Kiwi Actinidia arguta (hardy kiwi) flm merrjep..

Shitet nga: Kivi 20 Maj 11:11 Fshini, ndryshoni ose ripërtërini shpalljen tuaj
Çmimi:

20 EUR

Komuna: Prishtinë
Pajisje : Lule dhe bimë
Mini kivi (arguta Actinidia) përdoren edhe dhe emrat :kivi mini, apo kivi rezistent, është një bimë që reziston temperaturat deri në -30 ° C. Dallimi kryesor në krahasim me rezistencën e kivit të zakonshëm në temperatura të ulëta dhe fruta me te vegjël, pa qime, që nuk është e nevojshme të qerohet para se të hahet. Fryti eshte i ëmbël dhe shumë i shijshem. Frutat vilen gjatë tetorit dhe fillimit të nëntorit.
Actinidia arguta, si bimë të tjera të familjes Actinidiaceae,kane rritje shumë të shpejte dhe të fuqishme, per një vit mund të rritet deri në pesë metra.
Dallim tjeter eshte se kjo sorte nuk ka nevoj te kemi kivi mashkull dhe femer por ne te njeten peme ka te dy gjinite.
Është e dëshirueshme që të ketë para mbjelljes disa mbajtes në të cilat do të lidhen deget gjate rritjes.
Gjindemi ne Gurrakoc-Istog
Per me shume informata mund te kerkoni: Në Facebook:

https://www.facebook.com/pages/Flora-Bim%C3%AB-mjek%C3%ABsorePem%C3%AB-dhe-Perime/585084091586425?ref=hl

Per ma shume info gjeni ne googel....
http://en.wikipedia.org/wiki/Actinidia_arguta

Ne FB .:https://www.facebook.com/pages/Flora-Bim%C3%AB-mjek%C3%ABsorePem%C3%AB-dhe-Perime/585084091586425
Gjindemi ne Gurrakoc-Istog
Nuk ka shpallje të vizituara
Në fillim