5 Arsyet pse vetura juaj ka nevojë për një kamerë
5 Arsyet pse vetura juaj ka nevojë për një kamerë

Kamerat e veturave janë bërë gjithnjë e më të njohura gjatë viteve të fundit për një sërë arsyesh. Ato janë një nga pjesët më të mira të teknologjisë që një pronar veturash mund të ketë në automjetin e tyre pasi ato regjistrojnë gjithçka që ndodh përpara makinës, gjë e cila është e përkryer për qëllime sigurimi.
Gjithnjë e më shumë, kamerat po përdoren për të ndihmuar në incidente rrugore, goditje veturash dhe tentime për ikje nga vendi i aksidentit si dhe pretendime për mashtrime sigurimesh.
Nëse po mendoni të blini një kamerë për veturën tuaj dhe pyesni veten nëse ia vlen të merrni një të tillë, ne kemi të gjithë informacionin që ju nevojitet për të marrë një vendim të duhur.

     1. Dokumenton vozitjen

Kamera e vendosur në veturë mund të jetë një mjet i shkëlqyeshëm për t'ju ndihmuar të provoni një incident të tërbimit në rrugë. Ndërsa teknologjia vazhdon të përmirësohet dhe popullariteti i tyre rritet, ne menduam se kjo është një kohë e shkëlqyer për t'ju kujtuar pse duhet të përdorni një të tillë dhe cilat janë përfitimet.
Fokusi kryesor i kamerës është t'ju sigurojë një videoregjistrues të besueshëm, veçanërisht kur gjërat marrin një kthesë për keq. Në shumicën e rasteve, kamera mund të jetë e dobishme në situata ku mund të dëshironi të kapni një lloj incidenti rrugor, si p.sh. një aksident me veturë.

      2. Identifikon incidentet në rrugë

Shumë njerëz janë të njohur me konceptin e tërbimit të rrugës dhe sa keq mund të bëhet. Disa kamera janë në gjendje të kapin raste të aksidenteve rrugore dhe i ruajnë ato në memorje për t'ju ofrouar prova të forta që mund të përdoren për të ndjekur penalisht personat e përfshirë në aksident.

     3. Mundësia për të regjistruar udhëtimin tuaj

Udhëtimet rrugore janë mishërimi i lirisë. Nuk jam i sigurt se çfarë qëndron pas kësaj ndjenje - ndoshta ka të bëjë me të qenit në një automjet për orë të tëra duke ecur nëpër peizazhe të bukura dhe duke ndaluar në atraksionet buzë rrugës. Ose ndoshta janë vetëm kujtimet që krijoni kur jeni në rrugë me të dashurit tuaj. Sido që të jetë, udhëtimet rrugore janë të mrekullueshme dhe kamerat me dash mund t'i bëjnë ato edhe më të paharrueshme.

     4. Rrit sigurinë në rrugë

Qëllimi i të paturit të një kamera është t'ju ndihmojë në drejtimin e përditshëm, por ka disa arsye më serioze që i kanë bërë ato të njohura me shumë shoferë në mbarë botën. 

Videot e regjistruara nga këto kamera mund të përdoret si provë për të ndihmuar në zgjidhjen e mashtrimeve të sigurimit dhe pretendimeve të tjera ligjore. Kamerat janë krijuar për të kapur të gjitha aktivitetet përpara, pas dhe madje edhe brenda automjetit tuaj. Ato gjithashtu kanë aftësi Wi-Fi dhe GPS që u lejon shoferëve të ngarkojnë pamjet në telefonat e tyre të mençur.

     5. Mbron veturën tuaj nga aksidentet e mundshme në parkingje

E di që e doni makinën tuaj, por a ju duket ndonjëherë e gërvishtur kur e merrni nga parkingu? Parkimi mund të jetë një makth dhe shoferët fillestarë janë veçanërisht të prekshëm ndaj gërvishtjes së makinave të tjera. Nëse kjo ju ka ndodhur ndonjëherë, atëherë investimi në një kamerë të veturave është një vendim i mençur.

Kamerat e veturave regjistrojnë në mënyrë efikase grabitësit që përpiqen të hyjnë në makinën tuaj dhe shoferët që mund të gërvishin veturën tuaj gjatë parikimit, veçanërisht në rastet kur lini automjetin tuaj pa mbikëqyrje në vende publike ose zona me ndriçim të dobët.
Besoj e keni kuptuar rëndësinë e të pasurit një kamerë në veturë, por si të zgjidhni të duhurën?

Gjërat që duhet t’i konsideroni para se të blini një kamerë për veturë?

Para se të blini një kamerë , ka një sërë gjërash për t'u marrë parasysh. Duke marrë parasysh faktin se kjo kamerë në thelb është një aparat fotografik, gjërat kryesore që duhet rishikuar janë të lidhura direkt me kamerën dhe cilësinë e videos. 
Për shkak se mund të jetë e vështirë të dihet se ku të filloni kur bëhet fjalë për blerjen e një kamere, ne kemi bashkuar këtë udhëzues të dobishëm. Këtu keni gjithçka që duhet të dini për blerjen e një kamerë të re për makinën tuaj.

     Çmimi

Çmimi është një konsideratë e madhe. Edhe pse çmimi mesatar për një video kamerë është midis 50-150 EUR, ka modele që kushtojnë edhe më shumë. Sidoqoftë çmimi mesatar varet nga shumë faktorë, duke përfshirë markën, funksionalitetin dhe cilësinë e ndërtimit.
Hulumtoni tregun dhe cilësinë e kamerave që preferoni para se të vendosni se cilën nga ato ta vendosni në veturën tuaj.

     Cilësia e kamerës

Kjo është ndoshta gjëja më e rëndësishme për t'u marrë parasysh. Ne rekomandojmë gjithmonë që të zgjidhni një video kamerë që ofron një rezolucion minimal prej 1080p (1920 x 1080 piksele). Disa kamera më të lira mund të ofrojnë 720p, por ndryshimi midis të dyjave mund të mos jetë i dukshëm për syrin e patrajnuar.

     Vizioni i natës

Një tjetër veçori që duhet marrë në konsideratë është se çfarë vizioni ka kamera gjatë natës, gjë e cila luan rol të rëndësishëm dheështë e nevojshme për shoferët që ngasin shumë gjatë natës. 
Pamja në errësirë siguron që edhe në situata të errëta, të ketë mjaft detaje në pamjet tuaja për të kuptuar se çfarë po ndodh. Pamjet mund të mos duken aq shumëngjyrëshe sa gjatë ditës, por kjo nuk ka shumë rëndësi pasi të gjitha detajet vërehen mjaftë mirë.
Përveç kësaj, ju gjithashtu mund t’ju kushtoni vëmendje veçorive dhe përditësimeve shtesë që mund të jenë të dobishme për ju. Këto përfshijnë gjëra të tilla si lidhja GPS dhe Wi-Fi për regjistrim më të zgjuar, mundësinë për rritje të hapësirës ruajtëse etj. 
Sigurohuni që të vendosni kamerë në veturën tuaj për një vozitje sa më të sigurt. Të gjitha llojet e kamerave për vetura të reja apo të përdorura si  kamerë për veturë 1080p, kamerë 70mai, pasqyrë me 2 kamera, kamerë parkingu, kamerë për vozitje mbrapa nga markat  Xiaomi, Philips, Samsung dhe më shumë mund t’i gjeni në MerrJep.com.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione