"RISI" DRURI INDUSTRIAL ( DEKORUS) PAULOWNIA

Shitet nga: facebook.com AgroN FARM 28 Sht 23:22 Fshini, ndryshoni ose ripërtërini shpalljen tuaj
Çmimi:

2 EUR   2 EUR

Komuna: Prishtinë
Pajisje : Lule dhe bimë
PAULOWNIA KULTIVIMI NE KOSOVE- PRISHTINE


Paulowniaë shtë pemë me prejardhje nga Azia Lindore,
Paulownia hibrid, di të përballet në lartësi deri në 20 m. Per 8 vite.

Paulownia është një pemë (druri) me rritje të shpejtë. Pas vitit të parë Paulownia mund të arrijë një lartësi prej 3m nën kushte të favorshme të mjedisit.

Në pranverë lulet janë të purpurt në të kaltër. Paulownia lëshon erë shumë të këndshme. Vetëm 3 vjet pas mbjelljes mund të pritet në lule, gjë që e bën këtë lloj peme një fabrikë popullore. Pema është e volitshme edhe për bletar, pasi jep sasi të mëdha të nektarit dhe mjaltë kualitativ,ne 1ha jep 900-1000 kg mjalt kurse gjethet munden te perdoren per sillazh ushqim per kafshe.
Rezistimi i temperaturave të ulta, prej -25 ° C deri +45 ° C.

Mbjellja Pyjore!

Paulownia distancat e mbjellejes bëhen në këtë mënyrë:
Për industri nji pem sjell deri minimum 40 cm diametri i trupit 0,8-1 m³ dru (8-9 vite 4x4m ose 4x5m). per djegeje prerja behet pas 4-5vite diametri i trupit 20cm distancat (1x2m, 2x2m,1,5x2m)

Aktualisht ne jemi duke e kultivuar "Paulownia Hibrid, P Elongata, P Tomentosa P shan tog.
Ju Garantojm per cilesin e klasës së pare.
Paulownia Transplante (rasad). çmim eshte 2euro, Për sasi më të mëdhaja të fidanëve (rasadit), çmimi do të jetë i negociueshëm, por vetëm për porosi të avansuara dhe rregulluara me marveshje.
Bejme dergesa ne gjithe teritorin e Kosoves dhe Shqiperise
Tel +37744112555 049/600066
https://www.facebook.com/pages/Paulownia-Kosova/1406151943011390
Nuk ka shpallje të vizituara
Në fillim