5 këshilla si të krijoni zyren perfekte në shtëpi

5 këshilla si të krijoni zyren perfekte në shtëpi

Me miliona njerëz sot komunikojnë online. Kështu edhe puna nga distance është bërë një gjë mëse e zakonshme në këtë epokë teknologjike. Shumë njerëz preferojnë që të shfrytëzojnë luksin e të punuarit nga shtëpia, duke bërë kështu që të jenë më produktiv.

Disa hulumtime kanë treguar se puna nga shtëpia mund të shkaktojë shpërqëndrim për shkak se nuk mund të bëni dallimin mes një mjedisi pune, dhe mjedis relaksi. Por, nëse hapsira juaj punuese është e rregulluar mirë, një zyre shtepie mund të rrisë produktivitetin dhe kreativitetin tua.

Në këtë blog ju mund të mësoni se si ta shëndrroni zyren e shtëpisë tuaj në një hapsirë produktive për punë.

Dedikoni një vend të caktuar

Një dhomë gjumi e vogël, e pa banuar, me një derë që mund të mbyllet është një hapsirë përfekte për zyre shtepie, por jo të gjithë e kanë luksin e të pasurit një hapsirë të tillë.

Edhe nëse nuk keni vend për tu riparuar si zyrë, do të dëshironi një hapësirë pune të caktuar, të tillë si një çilë në dhomën tuaj të jetesës ku vendosni tavolinën tuaj dhe mbani të gjitha materialet tuaja të punës të paktën. Kjo do t'ju ndihmojë të qëndroni të organizuar dhe të krijoni kufinjë mes punës dhe jetës suaj personale.

Zgjidhni mjetet e duhura

Punonjësit në distancë kanë nevojë të mjeteve dhe aplikacioneve që rrisin produktivitetin për të në rast se vendosin ta kenë zyren e tyre në shtëpi. Megjithatë, edhe mjetet e krijuara për të rritur efikasitetin mund të jenë një shpërqëndrim nëse nuk zgjidhni ato të duhurat për rrethanat tuaja.

Bëjeni hapsiren të rehatshme

Zgjedhja e mobiljeve të duhura për zyra nënkupton një ditë më të rehatshme pune dhe një mundësi të zvogëluar lëndimet. Investoni në një karrige zyre me cilësi të lartë dhe sigurohuni që ajo të pozicionohet në lartësinë e duhur, në mënyrë që të mos ju tendosni qafën ose të shkaktoni dhimbje në shpinë.

Nëse puna juaj kërkon orë të gjata para kompjuterit, një tavolinë në këmbë mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të mbipeshes dhe problemeve të tjera shëndetësore. Monitorë të dyfishtë, një mi dhe wireless tastierë dhe një kufje gjithashtu mund të ndihmojnë që zyra juaj të jetë më funksionale.

Mos e neglizhoni dizajnin

Një nga pengesat për të punuar nga shtëpia është që kurrë nuk do të duhet të duroni shikimin e mureve me kub gri ose të vuani nën shkëlqimin e ndriçimit fluoreshent.

Si telekomunikues, ju keni lirinë të krijoni një hapësirë që përputhet me stilin tuaj dhe ju bën të ndjeheni të lumtur dhe produktivë. Zgjidhni ndriçimin, ruajtjen e energjisë, elementet dekorative dhe mobiljet që janë funksionale dhe vizualisht të këndshme, në mënyrë që në të vërtetë të kënaqeni duke qenë në zyrën tuaj.

Zgjidhni ngjyren e duhur

Kërkimet kanë treguar që ngjyra e zyrës tuaj mund të ndikojë në disponimin dhe produktivitetin tuaj. E kuqja mund të rezultojë në një performancë më të mirë nëse duhet të bëni punë shumë të hollësishme, ndërsa bluja është e mirë nëse jeni në një fushë krijuese dhe muret e gjelbra mund të shkaktojnë risi. Grija, e verdha dhe e bardha duket se kanë më pak efekte pozitive në performancën e punëtorëve.

Nëse punoni nga shtëpia, ju e dini që zyra juaj e shtëpisë duhet të jetë dy gjëra: funksionale dhe me stil. Këto 5 këshilla për të krijuar hapësirën e përsosur për zyra në shtëpi do t'ju ndihmojnë të krijoni një zonë që nuk është vetëm shtëpi, por gjithashtu ju mban të organizuar, efikas dhe produktiv.

Nëse hapësira juaj e zyrës në shtëpi është e vendosur në një zonë ku të ftuarit mund ta shohin atë kur ata janë duke vizituar ose dyfishohet si dhomë e ftuar, ju dëshironi të jeni i sigurt që funksionon për ju, si dhe përputhet me pjesën tjetër të dekorit të shtëpisë tuaj.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione