XHENXHEFIL PER ORGANIZEM TE SHENDOSH

Shitet nga: INFO MJEKSIA 06 Maj 10:07 Fshini, ndryshoni ose ripërtërini shpalljen tuaj
Çmimi:

10 EUR

Komuna: Vushtrri
Facebook INFO MJEKSIA

Një proverb arabe thotë: “SIKUR TA DININ GRATË SE ÇFAR PËRMBAN ZENGJIBILI DO TA MBILLNIN POSHTË KREVATIT”
Ne Kuran përmenden në kontekst të shpjegimit mirsitë që do t'i kenë banoret e xhenetit

Allahu Lavdiplot thote: ''Dhe u jepet te pijne aty gota te veres te perziera me zenxhifile(bime aromatike), El-Ihsan 17.
Xheneti eshte vend ku Allahu ka poergaditur per roberit qe i druhen Atij. dhe ne xhenet gjenden gjera qe syt e njerit kurr nuk kan pare, veshet s'kan ndegjuar dhe mendja e njeriut nuk ka mundesi te perceptoi me mendjen e tij se cfar eshte xheneti per veq asai sa i jep mundesi Allahu te dij.
Transmetohet qe Ebu seid el-Hadri ka thene: ''Sundimtari Bizantin ia ka dhuruar Pejgamberit a.s nje kupe me zehnxhifil, dhe secili njeri ia dha nje pjese, dhe mua ma dha nje pjese''
Iben Kajimi thote: Zenxhifili ndihmon tretjen, ka efekt te mesum laksativ, dhe permison potencen e organit gjenital te mashkullit. Eshte i mire per melqi dhe lukth.
Tretja nga Zenxhifili perdoret para ngrenjes si ilaq kunder kolitisit dhe gihtit, gjithashtu perdoret per zerin e shterur ku pershkak te ketyre vetive ka hyr ne shum perberje te ilaqeve.
''Hulumtimet bashkohore vertetojn qe rrenja e Zenxhifilit Permban rreshira te yndyrave amidon, Vajra eterik, qe i japin arome te veqant.
Reshira vajore gingerol i jep shije djegse ashtu qe Zenxhifil ka veti antiseptike dhe stimulative, dhe eshte i dobishem kunder lis dhe etheve gripore, ka efekt sherues edhe per sinus dhe bajamet e fytit''
Perdoret per zgjerimin e venave te gjakut, djersitje te perforcuar, ngrohje dhe ulje te temperatures dhe nga ai behet xhem qe eshte i dobishem per smundjen e mushkerive.
Druri Zenxhifil rritet ne te gjitha viset me klime te bute.
Dobitë e Xhenxhifil:
01.Kuron dhe shëron sëmundjet e Kancerit në vezore
02.Parandalon dhe kuron të gjitha sëmundjet e zorrës së tradh, në vecanti kancerin në zorrën e trash.
03.Shërben si Ilac popullor dhe qetësus i rëndësishëm
04.Mund të përdoren si maskë për fytyrën
05. Redukton dhimbjet në tër organizmin
06. Redukton dhe parandalon-largon Grpin
07. Shëron të gjitha sëmundjet e Zemres
08. Parandalon sulmin ne zemer – Infraktin
09. Ndihmon dhe parandalon sëmundjen e Diabetit
10. Është shumë i dobishëm për Migrenen, qetson dhe kuron atë
11.Redukton, rregullon dhe qetson problemet me Mesntruacione
12. Shërues i dhembjeve dhe problemeve me Stomak
13. Forocon Sistemin imunitar
14. Hollon gjakun
15. Largon dhjamrat e tepërta dh..
Nuk ka shpallje të vizituara
Në fillim