Poncirus trifoliata - limon Kopshti mbi 5 fidene..

Shitet nga: Besi 14 Tet 21:19 Fshini, ndryshoni ose ripërtërini shpalljen tuaj
Çmimi:

10 EUR

Komuna: Burim
Pajisje : Lule dhe bimë
Poncirus trifoliata - limon Kopshti (Limun nga Kina)
Në shitje fidane Poncirus Limon nga Kina. Fidanet jane të mbjella ne qese dhe mund të mbjellet gjatë terë vitit..

Poncirus trifoliata - limon Kopshti origjinën nga Kina . Eshtë ndër agrume të veçanta që reziston në temperaturë të ulët . Qëndrueshmëria deri në - 37C . Ajo arrin një lartësi prej 3 - 4m .rritet me shpejtësi në vitin e dytë të lulëzon(jepë fruta) prodhim të plotë në vitin e ketert deri 80kg për pemë.Fruti ka berberje sheruese dhe përmban vitaminë C, 7 herë më shumë të koncentruar se në limonin normal, dhe vitaminë P, e cila është e rrallë në Natyra 3500 dhe ORAC (antioxidant) në një gr 100.fruta ka veti medicinale dhe janë përdorur kryesisht në çrregullimet e tretjes Limoni nuk ka armiq natyror (në demtime dhe nuk ka nevoj për mirëmbajtje me preparate)Fruta Poncirus janë të ngrënshëm , pak e hidhur por freskuese Diçka të ndryshme , dhe rrumbullktë krahasuar me limon klasik që ne të takojmë në dyqan . Lulëzon në fillim të prillit , druti piqet në fund të nëntorit . Ashtu si fruta të tjera agrume , pelqen diellin. Kërkon tokën më shumë acid . Siç u përmend më lart , shumë është rezistent ndaj të ftohtit dhe për këtë arsye gjatë dimrit nuk ka nevoj të futet mbrenda, edhe gjatë dimrit mund të lihen jashtë . Nëse eshte e mbjellur ne vazo gjate dimrit eshte e preferueshme të mbillet ne dhe bashkë me vazo,sepse mund të demtohet sitemi rrenjezor.Eshetë e mundshme krastitja..
Fidanet jane rreth ,,15-20 cm 10 euro, 20 deri në 60 cm 20 euro .Limonat janë ne qese najloni (plasmasi).
Për më shumë informata për bimët që kemi vizitoni Facebook-un:
https://www.facebook.com/pages/Flora-Bim%C3%AB-mjek%C3%ABsorePem%C3%AB-dhe-Perime/585084091586425?ref=hl
Gjindemi në Gurrakoc-Istog.
Nuk ka shpallje të vizituara
Në fillim