Si të përkujdeseni për makinën tuaj?

Si të përkujdeseni për makinën tuaj?

Mirëmbajtja e makinës mund të jetë e kushtueshme dhe kërkon shumë kohë, por investimi që ju bëni sot do t'ju kursejë para në aspektin afatgjatw.

Në vend që të qëndroni pranë pompës së gazit dhe të lexoni reklamat për një kartë krediti ndërsa prisni që rezervuari juaj të plotësohet, përdorni atë kohë për t'i dhënë makinës tuaj një kontroll të shpejtë (dhe pastrim) duke kryer tre detyra të thjeshta:

1.     Xham i pastër.

Një xhami i ndotur është një rrezik për sigurinë tuaj, pasi ju errëson pamjen gjatë vozitjes. Pra, jepini një pastrim të rregullt. Kjo është veçanërisht e rëndësishme pas një makine të zgjatur në autostradë kur xhami juaj është i mbushur me trupa të insekteve dhe duke përdorur lëngun dhe fshirësit e makinës suaj për t'i hequr ato vetëm krijon një rrëmujë të madhe, njollosëse që errëson edhe më shumë vijën tuaj të shikimit. Nëse fenerët tuaj janë të ndotur, jepni atyre gjithashtu një pastrim.

2.     Kontrolloni presionin e gomave.

Ruajtja e presionit të duhur të gomave do t'ju mbajë të sigurt dhe madje do t'ju kursejë edhe para. Gomat e fryra nuk janë në rregull - dhe kjo mund të nënkuptojë mbinxehje ose mbingarkesë të tepërt. Ata gjithashtu rrisin mundësinë tuaj për të shpërthyer. Plus, gomat me presion të saktë kanë një jetë më të gjatë dhe rrisin efikasitetin tuaj të karburantit.

Presioni i gomave është diçka që duhet të mbani vëmendjen, pasi vazhdimisht ndryshon pasi gomat regjistrohen me kilometra dhe temperatura luhatet. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme ta kontrolloni rregullisht dhe të shtoni ajër kur të jetë e nevojshme. Disa ekspertë thonë se duhet ta bëni këtë në çdo mbushje të gazit, por ashtu si me kontrollin e naftës, çdo plotësim tjetër duhet të jetë i mjaftueshëm për të kapur ndonjë mangësi para se të bëhen probleme të mëdha.

Kontrollimi i presionit tuaj të gomave zgjat më pak se dy minuta. Ja se si ta bëni atë:

Gjithmonë kontrolloni presionin e gomave kur gomat tuaja janë "të ftohta", domethënë para se të vozitni mbi to. Nëse tashmë keni udhëtuar për ca kohë, lërini gomat të “pushojnë” për të paktën katër orë para se të kontrolloni presionin. Gjeni presionin e gomave të rekomanduar për makinën tuaj. Gjithmonë mbushni gomat në këtë nivel të rekomanduar, pavarësisht nga marka e gomave.

3.     Kontrolloni nivelin e vajit dhe largojeni sipas nevojës.

Vaji i motorit është thelbësor për performancën e makinës suaj. Detyra e tij më e rëndësishme është të filtrojë të gjitha pjesët lëvizëse në motorin tuaj në mënyrë që ata të mos grinden dhe të mos shqyhen në mosfunksionim. Ai gjithashtu transferon nxehtësinë larg ciklit të djegies duke e dërguar atë në filtrin e vajit. Nëse motori juaj nuk ka mjaft vaj, makina juaj rrezikon të prishet.

Për të siguruar që makina juaj të ketë gjithmonë vaj të mjaftueshëm, është e rëndësishme të merrni zakon që ta kontrolloni rregullisht atë. Kontrollimi i nivelit të vajit të makinës tuaj është shumë i lehtë. Gjithçka që ju nevojitet është një peshqir letre i pastër, dritë adekuate dhe rreth tre minuta. Ju duhet ta ruani këtë punë për herë të fundit sepse duhet të prisni rreth pesë minuta pasi të fikni motorin që vaji të thahet.

Automjeti juaj gjithashtu kërkon detyra mirëmbajtjeje që kryhen më rrallë, por janë thelbësore për të lejuar që automobili juaj të jetojë një jetë të gjatë dhe të frytshme.

Këto ishin 3 mënyrat kyqe për tu kujdesur për makinën tuaj. Shpresojmë që tju kenë ndihmuar.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione