Si të zgjidhni televizorin e duhur për shtëpinë tuaj?

Si të zgjidhni televizorin e duhur për shtëpinë tuaj?

Nëse po shikoni të blini televizorin tuaj të parë për shtëpinë tuaj, ose nëse dëshironi të kaloni nga një televizor i mëparshëm tek një i ri, ka disa gjëra të rëndësishme për t'u marrë parasysh përpara se të merrni vendimin. Ju nuk duhet të blini një televizor të lirë dhe të zhgënjeheni që nuk funksionon sipas asaj që prisnit. Mos i shpenzoni paratë tuaja për diçka që nuk ofron përmbajtje të shkëlqyer ose ka shumë të meta, pasi shumë lehtë mund të gjeni televizorë të kualitetit të lartë pa shumë shpenzime.

Ka shumë gjëra të rëndësishme që duhet të keni parasysh përpara se të blini një televizor të ri pasi nuk mund të gaboni kurrë me këtë blerje. Vendimi do të ndikojë në përvojën tuaj argëtuese për vite me rradhë.

Televizorët më të mirë për shtëpinë tuaj do të varen nga ajo që dëshironi dhe çfarë ju nevojitet. Televizorët më të mirë vijnë në të gjitha format dhe madhësitë, nga HDTV bazë deri te seritë më të fundit si OLED ose 4K HDR.

Çfarë dëshironi nga televizori juaj? Dëshironi vetëm të shikoni Netflix ose Amazon Prime Video? Apo të lidhni një konzolatë lojërash në mënyrë që fëmijët tuaj të mund të luajnë video lojëra në ekranin e madh?

Cilatdo qofshin nevojat tuaja, ekziston një televizor që është i duhuri për ju.

Ne kemi bërë kërkimin dhe kemi bashkuar këtë udhëzues të dobishëm për t'ju ndihmuar të gjeni televizorin më të mirë për nevojat tuaja. Nëse dëshironi një ekran të madh apo të vogël, ne ju kemi mbuluar. Lexoni për të mësuar më shumë rreth asaj që e bën një televizor të shkëlqyer dhe shikoni zgjedhjet tona për televizorët më të mirë.

Çfarë e bën një TV të shkëlqyer?

Një televizor përbëhet nga shumë pjesë të ndryshme të teknologjisë që punojnë së bashku për të ofruar cilësi të jashtëzakonshme të figurës. Tri pjesët më të rëndësishme janë:

Ekrani

Këtu shfaqen të gjithë pikselët në ekranin tuaj, kështu që do të shfaqen problemet e cilësisë së figurës. 
Ekranet me cilësi të mirë përdorin panele IPS të cilat janë të afta të shfaqin gamë të gjerë ngjyrash në mënyrë që imazhet të duken të gjalla dhe të qarta. Ekranet OLED ofrojnë ngjyra zeza të thella dhe nivele kontrasti që rivalizojnë ato të televizorëve plazma, por me një kosto më të lartë.

Procesori

Është përgjegjës për përpunimin e imazheve nga kamera në diçka që mund të shfaqet në ekranin tuaj me çdo rezolucion ose shpejtësi kuadri të kërkuar nga ju ose shikimi juaj. Ai përcakton se sa imazhe të qarta dhe të qarta shfaqen në ekran dhe sa të qetë dhe të qarta duken videot kur luhen në një HDTV.
Për shembull, nëse jeni duke blerë një HDTV (televizor me definicion të lartë), atëherë do të dëshironi të paktën rezolucion 720p sepse kjo konsiderohet "përkufizim standard" nga shumica e prodhuesve televizivë sot. Nëse keni një televizor më të vjetër pa lidhje HDMI ose nuk keni shërbim kabllor ose satelitor, atëherë do të ishte e mençur të blini një me rezolucion më të ulët si 480p.
Kërkoni “televizor ne shitje” në MerrJep për të parë shpallje për TV të rinj apo të përdorur me çmime fantastike.

Madhësia

Kur bëhet fjalë për televizorët, më i madhi nuk është gjithmonë më mirë. Madhësia e ekranit të televizorit tuaj duhet të jetë mjaft e madhe për të akomoduar imazhin më të madh që dëshironi të shfaqni në të. 
Nëse dëshironi të shikoni filma ose të luani videolojëra, sigurohuni që televizori juaj të ketë të paktën një ekran 50 inç. Nëse dëshironi të shikoni sporte ose të luani videolojëra, sigurohuni që televizori juaj të ketë të paktën një ekran 55 inç. Në varësi të zgjedhjeve tuaja, mund ta varni televizorin në mur ose të blini komoda për televizor.

Si të zgjedh një televizor të ri 4K?

Faktori më i madh në zgjedhjen midis ekraneve OLED dhe LED është se si ato krahasohen kur bëhet fjalë për raportin e ndriçimit dhe kontrastit. Një ekran OLED ka më pak energji të konsumuar nga drita e prapme dhe për këtë arsye prodhon ngjyra  të zeza më të thella, që do të thotë se mund të shfaqë të zezën shumë më të errët se një ekran LED ose panel standard LCD.
Ekranet OLED gjithashtu kanë raporte më të mira kontrasti sesa ekranet LCD me ndriçim të pasmë LED, sepse përdorin shumë më pak ndriçim të pasëm — kështu që edhe pse nuk ka zbehje lokale në një ekran OLED si në një ekran LCD me ndriçim të pasmë LED, ai përsëri duket më mirë në përgjithësi për shkak se ka shumë më të ulët nivelet e zeza në krahasim me teknologjitë e tjera.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione