Udhëzues për blerjen e një veture të përdorur

Udhëzues për blerjen e një veture të përdorur

Shumë prej nesh kanë blerë një veturë të përdorur, madje disa prej nesh kanë shitur një të tillë. Blerja e një veture të përdorur mund të jetë mënyra më e lehtë për tu vendosur pas timonit, veçanërisht nëse keni një buxhet të caktuar.

Megjithatë, blerja dhe shitja e një veture të përdorur është shumë më tepër sesa thjesht të hysh në një autosallon dhe të blini veturën e përzgjedhur. Ky udhëzues do t'ju ndihmojë të mësoni se çfarë të kërkoni kur blini një veturë të përdorur, si dhe ku mund të gjeni ofertat më të mira për automjetet e përdorura.

     1. Hulumtoni markën, modelin dhe llojin e veturës

Gjëja e parë që duhet të bëni është të vendosni se çfarë lloj veture dëshironi. Nëse keni në mendje një markë dhe model specifik, shkëlqyeshëm! Nëse jo, filloni duke menduar se për çfarë lloj aktivitetesh do të përdorni veturën tuaj të re. Nëse keni nevojë për diçka të madhe për t'iu përshtatur familjes suaj, një SUV mund të jetë zgjidhja e duhur. Nëse jeni duke kërkuar për diçka më të vogël dhe më efikase në karburant, atëherë një sedan mund të jetë më i përshtatshëm për nevojat tuaja. 
Kur bëhet fjalë për blerjen e një veture të përdorur, është e rëndësishme të bëni kërkimin tuaj përpara kohe. Ju do të dëshironi të krahasoni çmimet, modelet dhe veçoritë përpara se të merrni ndonjë vendim. Ka disa gjëra që duhet të keni parasysh kur shikoni veturat e përdorura: kilometrazhin, gjendjen dhe mbulimin e garancisë. Kilometrazhi është i rëndësishëm sepse mund të ndikojë në sa kohë do të zgjasë vetura.
Pasi të keni vendosur për llojin e veturës, hulumtoni se çfarë lloj çmimi duhet të shikoni. Në varësi të markës dhe modelit të automjetit, veturat e përdorura mund të ndryshojnë shumë në çmim. Për të ngushtuar kërkimin tuaj, mund të kërkoni në MerrJep për makina në shitje , ose makina të përdorura dhe të gjeni vetura të përdorura për shitje.

     2. Gjeni disa vetura të mundshme që i përshtaten kritereve tuaja

Kur filloni të kërkoni për një veturë të përdorur, është e rëndësishme të keni një ide të fortë se çfarë po kërkoni. Ju nuk do të dëshironit të blini një veturë që nuk i përshtatet nevojave ose buxhetit tuaj. Filloni duke krijuar një listë të gjërave që duhet të keni dhe të bukurave. Pastaj, bëni disa kërkime në internet dhe personalisht për të gjetur veturat më të mira të përdorura që i përshtaten kritereve tuaja. Nëse nuk jeni i sigurt se ku të filloni kërkimin tuaj, shikoni faqet e internetit ose shitësit e veturave në zonën tuaj.

     3. Kontrolloni gjendjen e veturës

Kur blini një veturë të përdorur, ka disa gjëra që duhet të kërkoni për t'u siguruar që po merrni një marrëveshje të mirë:
Kryeni një inspektim para blerjes
Për këtë, do t'ju duhet të çoni veturën te një mekanik i cili ka njohuri për markën dhe modelin e veturës. Këtu janë disa gjëra që mekaniku do të kontrollojë:
Shëndeti strukturor i veturës
Motori dhe transmisioni
Rrjedhje uji
Kontrolloni gjendjen e pjesës së jashtme dhe të brendshme të veturës - Nëse ka ndonjë gërvishtje ose gërvishtje të madhe, kjo mund të ndikojë në vlerën e veturës. 
Bëni një provë dhe kushtojini vëmendje mënyrës se si vetura operon- Sigurohuni që të gjitha funksionet në veturë të funksionojnë siç duhet dhe që të mos ketë zhurma të çuditshme që vijnë nga poshtë. 

4. Kërkoni një raport të historisë së veturës dhe numrin e shasisë (VIN)

Kur mendoni të blini një veturë të përdorur, është e rëndësishme të zbuloni nëse automjeti ka pasur ndonjë aksident. Kjo mund t'ju japë një pasqyrë se sa mirë është mirëmbajtur vetura dhe nëse ka ndonjë dëmtim të fshehur që mund të shkaktojë probleme në rrugë

Përveç raportit të Historikut, duhet të kontrollohen edhe numrat VIN. Kërkoni nga shitësi numrin e identifikimit të automjetit (VIN). VIN do t'ju tregojë shumë për të kaluarën e një veture, si p.sh. kur është ndërtuar dhe për çfarë mund të jetë përdorur.

     5. Filloni të negocioni!

Përpara se të filloni të negocioni me shitësin, është e rëndësishme të keni një ide të qartë se çfarë dëshironi, sa jeni të gatshëm të shpenzoni dhe si të gjeni oferta të mira në internet. Bëni kërkimin tuaj për shes blej vetura në internet për të gjetur modele dhe çmime të krahasueshme në zonën tuaj, që të dini se çfarë të prisni. Pasi të keni vendosur për një çmim të drejtë, qëndroni në të dhe mos kini frikë të largoheni nëse shitësi nuk është i gatshëm të përmbushë ofertën tuaj.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione