Banesa te lira

Si të gjeni banesa të lira me qera?

Nëse jeni në rrugën drejt pavarësisë financiare dhe personale përfundimisht do t'ju duhet të merrni një apartament me qira. Por nuk është aq e lehtë sa regjistrimi i një shpalljeje në MerrJep dhe nënshkrimi i një qiraje - veçanërisht nëse doni të gjeni një apartament të lirë me qira. Ju do të duhet të bëni disa kërkime dhe përgatitje për të siguruar që vendi juaj i ardhshëm të jetë i përballueshëm dhe i rehatshëm.

Është e vështirë të dini se cili është çmimi më i mirë nëse nuk shikoni tregun në tërësi. Këtu janë disa këshilla për të gjetur një apartament të lirë me qira që do ta mbajë qiranë të arsyeshme.

     1. Kërkoni në vendin e duhur

Gjetja e apartamenteve më të mira të lira me qira ka të bëjë me vendin se ku jeni duke kërkuar

Nëse jeni duke kërkuar vendin më të mirë për të jetuar, duhet të dini se ku të kërkoni. Ka shumë faqe në internet, aplikacione dhe mjete që mund t'ju ndihmojnë të gjeni vendin e përsosur për të jetuar, por shumica e tyre përqendrohen në një rajon ose lagje të caktuar. 

MerrJep.com

Për të zmadhuar zonën tuaj të kërkimit, ne ju ftojmë të përdorni platformën tonë MerrJep.com në të cilën mund të gjeni mijëra shpallje për banesa me qira në Prishtinë, Prizren, Pejë, Fushë Kosovë, Ferizaj, Gjilan, Suharekë dhe gjithë Kosovën. 

Nëse gjatë kërkimit tuaj, ju nuk gjeni banesa me qira që përputhen me buxhetin tuaj final, ju lehtësisht mund të regjistroni shpallje falas në MerrJep.com duke përfshirë sipërfaqen e banesës, çmimin dhe vendndodhjen. Shpallja juaj do të publikohet në kategorinë banesa dhe do të shfaqet tek pronarët, patundshmëritë dhe personave fizik që merren me qeradhënje të banesave.

Grupet në Facebook

Si një nga platformat më të njohura sociale, Facebook ofron ndihmë të jashtëzakonshme për të gjithë ata që kërkojnë të gjejnë banesa me qira. Kjo falë grupeve të ndryshme në Facebook të cilët kanë bërë bashkë mijëra njerëz me interesa të përbashkëta.

Një ndër ta është edhe Network Prishtina - Real estate, ku ju mund të postoni kërkesën tuaj për banesë me qira dhe të prisni të kontaktoheni nga persona që ofrojnë banesa me qira në lagje të ndryshme të Prishtinës duke përfshirë banesa me qera në Ulpianë, Dardani, Lagje të Spitalit, Mati 1, Dragodan, etj.

     2. Zgjidhni lokacionin e preferuar

Nëse jeni duke lëvizur në një qytet të ri, perspektiva e zgjedhjes së vendit të duhur për të jetuar është e frikshme. Pyetje si: A duhet të marrësh me qira një apartament të lirë në një lagje të keqe? A duhet të jetoni vetëm apo me shokët e dhomës? Këto janë vetëm disa nga pyetjet që duhet të marrin përgjigje kur zgjidhni midis banesave me qira.

Para se të filloni kërkimin, shkruani me një fletë lagjet e preferuara dhe lagjet të cilat janë në një zonë të afërt me punën, fakultetin apo angazhimet tuaja ditore, ose te paktën zona nga të cilat mund të udhëtoni shumë lehtë edhe me autobus urban. 

     3. Hulumtoni  përreth dhe krahasoni tarifat

Hulumtoni zonat të cilat kanë çmimet më të volitshme për banesa të lira me qera, krahasoni tarifat dhe zbuloni se sa do të kushtojë për të jetuar në zonën tuaj.

Pasi të keni marrë këto numra, duhet t'i krahasoni ato me buxhetin tuaj për të parë nëse ka ndonjë vend për të ulur pagesën mujore. Kjo mund të jetë një gjë mjaft e mirë për ju që të filloni dhe të bëni disa ndryshime pozitive në buxhetin tuaj.

     4. Kërkoni një apartament me sipërfaqe më të vogël

Nëse jeni duke u përgatitur për të marrë me qira një apartament, është e rëndësishme të kuptoni se si të kërkoni një apartament që do t'i përshtatet nevojave tuaja individuale. Ndërsa apartamentet më të mëdha mund të jenë tërheqëse për shkak të hapësirës, ato nuk përkojnë aspak me çmimet ekonomike. 

Nëse doni të mbani kostot tuaja të ulëta të strehimit, mund të jetë e dobishme të dini se çfarë madhësie apartamentesh janë në dispozicion. Sa më i vogël apartamenti aq më mirë sepse mund të jeni në gjendje të negocioni një çmim më të ulët si dhe shpenzimet shtesë që vijnë pas marrjes me qera të një apartamenti janë më të vogla. Ndoshta duke zgjedhur një apartament të vogël ju mund të gjeni banesa me qira 150 EUR apo 100 EUR, çmim ky mjaft i volitshëm për ju.

     5. Negocioni çmimin e qerasë 

Gjetja e një apartamenti të përshtatshëm është e vështirë. Gjetja e një apartamenti me një çmim të mirë është edhe më e vështirë. Duhet kohë, durim dhe strategji. Çelësi për të kursyer para për qiranë tuaj të ardhshme është të dini kur dhe si të negocioni. Edhe nëse nuk ndiheni rehat me shkëmbimin, ka mënyra për të marrë çmimin më të mirë për shtëpinë tuaj të re.

Caktoni një takim me pronarin dhe tregohuni të sjellshëm, të respektueshëm dhe profesional. Tregojuni atyre se jeni një qiramarrës serioz dhe bëni një ofertë të re të qirasë ndryshe nga çmimi i ofruar. 

     6. Gjeni një cimer/cimere për të ndarë qeranë

Sido që të shkojë puna, nëse jetoni në një qytet të shtrenjtë si Prishtina dhe po kërkoni një mënyrë për të ulur qiranë dhe shpenzimet tuaja, mund të dëshironi të merrni parasysh gjetjen e një cimeri/e

Edhe pse në mendim të parë mund të duket sikur një gjë e thjeshtë, gjetja e shokut ideal të dhomës mund të jetë e vështirë, veçanërisht për njerëzit që janë të rinj në një zonë. 

Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar dikë për të ndarë apartamentin tuaj, ose shpresoni të transferoheni në një hapësirë ​​të përbashkët jetese, mund të jetë e vështirë të gjeni dikë të cilit i besoni.

Kjo është arsyeja pse kaq shumë njerëz po i drejtohen platformave online si MerrJep.com grupi i Facebookut: Kërkoj bashkëbanues/bashkëbanuese, platforma këto të cilat ndihmojnë njerëzit nga e gjithë Kosova të gjejnë cimer/cimere për të ndarë qiranë, e sidomos për ata që duan të jetojnë në Prishtinë..

Tani e dini që gjetja e një banesë të lirë me qira mund të jetë e vështirë, por jo edhe e pamundur. Shfrytëzoni platformat online dhe hulumtoni për çmimet e banesave me qira deri në momentin që gjeni një banesë që përkon me buxhetin tuaj te planifikuar. Ju mund gjithashtu të shfletoni faqen tonë për të gjetur banesa me qera në gjithë Kosovën.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione