telefona te perdorur

E njohim dëshirën për të blerë një telefon inteligjent të ri që shkëlqen. Por shumë prej nesh nuk kanë bërë ende një kërkim se çfarë mund të marrin ose duhet të bëjnë me një pajisje të vjetër përpara se të blejnë atë. Ne kemi renditur përparësitë dhe të disavantazhet e telefonave të përdorur në mënyrë që të mund të merrni një vendim të duhur para blerjes.
Nuk do të diskutojmë nëse duhet të merrni një pajisje iPhone apo Android si telefona Samsung në shitje, pasi shumica e njerëzve tashmë kanë preferencat e tyre. Megjithatë, ne do të themi se nëse jeni duke kërkuar për një telefon të nivelit fillestar, mund të dëshironi të konsideroni një model të rinovuar nga Apple ose Samsung.

Përparësitë e blerjes së një telefoni të përdorur:

Kurseni më shumë
Kostoja mesatare e një telefoni të ri është rreth 800 -1.000 EUR, në varësi të operatorit që blini.. Telefonat e përdorur zakonisht kanë çmime shumë më të ulëta - ndonjëherë gjysma - gjë që i bën ata një alternativë tërheqëse nëse nuk ju nevojiten të gjitha opsionet e ofruara nga modelet e reja të telefonave. 
Zgjedhje më e madhe
Disa njerëz mendojnë se mund të marrin vetëm modele të vjetra telefonash kur blejnë telefona të përdorur, por kjo nuk është aspak e vërtetë. Ka shumë oferta të mira për modelet më të reja që janë po aq të mira sa ato të reja. Thjesht duhet të dini se ku të kërkoni!
Kur blini pajisje të përdorura ose telefona të përdorur , shpesh do të gjeni modele më të vjetra që nuk shiten më ose telefona të rinovuar që kanë kaluar testimin e sigurimit të cilësisë pasi janë kthyer nga klientët ose janë zëvendësuar me garanci (por ende funksionojnë shumë mirë). Pavarësisht se çfarë zgjedhje bëni, ne ju sugjerojmë të kërkoni telefona ne shitje online dhe të gjeni smartfonë të rinj dhe të përdorur për shitje në MerrJep.com.

Disavantazhet e blerjes së një telefoni të përdorur

Nuk ka garanci për performancën e harduerit ose përditësimet e softuerit
Telefonat e përdorur mund të mos jenë në gjendje të ekzekutojnë versionet e reja të Android ose iOS aq mirë sa të rejat, gjë që mund të nënkuptojë performancë më të dobët dhe më pak siguri me kalimin e kohës. Gjithashtu, meqenëse shumë operatorë nuk mbështesin telefonat e vjetër pas 18 muajsh ose më shumë (ose më herët), është e vështirë të thuhet nëse ata do të ofrojnë përditësime në versionin më të ri të Android ose iOS për një pajisje të vjetër që nuk kualifikohet për ato përditësime gjithsesi.
Rreziqet e sigurisë
Rreziku i sigurisë me blerjen e telefonave inteligjentë të përdorur është se ju nuk e dini se çfarë kush e zotëronte atë përpara jush. Nëse pronari i mëparshëm ishte i pakujdesshëm për sigurinë, atëherë telefoni mund të jetë hakuar ose komprometuar në një farë mënyre. Kjo mund të jetë veçanërisht e vërtetë nëse pajisja është jailbroken ose e zhbllokuar nga rrjeti i saj origjinal i operatorit – këto lloj modifikimesh shpesh e hapin telefonin tuaj ndaj sulmeve malware dhe kërcënimeve të tjera.
Nuk ka garancion
Një tjetër disavantazh është se nëse nuk blini nga një shitës me pakicë i autorizuar, nuk do të keni asnjë lloj garancie. Nëse diçka nuk funksionon në telefonin tuaj, ju do të shpenzoni për ta rregulluar atë pasi garancioni nuk mbulon atë.
Dëme të fshehura
Mund të ketë dëme të fshehura ose probleme të tjera që nuk janë të dukshme nga larg (si dëmtimi i ujit). Dhe edhe nëse nuk ka dëmtime të dukshme, është e mundur që një aplikacion të mos funksionojë siç pritej.

Përfundim

Në fund të fundit, ju do të merrni vendimin duke u bazuar tek ju dhe nevojat tuaja. Nëse mund të merrni një marrëveshje të mirë për një telefon të ri për nevojat tuaja, sigurohuni që ta bëni atë. Por nëse nuk mundeni, ose nëse po kërkoni të përmirësoni telefonin tuaj brenda vitit, blerja e një telefoni të përdorur mund të jetë mënyra më e mirë për të kursyer para të konsiderueshme. 
Cilado qoftë zgjedhja juaj në fund, mbani parasysh këta faktorë në mënyrë që të merrni një vendim të informuar për telefonin tuaj të ardhshëm!
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione