MJALTË SIDRI GJIGANT PËR MELQI LUKTH ETJ

Shitet nga: INFO MJEKSIA 15 Shk 10:54 Fshini, ndryshoni ose ripërtërini shpalljen tuaj
Çmimi:

30 EUR

Komuna: Fushë Kosovë
facebook INFO MJEKSIA

Sidri është një bimë që është përdorur që në kohe të lashta [mjalti i tij] për motive medicinale. Thotë Allahu xh.sh në Kur’anin Famëlartë: “Nga barqet e tyre [të bletëve] del lëng, ngyra e të cilit është e ndryshme dhe në të cilin ka shërim [bar-ilac]për njerëz. Edhe në këtë ka arsye për atë popull që mendon thellë. Me siguri, Allahu është Ai që I mbush me suksese dhe Ai është Zoti I Gjithëdijshëm”. Sure En-Nahl: 69

Ibn Maxhe ka shënuar ne një hadith të cilin e ka treguar Ebu Hurejra {Allahu qoftë i kënaqur me të} ku tregohet se i Dërguari i Allahut {paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të} ka thënë: “Ai që ha mjaltë [së paku] tri herë në muaj nuk do të vuajë nga sëmundje të mëdha” .

Gjithashtu i Dërguari i Allahut {paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të} e kishte zakon ndonjëherë të pinte mjaltë të tretur në një gotë me ujë sapo të zgjohej në mëngjes me lukth të zbrazët. Një zakon i tillë ka dobi të shumëfishta dhe sekrete të shumta.

Ibnu Xhuraixhi {Allahu e mëshiroftë} ka thënë: “Hani mjaltë, sepse ai është mjet i mirë për forcim [tonik]“. Imam Bukhariu {Allahu e mëshiroftë} e ka klasifikuar mjaltin si ilaç.
Përsa i përket dobive te mjaltit të Sidrit ato janë të shumta ndër to përmendim:
Mjalti i Sidrit forcon trupin,
E ruan dukjen e tij rinore,

E freskon shpirtin,
E stimulon mëlcinë dhe zemrën,
E ushqen zemrën me energjinë tepër të domosdoshme dhe me ekuilibër,
Pastron arteriet, e qetëson trupin,
Rregullon temperaturën e trupit,
Zvogëlon gurëzit.
Ndihmon në rezistencën trupore dhe rrit imunitetin e trupit të njeriut.

Mjalti i Sidrit është pastrues dhe laksativ,
Pastron zorrët nga papastërtitë hap vendet e mbyllura të mëlçisë,të veshkave dhe të mëshikëzës të urinës,
Ndal kollitjen dhe shëron oreksin e dobët.
Mjalti i Sidrit ndihmon gjithashtu në shërimin e tërbimit dhe kafshimit të qenit.

Mjalti i Sidrit është kundërhelm për përdoruesit e drogës dhe është gjithashtu kundërhelm kur përdoret për shërimin e ngrënies së rastësishme të bimëve helmuese, shëron morrat parazitët etj.
Mjalti i Sidrit zbut flokët i forcon dhe përmison rritjen e tyre.
Ai mpreh shikimin,
I zbardh dhëmbët,
E forcon mishin e dhembeve dhe eliminon sëmundjet e mishit të dhëmbëve.
Mjalti i Sidrit është plotësues dhe tretës i jashtëzakonshëm.

Ai hap poret e enëve të gjakut dhe e lehtëson rrjedhjen e mestrunacioneve

Ndihmon në rezistencën trupore dhe rrit imunitetin e trupit të njeriut, është burim energjie, ndihmon në..
Nuk ka shpallje të vizituara
Në fillim