Si të zgjidhni një orë të mirë inteligjente?
Si të zgjidhni një orë të mirë inteligjente?

Një nga mallrat më të kërkuara të konsumit sot është një orë inteligjente. Tani ka një bollëk të orëve inteligjente me cilësi të lartë në dispozicion të konsumatorëve në mbarë botën dhe disa prodhues të shquar kanë marrë drejtimin.

Edhe pse një orë inteligjente mund të duket e re, ajo në fakt transmeton informacion jetik nga telefoni juaj në kyçin e dorës. Fakti që ju mund të shikoni ekranin tuaj pa prekur kurrë telefonin tuaj është justifikim i mjaftueshëm. Megjithatë, blerja e një ore inteligjente nuk është aq e thjeshtë sa duket. 
Zgjedhja e një pajisjeje të re të veshur në një treg me kaq shumë opsione mund të jetë dërrmuese. Si duhet t'i renditni mundësitë tuaja dhe çfarë duhet të kërkoni?
Ekipi ynë në MerrJep.com krijoi disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh kur blini një orë të re inteligjente në mënyrë që të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.
Pra, cilët faktorë duhet të marrin parasysh përdoruesit kur zgjedhin një orë inteligjente? A është një aksesor i modës, jetëgjatësia e baterisë gjatë gjithë ditës, përputhshmëria me telefonat inteligjentë apo thjesht një opsion i përshtatshëm për buxhetin?

Sa mirë është e ndërtuar? 

Një orë inteligjente e mirë duhet të jetë mjaft e qëndrueshme për t'i bërë ballë konsumimit dhe qëndrimit gjatë viteve, dhe gjithashtu duhet të duket e mirë. Për shkak se qëndron në kyçin tuaj, rripi i dorës me të cilin vjen duhet të jetë i butë dhe të mos duket si lodër. 
Disa orë inteligjente madje vijnë në madhësi të ndryshme sipas gjinisë; orë dore për femra, orë dore për meshkuj, apo sipas madhësisë së dorës. Përveç se për të rritur, ne trego janë të pranishme edhe versione për ora për femijë të cilat me opsionet që ofrojnë lehtësojnë në masë të madhe komunikimin prindër-fëmijë.

Hidhini një sy gjithashtu opsioneve të personalizimit të rripit të orës. Disa orë vijnë me rripa të gomës, ndërsa të tjerat vijnë me rripa metalikë që mund të përmirësohen veçmas.
Një orë e papërshkueshme nga uji është diçka që duhet të keni parasysh nëse do të lageni në shi ose do të djersiteni shpejt. Mbani në mend se një orë është rezistente ndaj ujit vetëm nëse mund të përballojë shiun e lehtë. Një orë e papërshkueshme nga uji mund të zhytet në ujë, të paktën deri në një thellësi.

Ekrani - ora per meshkuj

Ekrani është bërë një konsideratë e rëndësishme kur blini një orë inteligjente. Ekranet OLED janë të disponueshme në orët inteligjente të nivelit të lartë nga markat si Apple dhe Samsung. Ekranet LCD, nga ana tjetër, mund të gjenden në opsione më të lira nga kompani si RealMe, Oppo dhe Xiaomi. 
Ekranet AMOLED, të cilat janë më pak të kushtueshme se ato LCD, janë gjithashtu të disponueshme në shumë orë inteligjente në mes të gamës së çmimeve. Pavarësisht nga fakti se ekranet LCD mund të kenë jetëgjatësi më të shkurtër të baterisë se ekranet OLED ose AMOLED, të cilët janë efikas në energji dhe ofrojnë lexueshmëri më të mirë si brenda ashtu edhe jashtë.
Kur bëhet fjalë për blerjen e një ore inteligjente, përputhshmëria me telefonin tuaj inteligjent – ​​pavarësisht nëse është një pajisje iOS ose Android – është e një rëndësie të madhe. Kjo është shumë e rëndësishme sepse nëse zgjidhni një orë që nuk është e përputhshme, mund të humbisni veçori dhe funksione të rëndësishme të fshehura.

Cili Sistem Operativ funksionon në orën tuaj?

Kur zgjidhni një orë inteligjente, kjo është një nga konsideratat më të rëndësishme. Kushtojini vëmendje sistemit operativ të orës inteligjente. Ndërsa disa marka përdorin një platformë të zakonshme si Android Wear, shumica e orëve inteligjente përdorin platformën e pronarit të prodhuesit të tyre. 
Secili ka përfitimet dhe disavantazhet e veta. Disa prodhues përdorin Android Wear, një sistem operativ i njohur nga Google. Të dy iPhone dhe telefonat inteligjentë Android janë të pajtueshëm me Android Wear. Apple Watch OS është një platformë e krijuar posaçërisht për pajisjet e tyre Apple Watch. Apple Watch nuk mund të përdoret as me një pajisje Android. 
Fitbit dhe Garmin përdorin sistemet e tyre operative, të cilat janë të pajtueshme me pothuajse të gjithë telefonat inteligjentë. Ato mund të ofrojnë nivele të ndryshme të OS dhe mbështetje aplikacioni për telefonin tuaj, në varësi të modelit.
Mbështetja që po diskutojmë lejon sinkronizimin e njoftimeve midis aplikacioneve dhe përdorimin e komandave zanore dhe orës për të kontrolluar telefonin. Ju mund të dëshironi të jeni në gjendje të zgjidhni një kontakt për të telefonuar, të kontrolloni volumin në telefonin tuaj ose t'i përgjigjeni shpejt një mesazhi. Ju mund të jeni në gjendje të bëni disa nga këto gjëra vetëm nëse keni më pak mbështetje.

