BMW apo Mercedes: çfarë i dallon ato?

BMW apo Mercedes: Çfarë i dallon ato?

BMW dhe Mercedes janë të dy epitomet e automjeteve luksoze dhe më të shiturat në mesin e markave më të mira gjermane. Inxhinieria dhe finesa e të dy automjeteve janë supreme në shumë aspekte dhe ato janë rivalë që prej më shumë se një shekulli. Nëse keni mundësi t’i mbani të dy, atëherë jeni vërtet me fat. Por, çfarë nëse nuk mund dhe duhet të zgjedhësh njërën prej tyre? Cila është më e mirë; është pothuajse sikur të kesh një zgjedhje midis Kolas dhe Pepsit! Ju mund të krahasoni dhe vlerësoni të dy automjetet dhe të blini atë që i përshtatet portofolit dhe nevojave tuaja.

Diferenca mes BWM dhe Mercedes

Bayerische Motoren Werke apo siç ndjihet ndryshe si Bavarian Motor Works prodhon BMW. Daimler AG prodhon makina Mercedes dhe të dyja janë kompani gjermane. Këto dy marka janë konkurrentë të ashpër dhe të dy kanë cilësitë e tyre që kanë një markë besnike për vite të tëra.

Makinat që BMW prodhon janë:

• Luksoze

• Elektrike

• Tërheqëse

• Sportive

• SUV

• Hibride

• Maknina me përformancë të lartë

Për një kohë të gjatë nuk kishte asnjë konkurrent që mund të përputhej me një BMW dhe më pas Mercedes arriti për të vendosur një standard të ri. Nëse do të provonit vozitjen e një BMW dhe më pas një Mercedes, me siguri do të gjeni dallime. Të dy makinat ngasin në një mënyrë të ndryshme dhe komponenti i trajtimit është i veçantë. Pronarët e BMW garantojnë faktin se makinat e tyre janë më të mira në ekonominë e karburantit me emetim më të vogël të CO2.

Mercedes ka një formacion më të madh të automjeteve në krahasim me BMW.

Mercedes prodhon:

• Sedane

• Kupe

• Konvertibile

• Vagon

• SUV

• Kapele 

• Makina sportive

• Kamionë

• Autobusë

• Furgonë

• Sallone dhe 

• Makina të zgjuara. 

BMW Vs Mercedes: Besueshmëria

Besueshmëria e makinave me motor gjerman ka qenë një pyetje konfuze për shumë shoferë. Për të ditur se cila markë e makinave është më e besueshme, mund t’ju duhet ta përdorni ato për një afat të gjatë. Pas 5 ose 8 vjet përdorimi, çdo markë mund të ketë pjesën e vet të kostove të riparimit; qoftë një Mercedes apo BMW. Kur një makinë nuk është e besueshme, kjo do të thotë se do t'ju japë probleme mjaft shpesh dhe ju mund të përfundoni duke shpenzuar shumë për mirëmbajtjen. Makinat Mercedes kanë një teknologji shumë të përparuar komplekse që funksionon e lidhur me pjesët e furnizuesit. Pra, mund të ketë një ndryshim të madh në modelin aktual dhe ekzekutimin për shkak të të cilit ka shumë gabime. Për sa i përket besueshmërisë, të dy markat janë pothuajse të njëjta dhe zgjasin më shumë se markat e tjera në treg.

Mercedes Vs BMW: Kualiteti

Cilësia e një makine mund të jetë një ndërthurje e brendshme e saj e shkëlqyeshme, pamjes së jashtme, sigurisë, dhe veçorive të performancës etj. Të dyja Mercedes dhe BMW qëndrojnë në një vend dhe ndërsa disa preferojnë dukjen e Mercedesit, BMW ka një klas të vetin. Për sa i përket interierëve, për modele më të vogla, Mercedes ka brendësi superiore ndërsa, për vetura më të mëdha, BMW gjendet më lartë. Performanca e mençur që një BMW mund të jetë më e mirë se një Mercedes dhe mendimet mund të ndryshojnë sipas modelit që drejtoni. Për sigurinë në rrugë, shumica e konsumatorëve mbështeten në një BMW kur ata kanë mundësi zgjedhjeje.

Në fund jeni ju ata që vendosni se cila nga këto makina është e duhura për ju. Shikoni me mijëra shpallje për Mercedes dhe BMW, dhe shikoni se cila nga ato përmbush nevojat tuaja financiare dhe jo vetëm.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione