Publikuar: Shk 06 2023 02:10

Tesla Model 3 SR+, 325 KF (HP), 0-100 km/h brenda 5,6 sec

EUR

Publikuar: Shk 06 02:10
Shikime: 7
ËSHTË SHUMË E RËNDËSISHME TË LEXONI KETE TEXT DHE TË SHIKONI FOTONËN E FUNDIT!!!

Shitet vetura elektrike – „TESLA MODEL 3 Standard Range Plus“ me 8 goma (4 gomat e dimrit dhe 4 goma verore). Gomat e dimrit kane vozitur vetem 5.000 km, Modeli eshte Nëntor 2021, 325 hp, 0-100 km/h brenda 5,6 sec., kapaciteti i batarise eshte 55 kWh. Me nje karikim mund te vozitni deri 350 km ne realitet. Batarija mund te mbushet pa problem deri 100 %, kurse ne tjera batarija ne makine elektrike lejohet te mbushet vetem deri 80 % per te mbrojtur batarine. Tesla Model 3 Standard Range Plus nuk e ka kete problem dhe lejohet te mbushet lirisht deri 100 %.

Batarija dhe motorri elektrike qendrojn me se pakti 500.000 km. Nuk ka as nevoj per interval reparim (p. sh. ndryshim vaji, rripi i kohës, e tjera...).
vetura elektrike frenon me nje menyre "rekuperim". Kjo eshte sikur nje frenim me motor dhe njëkohësisht mbushet batarija (teknologjija "rekuperacion"). Kjo dmth qe frenat e makines nuk perdoren shum dhe jon shum të mbrojtura gjatë përdorimit. Nje kolegu i punes i ka nderru frenat e makines e tij pas 300.000 km per here te pare (Tesla Model X). Kjo teknologji (rekuperacion) eshte tipike per makine elektrike.

Karikim NE SHTEPI:
Cmimi i rrymes eshte 0,04 € ne shtepi me tarifat e nates ose 0,08 € me tarifat e dites (statusi: 08.11.2022). Ne shtepi mbushet vetura me 11 kW (kilovat fuqi) brenda 4-5 ore prej 0 deri 100 %. Per shembull e mbush veturen para gjumit dhe ne mengjes vetura eshte e mbushur plotësisht (100 %) dhe mund te shkoni per shembull ne pune ose ne qytet për të shëtitur ose nje udhe te larte ose ku te deshironi. Kjo mbushje gjat nates (p. sh. prej 0 deri 100 %) kushton per afersisht 2,20 € (55 kWh x 0,04 € = 2,20 €). Këtë mund ta konfirmoni ne KEDS. Vetëm shikoni faturën e juaj të rrymës nga KEDS-i dhe aty e shikoni tarifen te dites dhe te nates (per afersisht 0,08 € naten dhe 0,04 € diten).

Karikim PA PARE:
Makinet elektrike momentalisht mbushen pa pare per shembull ne HIB petrol ne Prishtine. Aty e mbush me 50 kW (kilovat fuqi). Brenda 1 ore (per afersisht) e mbush veturen prej 0 deri 100 %. Ka mundesi tjera me mbush veturen pa pare. Per shembull ne Albi Mall ne Prishtine ose ne “The Village” ne Ferizaj. Në të dyja vendet mbushet vetura me 11 kW (kilovat fuqi). Në gjdo stacion të karikimit e vetures prej Pro Credit Bank është pa pare për të mbushur veturen. Brenda 4-5 ore mbushet vetura prej 0 deri 100 % (sikur ne shtepi).

KRAHASIMI ME NAFTE:
Nese vetura me naft vozite 10.000 km ne vite dhe hargjon 7 litra per 100 km atehere eshte shuma 1.190 € ne vite me cmimin 1,70 € per nje liter naft (7 litra x 1,70 € x 100 = 1.190 € per 10.000 km).
Me veturen elektrike keni vetem 72 € shpenzime per 10.000 km. Dmth 1.190 € naft krahasuar me 72 € me rryme (18 kWh/100km x 0,04€ x 100 = 72 € per 10.000 km). Kjo eshte e vertet dhe mund ta konfirmojnë edhe KEDS-i. Vetem 72 € (per afersisht) per 10.000 km ne vite eshte një ëndërr që realizohet nese e mbush veturen ne tarifat e nates ne shtepi. Nese e mbush veturen ne tarifat e dites ne shtepi, tani cmimi eshte per afersisht 144 € per 10.000 km (hala shum me lire se 1.190 € me naft).

KRAHASIMI ME BENZIN:
1 Liter benzin kushton per afersisht 1,40 €. Nese vetura me Benzin vozite 10.000 km ne vite dhe hargjon 7 litra per 100 km atehere eshte shuma 980 € ne vite me cmimin 1,40 € per nje liter benzin (7 litra x 1,40 € x 100 = 980 € per 10.000 km).
Dmth 980 € benzin krahasuar me 72 € me rryme (18 kWh/100km x 0,04€ x 100 = 72 € per 10.000 km).

Gomat e dimrit jane te perfshira ne cmim. Cmimi ishte 1.050 € dhe gomat kane kaluar përafërsisht 5.000 km. Profili eshte 7 mm. Gomat verore jane montuar per momentin. Shikoni fotot.

Cmimi eshte per negociate.

Tel. 004917656740637
nëse kjo shpallje prish Rregullat e Publikimit ose Tregti e sigurtë
7

Adresa:

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione