Çfarë është më mirë? Një apartament apo një shtëpi?

Çfarë është më mirë? Një apartament apo një shtëpi?

 Ekzistojnë dy lloje të njerëzve: ata që preferojnë të jetojnë në një apartament dhe ata që duan të jetojnë në një shtëpi. Pra, cili opsion është më i mirë? Nuk ka përgjigje të mundshme të saktë. Është një temë shumë e ndërlikuar dhe varet nga shumë faktorë të ndryshëm, kështu që, në fund të fundit, është thjesht çështje e preferencave personale. Dhe për të kuptuar se cila nga këto dy mundësi është më e mira për ju, duhet të analizoni secilën prej tyre.

Të mirat dhe të këqijat e jetesës në apartament

Pavarësisht nëse zgjidhni apartament apo apartament garsoniere, disavantazhi më i madh për apartamentet është se shumica e tyre janë dukshëm më të vogla se shtëpitë. Por ka edhe shumë arsye të mira që të jetoni në një apartament.

Mësoni si të shfrytëzoni sa më shumë hapësirën që keni. Gjeni mënyra për të kursyer hapësirën e dyshemesë me mobilje të montuara në mur ose për t'i bërë dhomat të ndjehen më të mëdha duke përdorur ngjyrat dhe materialet e duhura. Por madhësia bëhet një faktor më pak i rëndësishëm, në krahasim me vendndodhjen. 

Nëse preferoni të jetoni në një apartament, atëherë ka shumë të ngjarë të gjeni vendndodhje më të mirë sesa ata që preferojnë shtëpi. Prandaj, merrni kohën tuaj dhe zgjidhni një vend të mrekullueshëm sepse shumicën e kohës do ta kaloni aty.

Në një apartament, ju jeni të rrethuar nga fqinjët dhe ata mund të mos jenë të gjithë miqësorë. Ju jeni tipi që ju pëlqen paqja dhe qetësia, mund të keni probleme t'i gjeni ato gjëra në një apartament. Gjëja më e mirë që mund të bëni është të përpiqeni të krijoni një marrëdhënie të mirë me fqinjët tuaj që nga fillimi. Do t'i respektoni ata dhe ata do t'ju respektojnë. 

Sa i përket sigurisë, apartamentet duket se janë zgjidhja më e mirë. Disa ndërtesa apartamentesh kanë roje sigurie dhe shumë prej tyre kanë dyer të para të sigurta të cilat mund të hapen vetëm me një kod ose kartë. Gjithashtu, ka më pak të ngjarë që një hajdut i mundshëm të kalojë pa u vënë re, kur ka kaq shumë fqinjë kudo rreth jush.

Të mirat dhe të këqijat e të jetuarit në një shtëpi

Shtëpitë janë më të mira për ata që kënaqen duke bërë festa rregullisht, nuk ka dyshim për të. Argëtimi i miqve tuaj është shumë më i këndshëm kur keni një oborr, disa dhoma gjumi dhe shumë hapësirë ​​në përgjithësi. Por një vend më i madh nënkupton edhe mirëmbajtje shtesë.

Mendoni se sa e lehtë është të pastroni një apartament të vogël në krahasim me një shtëpi të madhe. Do të keni shumë më shumë dritare për të pastruar, më shumë dysheme për vakum dhe do të duhet të shqetësoheni edhe për hapësirat e jashtme të shtëpisë. 

Shtëpitë zakonisht përfshijnë hapësira parkimi ose garazhe dhe, siç mund ta dini, gjetja e një hapësire parkimi përpara një kompleksi apartamentesh të mbushur me njerëz ndonjëherë mund të jetë një mision i pamundur.

Do të keni më shumë liri dhe shumë më shumë intimitet kur jetoni në një shtëpi. Asnjë fqinj nuk ju shqetëson, as sy kuriozë që spiunojnë nga ndërtesa përtej rrugës. Shtëpitë janë shumë më të freskëta se apartamentet. Nëse ka pemë që rriten rreth shtëpisë tuaj, është edhe më mirë. Ndoshta nuk do të keni nevojë për ajër të kondicionuar gjatë verës. 

Si përfundim, gjithçka varet nga mënyra juaj e jetesës dhe preferencat personale. Do të ishte e gabuar të vendosni një opsion mbi tjetrin, prandaj mendoni mirë para se të vendosni a doni të jetoni në një apartament apo shtëpi.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione