Punët më të zakonshme sezonale në Kosovë

Punët më të zakonshme sezonale në Kosovë

Kosova është një vend i bukur me një klimë të shkëlqyer dhe potencial të madh për t'u zhvilluar në shumë fusha të veprimtarisë. Arsyeja kryesore e këtij zhvillimi është numri i madh i njerëzve që kërkojnë mundësi punësimi, të cilët nuk kufizohen vetëm në vendin e tyre.

Punët sezonale janë shumë të kërkuara në Kosovë kryesisht për shkak të sezonit turistik. Koha më e mirë për të kërkuar punë sezonale është nga qershori deri në shtator, kur shumë turistë vijnë për të vizituar vendin. Nëse keni fatin të gjeni një punë gjatë kësaj periudhe, gjasat janë që do të mund të qëndroni në të deri në dimër. Destinacionet turistike më të njohura në Kosovë janë Prishtina dhe Prizreni, ndonëse ka shumë interes edhe nga vizitorët që duan të shohin se çfarë ofron i tërë vendi.

Në Kosovë, punët më të zakonshme sezonale janë kameriere/kameriere, recepsionist/e, shitës/e, instruktor/e sportive dhe operatorë/e turistike.

1. Kamarier/e

Në Kosovë ka shumë restorante dhe kafene ku mund të gjesh punë si kamarier ose kamariere gjatë sezonit të verës. Kjo lloj pune është shumë e lehtë për t'u gjetur sepse nuk kërkon aftësi ose njohuri të veçanta. Thjesht duhet të jeni të sjellshëm dhe të keni aftësi të mira komunikimi.

2. Recepsionist

Në shumë hotele nevojiten recepsionistë gjatë sezonit të verës për të mirëpritur mysafirët dhe për t'u siguruar atyre informacione për mundësitë e tyre të akomodimit. Kjo punë nuk kërkon përvojë të mëparshme, por është e rëndësishme që të dini mjaft mirë gjuhën angleze në mënyrë që të mund të komunikoni lehtësisht me mysafirët e huaj.

3. Shitës/e

Shitësit janë përgjegjës për të bindur klientët të blejnë produktet ose shërbimet e tyre duke u paraqitur atyre argumente bindëse që i bindin klientët se do të përfitojnë nga blerja e tyre. Për t'u bërë një shitës i suksesshëm, duhet të keni aftësi të shkëlqyera komunikimi dhe durim, sepse mund të duhet kohë përpara se të mund t'i bindni klientët të blejnë atë që po shisni.

4. Instruktorë sporti

Instruktorët trajnojnë njerëzit në lloje të ndryshme sportesh si tenisi, skijimi apo noti gjatë muajve të verës. Ata duhet të jenë energjikë, të durueshëm (veçanërisht nëse punojnë me fëmijë) dhe të mirë në komunikimin me të tjerët, sepse shpesh do të kenë të bëjnë drejtpërdrejt me klientët. Është e rëndësishme të theksohet se gjetja e një pune sezonale në Kosovë nuk është e lehtë. Duhet kohë dhe durim, por nëse ndiqni këshillat tona më poshtë, mund të gjeni një punë të mirë edhe pse nuk jeni vendas.

Nëse jeni duke kërkuar për një punë sezonale në Kosovë, këtu janë disa këshilla që mund t'ju ndihmojnë të gjeni një të tillë:

1. Zbuloni se çfarë lloj pune dëshironi të bëni

Dëshironi të punoni si kamarier apo kamariere? Apo ndoshta preferoni një lloj tjetër pune? Është më mirë nëse vendosni herët se çfarë lloj pune dëshironi, në mënyrë që kur të shfaqet një mundësi, thjesht ta kapni atë pa hezituar shumë për të.

2. Shikoni konkurset

Janë të shumta faqet e internetit ku kompanitë shpallin vendet e lira të punës si kerkoj pune, oferta pune, vende te lira pune. Ju gjithashtu mund të shikoni gazetat lokale si gazeta sot, kosovajob ose bota sot të cilat shpesh kanë reklama për restorante dhe hotele që kërkojnë staf gjatë verës.
Puna në sektorët e shërbimeve dhe turizmit do të pasurojë padyshim njohuritë tuaja për një vend tjetër. Megjithatë, ka punë të tjera sezonale që mund të paguajnë më shumë dhe të vijnë me më shumë përfitime. Përveç këtyre profesioneve, ofrohen edhe shumë punë të tjera sezonale në një gamë të gjerë fushash si bujqësi, turizëm, ndërtim dhe shëndetësi.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione