Senzor i temperatures MAX, 3C°/MIN / 60C° ABUS

Shitet nga: www.blej24.com 18 Qer 16:12 Fshini, ndryshoni ose ripërtërini shpalljen tuaj
Çmimi:

31 EUR

Komuna: Vushtrri
Shërbimet : Video mbikqyrës dhe alarm
Senzor i temperatures MAX, 3C°/MIN / 60C° ABUS
Ky senzor special alarmi qe monitoron temperaturen eshte i pershtatshem per shtepi, zyre, server room dhe ato vende ku duhet te kontrollohet ngritja e temperatures. Nese temperatura ngritet per 3 grade brenda 1 minute ose temperatura arrin mbi 60 grade, atehere ky senzor informon qendren e alarmit dhe qendra alarmon ose therret ne telefon (nese eshte e pajisur me thirrje).
ABUS - Made in Germany.
Kodi i artikullit: 8408332

Me poshte gjeni pershkrimin per artikullin ne gjuhen angleze:
Product highlights

For connecting to alarm systems
Detects temperature changes: 3°C within one minute
Detects maximum temperature: 60°C
Can be used in humid spaces
The 12 V raise of heat detector detects incipient fires. It reacts to an excessive maximum temperature and a sudden temperature rise. These indicators are reliably detected and reported to the alarm centre.
The 12 V raise of heat detector is mounted on the ceiling in the centre of the room. The minimum distance to the side wall should be 30cm. Since the 12 V raise of heat detector does not detect smoke (as opposed to optical smoke detectors), it is used mainly in places with high dust and smoke pollution (kitchens, smoke rooms, garages). The detector triggers an alarm when the maximum temperature of 57 degrees is exceeded or when the temperature rises more than 5 degrees with 3 minutes. By changing a jumper, you can configure it as NO or as NC detector. It is therefore suitable for every wired alarm system. The 12 V raise of heat detector is supplied externally with 10-15V operating voltage and is EN54 certified.

Technical Data:

Item no.: RM1100
EAN no.: 4043158001303
Packing dimensions LxWxH: 50x105x105 mm
Weight: 0.18 kg
Detector type: Thermodifferential (3°C/minute), maximum temperature (60°C)
Alarm contact: NO or NC, 1A at 30V DC
Connection: 4 cables
Operating voltage: 10.5 – 13.8V DC
Standby power consumption: 55?A
Alarm power consumption: 50mA
Start time: 60s
Start power consumption: 500?A
Reset voltage:
Reset time:
Ambient operating temperature: -10 to 50°C
Ambient operating humidity: 0-95% non-condensing
Dimensions (H x Ø): 46 x 100 mm
Weight: 160g

__________________________________________________________________

SPECIALE!!
Artikujt ne vlere permbi 100euro, posta eshte gratis per te gjitha qytetet e Kosoves,
Nese porositni nje apo me shume artikuj me vlere permbi 100euro, posta eshte gratis!!
Nuk vlen per art..
Nuk ka shpallje të vizituara
Në fillim