Si të përgatisni shtëpinë tuaj për shitje?
Si të përgatisni shtëpinë tuaj për shitje?

Nëse po mendoni të shisni shtëpinë apo banesën tuaj së shpejti, është e rëndësishme që të siguroheni se ajo është gati për treg. Shumë pronarë të shtëpive përpiqen t'i bëjnë shtëpitë e tyre konkurruese në treg duke bërë disa gjëra të thjeshta si lyerja, pastrimi dhe pastrimi i thellë. 
Është absolutisht thelbësore që ju t'i bëni këto gjëra, por ka disa gjëra të tjera që mund të rrisin ndjeshëm shanset që shtëpia juaj të shitet shpejt dhe për një shumë më të lartë. Kjo përfshin pastrimin e tepihëve, rilyerjen, rregullimin e peisazhit dhe shumë më tepër. Këtu janë disa këshilla të shkëlqyera se si të përgatisni shtëpinë tuaj për shitje.

     1. Sigurohuni që shtëpia juaj është e tregtueshme

Së pari, duhet të siguroheni që prona juaj të jetë në gjendje të mirë. Nëse ka probleme me themelin ose çatinë, ajo duhet të rregullohet. Nëse ka çarje në mure ose vrima në tavan, ato duhet të riparohen.
Mos bëni vetëm riparime - bëjini ato të duken mirë. Blerësi juaj nuk duhet të dijë kurrë që keni bërë riparime. Gjithashtu mundohuni t’a mbani zonën përreth shtëpisë tuaj të rregullt dhe të pastër pasi kjo luan rol kyç në vlerësimin e shtëpisë tuaj.

     2. Pastrojeni tërësisht 

Gjëja e parë që duhet të bëni është të pastroni shtëpinë tuaj nga lart poshtë dhe të largoni gjërat e panevojshme nga dhomat tuaja. Hqni pluhurin nga të gjitha sipërfaqet, pastroni me fshesë elektrike të gjitha dyshemetë në shtëpi.
Sigurohuni që dollapët dhe sirtarët tuaj të jenë të pastër dhe të organizuar. Hidhni sende të padëshiruara dhe dhuroni sende që e dini se nuk do t'ju nevojiten. Gjithashtu ju lehtësisht mund të bëni para duke i listuar gjërat që nuk ju nevojiten për shitje në MerrJep.com.
Korridoret janë gjithashtu me rëndësi jetike, pasi ato janë hyrje për në shtëpinë tuaj dhe pjesa e cila siguron gjithmonë përshtypjen e parë. Sigurohuni që koridori të mos jetë i mbingarkuar dhe t’i hiqni këpucët dhe palltot nga varëset kur do të ftoni blerës potencial në shtëpi.

     3. Hiqni gjërat që personalizojnë shtëpinë

Një shtëpi e mbushur me sende personale të pronarit mund të jetë e pakëndshme për blerësit potencial. Nëse shtëpia juaj është e mbushur me gjërat tuaja, pronaret e ri  mund të ndihen sikur pronari i mëparshëm është ende aty.
Për të depersonalizuar shtëpinë tuaj ju duhet të:
Hiqni fotografitë - Fotot e familjes dhe sende të tjera personale, duke përfshirë çuditjet dhe sendet e koleksionit.
Mbuloni mobiljet me çarçafë ose mbulesa të tjera.
Pastroni shtëpinë dhe sigurohuni që të mos ketë enë të pista në lavamanin e kuzhinës.
Ruani librat e gatimit dhe ushqimin në kuzhinë.
Hiqni shënimet, dosjet dhe dokumentet e tjera nga tavolinat.
Zëvendësoni disa sende personale me sende që do të qëndrojnë më pas.

     4. Sigurohuni që shtëpia juaj të ketë aromë të këndshme

Nëse po mendoni të shisni shtëpinë tuaj, shtimi i disa vajrave esencialë në ajrin e ajrit të kondicionuar dhe ngrohjen tuaj mund të ndihmojë në ngritjen e aromës së shtëpisë tuaj. Ngjashëm me mënyrën se si visheni për raste të ndryshme, mund të përdorni ndryshime të vogla e të thjeshta për ta bërë shtëpinë tuaj të ketë aromën që ju dëshironi.
Sigurohuni që shtëpia juaj të ketë erë të freskët ose mendoni të shtoni në ajër një produkt me aromë shtëpiake. Nëse duhet të keni kafshë shtëpiake, konsideroni të konsultoheni me një eliminues të erërave të kafshëve shtëpiake për të eliminuar aromat e kafshëve shtëpiake.

     5. Riparoni

Një blerës dëshiron të shohë një shtëpi që është mirëmbajtur dhe riparimi është një nga mënyrat më të mira për të arritur këtë qëllim. Riparimet e shtëpisë mund të jenë të kushtueshme dhe kërkojnë kohë. Megjithatë, kur planifikoni të shisni shtëpinë tuaj, ka disa riparime që do t'i vlejnë paratë dhe kohën tuaj.
Edhe nëse planifikoni të shisni shtëpinë tuaj në muajt e ardhshëm, kujdesuni për ato riparime të vogla tani. Rregulloni rubinetat që rrjedhin dhe dyert që nuk mbyllen siç duhet. Rregulloni dyert që nuk mbyllen dhe dritaret që nuk mbyllen. Zëvendësoni llambat e djegura dhe pastroni mobiljet tuaja.

     6. Bëni foto profesionale

Blerësit e shtëpive bombardohen me sinjale vizuale dhe informacione në internet, kështu që është thelbësore që fotot ta portretizojnë shtëpinë tuaj në dritën më të mirë. Ata janë gjëja e parë që blerësit potencial do të shohin kur shikojnë pronën tuaj, kështu që ata duhet të përfaqësojnë me saktësi vlerën dhe pozicionin e saj në treg. Askush nuk dëshiron të blejë një shtëpi - ata duan të blejnë shtëpinë e tyre të ëndrrave.
Nëse dëshironi të shesni shtëpinë tuaj shpejt, do t'ju nevojiten foto profesionale që tregojnë veçoritë më të mira. Shmangni pozat që i bëjnë dhomat të duken të vogla ose të rrëmujshme. Për shembull, shmangni shkrepjet që përfshijnë sende si biçikleta dhe kosha plehrash.

     7. Listoni shtëpinë për shitje në internet

Pronarët e shtëpive shpesh zbulojnë se shitja e shtëpisë së tyre nuk është e lehtë ose efikase. Ju duhet të kaloni të gjitha shpenzimet dhe kohën e nevojshme për të pastruar, lyer dhe riparuar shtëpinë tuaj përpara se ta vendosni në treg. 
Megjithatë, gjithçka që ju duhet është të bëheni pjesë e platformës MerrJep.com dhe të vendosni shtëpinë tuaj për shitje falas. Mjafton të regjistroni një shpallje falas duke zgjedhur kështu vendndodhjen tuaj, të ngarkoni fotografi që tregojnë gjendjen reale të shtëpisë tuaj dhe nformatat rreth shtëpisë për të publikuar shpalljen tuaj me sukses.
Kështu, shpallja juaj për shtëpi në shitje do të vendoset në mesin e 70.000 vizitorëve ditorë të MerrJep duke ju bërë të mundur të gjeni blerësin tuaj potencial dhe të shisni shtëpinë tuaj shumë shpejtë.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione