Stevia rebaudiana -paguan 1-merr -2

Shitet nga: Besi 22 Tet 14:10 Fshini, ndryshoni ose ripërtërini shpalljen tuaj
Çmimi:

5 EUR   10 EUR

Komuna: Burim
Pajisje : Lule dhe bimë
Ky ëmbëltues me origjinë bimore është zëvendësim ideal për sheqer për shkak të një varg të përfitimeve që i ofron jo vetëm për shkak të dobësimit dhe ruajtjes së peshës, por edhe tek problemet e ndryshme shëndetësore. Vjen në disa forma të ndryshme (më së shpeshti në formë të pudrës apo pluhurit ose lëngut) ndërsa fitohet nga gjethet e bimës me emrin e njëjtë stevia (Stevia rebaudiana), për të cilat është karakteristike që janë jashtëzakonisht të ëmbla dhe nuk kanë as një të vetmen kalori.

Meqenëse nuk ka vlerë energjetike, dhe po ashtu as nuk e ngre insulinën, stevia është përbërës ideal i dietave të ndryshme reduktuese. Është 300 herë më e ëmbël se sheqeri, ndërsa posedon edhe veçori antibakteriale, dhe pa frikë mund të përdoret në ushqime që u përgatiten fëmijëve – nuk shkakton hiperaktivitetn dhe kariesin.

Për shkak të gjithë këtyre vetive pozitive të stevies, aspak nuk çudit fakti që stevia është ferrë në sy të prodhuese të ëmbëltuesve artificialë. Nëse deri tani nuk keni pasur rastin të mësoni më shumë për këtë bimë, ne ju paraqesim katër përparësi që do t’ju mahnitin me vlerën e kësaj bime.1. Dobësimi

Te njerëzit e trashë ekziston defekti i cili shkaktohet në mes stomakut dhe hipofizës, i cili pengon që informatat për ngopjen të arrijnë nga stomaku në tru. Sipas disa hulumtimeve stevia korrigjon këtë çrregullim, dhe prandaj për këtë arsye është përbërës ideal në programet e dobësimit.

Të dobësoheni do të thotë të shpenzoni më shumë kalori se sa futni në organizëm. Në rrugën drejt reduktimit të kalorive stevia imponohet si zgjidhje e përkryer, me faktin që nuk ka asnjë vlerë energjetike (0 kalori) për dallim nga sheqeri (dy lugë sheqer kanë 50 kalori).

Po ashtu, stevia ka meritë për ruajtjen e sasisë optimale të sheqerit në gjak, çka është pjesë shumë e rëndësishme te ruajtja jo vetëm e shëndetit por edhe peshës optimale trupore.2. Higjiena orale

Përfshirja e stevies në ushqimin e përditshëm, dhe atë si zëvendësim i sheqerit të rafinuar, do të bëjë çudi për higjienën tuaj dentale. Stevia pengon rritjen dhe reproduktimin e baktereve orale dhe organizmave tjerë infektues. Me përdorimin e rregullt të stevies si ujë për dhëmbë ose me përdorimin e pastës së dhëmbëve së cilës i shtohet stevia reduktohen problemet me gjakderdhjen e mishit të dhëmbëve. Stevia nuk shkakton karies dhe është përbërës gjithnjë më i shpeshtë i pastave të dhëmbëve.3. Tensioni i gjakut

Telefon/wiber.
+377 44424128
Nuk ka shpallje të vizituara
Në fillim