Jetëgjatësia e baterisë - ora për femije

Stili i jetesës hibride dhe gjithmonë i hapur që shumica e njerëzve sot i ka bërë ata të mbështeten në orët e tyre në shtëpi, në punë dhe madje edhe në palestër. Nëse dëshironi një orë inteligjente që mund të mbajë gjurmët e përparimit tuaj gjatë gjithë ditës dhe të shfaqë njoftime të drejtpërdrejta, duhet të vendosni një jetëgjatësi të gjatë të baterisë në krye të listës kur zgjidhni një të tillë.

Meqenëse shumë biznese investojnë shumë para në kërkime dhe zhvillim për të bërë ora që ndonjëherë mund të zgjasin deri në 24 ditë me një tarifë të vetme, kjo është bërë një pikë e rëndësishme e shitjes konkurruese për ta. Në përpjekje për të fituar një avantazh konkurrues, disa biznese tani po sfidojnë edhe jetëgjatësinë e baterisë gjatë gjithë ditës.

Gjurmimi i fitnesit dhe shëndetit

Karakteristikat për gjurmimin e shëndetit tuaj gjatë gjithë ditës janë një faktor i madh për shumë njerëz kur zgjedhin një orë inteligjente. Këto veçori ju ndihmojnë të mbani gjurmët e shëndetit tuaj gjatë gjithë ditës. Ka një mori opsionesh, nga vendosja e një objektivi ditor të hapave deri te llogaritja e një stërvitjeje në palestër me një ndarje të kalorive të djegura për t'ju ndihmuar të qëndroni të motivuar. 
Për më tepër, një orë inteligjente ofron një analizë gjithëpërfshirëse të rrahjeve tuaja ditore të zemrës, nivelit të stresit, modelit të gjumit dhe faktorëve të tjerë. Ora inteligjente bëhet më e dëshirueshme pasi një blerje për shëndetin dhe mirëqenien, sa më i saktë të jetë informacioni që ofron.
Shumë prodhues të orëve inteligjente përfshijnë një GPS të integruar, i cili është jashtëzakonisht i dobishëm për të gjurmuar shëtitjet tuaja në mbrëmje ose vrapimet në natyrë. Notarët do të duan gjithashtu diçka që mund t'i rezistojë ujit, dhe shumica e orëve inteligjente sot kanë një vlerësim IP, duke e bërë të thjeshtë përdorimin e tyre në pishinë.

Çfarë lloj lidhjeje kërkoni vërtet?

Janë shtuar veçori të reja lidhjeje në orët inteligjente. Gjërat si GPS i integruar, i cili ju lejon të gjurmoni rrugën tuaj gjatë një stërvitje pa pasur nevojë të mbani telefonin tuaj, janë ato që kanë rëndësi. 
Mund t'ju duhet të lejoni që ora juaj të lidhet me telefonin tuaj çdo herë nëse kjo veçori mungon. Duhet kohë për këtë. Edhe pse të kesh GPS të integruar është i përshtatshëm, ai mund të mos jetë një ndërprerës për shumicën prej nesh. 
Një veçori tjetër që e bën të thjeshtë çiftimin e telefonit tuaj me NFC është NFC. Mund të filloni duke trokitur së bashku pajisjet. Për disa shërbime pagese celulare, NFC mund të funksionojë gjithashtu si një mënyrë pagese në pajisje të caktuara. Kur ka biznese lokale që pranojnë pagesa celulare të aktivizuara me NFC, kjo është veçanërisht e dobishme.

Çmimi

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e orës së duhur inteligjente, çmimi, natyrisht, mund të luajë një rol të rëndësishëm. Kjo është një pajisje që do të jetë me ju për një kohë të gjatë, kështu që përdoruesit do të duhet të vendosin se cilat veçori janë më të rëndësishme për ta dhe mund të blihen brenda buxhetit të tyre.
Ndërsa ora inteligjente vazhdon të evoluojë nga një pajisje komplimentuese në një shoqëruese të vërtetë të stilit të jetës që mund t'ju ndihmojë të lundroni pa probleme gjatë gjithë ditës nga kyçi i dorës, ne, siç parashikohet, do të shohim shumë përmirësime nga prodhuesit e orëve inteligjente çdo vit.
Në fund, kur po mendoni të blini një orë inteligjente të re për ju, merrni parasysh të gjitha këto këshilla, që renditëm më lart, dhe gjëra të rëndësishme që duhet të keni parasysh në mënyrë që të zgjidhni më të mirën që qetëson nevojat tuaja dhe do të jeni të kënaqur me të.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione