Si ta përgatisni shtëpinë tuaj për shitje?
Si ta përgatisni shtëpinë tuaj për shitje

Ndërsa tregu i patundshmërive vazhdon të jetë në rritje të vazhdueshme, gjithnjë e më shumë njerëz po mendojnë të shesin shtëpitë e tyre. Nëse po mendoni të nxirrni shtëpinë tuaj në treg, ka disa gjëra që mund të bëni për ta përgatitur atë për shitje dhe për të rritur shanset tuaja për sukses. Në këtë postim në blog, ne do të ndajmë 6 këshilla për përgatitjen e shtëpisë tuaj për shitje.

Duke ndjekur këto këshilla, mund të siguroheni që shtëpia juaj është në gjendjen më të mirë dhe gati për t'u shitur shpejtë.

     1. Përmirësoni pamjen e shtëpisë tuaj

Kur përpiqeni të shisni shtëpinë tuaj, përshtypjet e para janë thelbësore. Ju dëshironi që blerësit potencialë të jenë në gjendje ta shohin veten duke jetuar në shtëpinë tuaj, dhe kjo fillon duke e bërë shtëpinë tuaj më tërheqëse për ata. 

Mbajeni oborrin të rregullt dhe të pastruar. shkurtoni shkurret, hiqni barërat e këqija dhe sigurohuni që bari të jetë prerë. Pjesa e jashtme e shtëpisë tuaj luan gjithashtu një rol të madh në procesin e shitjes. Pra, shtoni pak ngjyrë me lule ose bimë në vazo pranë hyrjes së shtëpisë tuaj.

     2. Depersonalizoni dhe organizoni shtëpinë tuaj për t'u tërhequr nga blerësit

Gjersa bëni shtëpinë tuaj gati për të shitje, rregullimi dhe vendosja në skenë janë çelësi për të tërhequr blerësit. Blerësit duan të jenë në gjendje të vizualizojnë veten në shtëpi, dhe kjo është e vështirë nëse sendet tuaja personale janë kudo.

Ju duhet  t'i paraqisni blerësve një mjedis jopersonal dhe të pastër, në mënyrë që ata të imagjinojnë shtëpinë ndoshta të zbukuruar me fotografitë, mobiljet dhe objektet e tyre të artit. Depersonalizimi i shtëpisë tuaj e bën më të lehtë për blerësit e mundshëm të përfytyrojnë se si shtëpia mund të duket e mbushur me sendet e tyre.

Ndërsa punoni për ta bërë shtëpinë tuaj më tërheqëse për blerësit e mundshëm, sigurohuni që të punoni në sa vijon:

• Hiqni sendet personale
• Hiqni fotografitë e familjes, pastroni sipërfaqet si tavolinat e kafesë dhe tavolinat e banakut,
• Mblidhni gjithçka që është veçanërisht sentimentale ose unike për ju.


     3. Bëni riparime dhe rregullime të vogla rreth shtëpisë


Shumica e njerëzve nuk mendojnë të bëjnë riparime të vogla dhe rregullime rreth shtëpisë përpara se ta hedhin atë në treg, por kjo mund të jetë një pikë e madhe shitjeje. Duke u kujdesur për bojën, dollapët e kuzhinës, dyshemetë, ndriçimin etj., ju po u tregoni blerësve potencialë se jeni kujdesur edhe për gjërat e mëdha. Kjo tregon se jeni krenarë që e mbani një shtëpi në gjendje të mirë dhe se nuk keni frikë të përpiqeni më shumë për t'u siguruar që ajo të mbetet e tillë.

4. Vendosni një çmim konkurrues

Shikoni pronat e krahasueshme në zonën tuaj. Për çfarë çmimi po shiten? Ju dëshironi të jeni në të njëjtin park, kështu që blerësit e mundshëm do ta konsiderojnë shtëpinë tuaj. Mendoni se çfarë është unike për pronën tuaj dhe se si kjo ndikon në vlerën e saj. Për shembull, nëse keni një pamje të mrekullueshme ose një shumë të madhe, këta faktorë mund të rrisin çmimin.

Filloni duke bërë disa kërkime në internet dhe personalisht për të zbuluar se sa shiten shtëpitë. Nëse nuk jeni të sigurt se ku ta filloni kërkimin tuaj, shikoni kategorinë e pasurive të paluajtshme duke kërkuar shtepi ne shitje, njoftime falas shtepi ne shitje, ose shtepi private ne shitje dhe duke zgjedhur vendndodhjen në zonën tuaj.

     5. Listoni shtëpinë tuaj në një treg lokal të patundshmërive

Nëse dëshironi të shisni shtëpinë tuaj shpejt, duhet të mendoni si tregtar. Në ditët e sotme, ka një prani të madhe në internet dhe platforma të cilat do t'ju ndihmojnë të shisni shtëpinë tuaj më shpejt se mënyra tradicionale për të ftuar njerëzit të shohin shtëpinë tuaj.

Me një hap të thjeshtë, ju mund ta bëni shtëpinë tuaj të dallohet duke e renditur në tregje online me audiencë të madhe si MerrJep.com. Platforma do t'ju ndihmojë të gjeni blerës të mundshëm në kohë reale dhe gjithçka që duhet të bëni është të jeni të përgjegjshëm ndaj thirrjeve dhe mesazheve që do të merrni. Një mënyrë e shkëlqyer për t'i mbajtur blerësit tuaj të angazhuar dhe të interesuar për shtëpinë tuaj, është duke i ftuar ata të shohin shtëpinë personalisht. Në këtë mënyrë ata do të mund të imagjinojnë jetën e tyre atje dhe të shohin nëse shtëpia i plotëson nevojat dhe pritshmëritë e tyre.


     6. Punoni me një agjent shitjesh me përvojë

Nëse po kërkoni të shesni shtëpinë tuaj, një nga gjërat më të mira që mund të bëni është të punoni me një agjent shitjesh me përvojë. Gjeni një agjent me përvojë me një histori të dëshmuar që di të godasë tregun.

Në këtë treg, njohja e emrit është e rëndësishme, ndaj gjeni personin e preferuar për blerësit dhe agjentët e tyre në komunitetin tuaj. Ata do të jenë në gjendje t'ju ndihmojnë të përgatisni shtëpinë tuaj për shitje dhe të siguroheni që ajo të jetë në gjendje të përsosur përpara se ta vendosni në treg.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione