A duhet të blini një Volkswagen Golf të përdorur?

A duhet të blini një Volkswagen Golf të përdorur?

Tregu i makinave të përdorura nuk ka qenë kurrë më aktiv. Me kaq shumë njerëz që blejnë dhe shesin automjete, kjo do të thotë se është më e lehtë se kurrë të marrësh makinën që dëshiron me një çmim që mund të përballosh.

Nëse jeni ende duke vozitur me makinën tuaj të parë ose të dytë, ose nëse jeni në treg për një përmirësim, tani është koha e përsosur për të blerë një Volkswagen Golf të përdorur. 

Volkswagen Golf është makina më e shitur në Evropë dhe një nga makinat më të njohura në planet. Është gjithashtu një nga makinat më të shitura në Kosovë.

Pra, ka kuptim që ju mund të pyesni veten - a duhet të blej një Volkswagen Golf të përdorur? Me kaq shumë modele të përdorura në treg, është e vështirë të dini se çfarë të kërkoni kur blini një makinë të përdorur. Për t'ju ndihmuar të merrni një vendim të informuar, ne kemi bashkuar këtë udhëzues gjithëpërfshirës për t'ju ndihmuar të vendosni nëse një Volkswagen i përdorur është apo jo i duhuri për ju.

1. A është zgjedhje e duhur blerja një Volkswagen Golf të përdorur?

Blerja e një Volkswagen Golf të përdorur është një ide e shkëlqyer - është një nga makinat më të mira të përdorura që mund të blini tani. Golf është i mrekullueshëm për udhëtimet e përditshme dhe udhëtimet e gjata rrugore, si dhe është çuditërisht i lirë për t'u mirëmbajtur. Pra, nëse ajo që po kërkoni është përballueshmëria, atëherë Volkswagen Golf është për ju dhe i përgjigjet çdo pyetjeje që mund të keni.

Megjithatë, ju mund të dëshironi të hidhni një vështrim më të afërt në veçoritë dhe specifikimet për të cilat shpresoni që janë të paprekshme si koha, dinamika e drejtimit dhe efikasiteti i karburantit.

Volkswagen Golf është një udhëtar i mrekullueshëm i përditshëm për këdo që kërkon një shofer ditor të besueshëm. Golf është shumë i qetë për të vozitur në zona me trafik të lartë dhe ka aftësi mbresëlënëse manovrimi dhe kilometrazhin e gazit.

2. Të blini nga shitësit privat apo auto sallonet?

Pra, e keni vënë syrin te një VW Golf? Ka qindra opsione blerje për të zgjedhur, nga një numër i madh i shitësve në mbarë vendin. Por, cili është opsioni më i mirë për të blerë makinën tuaj?

Zgjedhja midis blerjes nga një tregtar ose shitës privat mund të jetë e vështirë. Ndërsa tregtari është shpesh i aksesueshëm, i përshtatshëm dhe miqësor, ata janë gjithashtu më të shtrenjtë. Të blesh privatisht do të thotë që mund të marrësh një çmim më të mirë, por ka rrezik të shtuar për t'u zhgënjyer. 

Mënyra më e mirë për të vendosur se cila metodë është e duhura për ju është të kuptoni të dyja anët pozitive dhe negative të secilës.Hulumtoni tregun, merrni reagime nga persona të afërt me ju të cilët mund të ken qenë në situatë të njejtë me ju.

3. 10 Gjërat që duhen konsideruar kur blini një VW Golf të përdorur

Blerja e një makine të përdorur mund të jetë një investim i madh dhe diçka për të menduar gjatë. Këtu janë disa gjëra që duhen marrë parasysh kur blini një VW Golf të përdorur: 

1. Verifikoni numrin e Shasisë (VIN)

Gjithmonë verifikoni numrin e dumperit dhe numrin e identifikimit të automjetit (VIN). Blerja e një makine të përdorur me informacion të pasaktë mund t’ju dëmtojë financiarisht.

2. Sigurohuni që motori në vetvete të mos tregojë shenja të pleqërisë.

3. Kontrolloni sa cilindra ka në makinë?

Disa Volkswagen Golf të përdorur kanë katër cilindra në pjesën e përparme dhe gjashtë cilindra në pjesën e pasme. Kjo mund të shkaktojë probleme në rrugë pasi cilindra të shumtë mund të prodhojnë më shumë çift rrotullues.

4. Sigurohuni që rezervuari të mos shfaqet sipër transmisionit ose kthetrave.

Shumë motorë Volkswagen Golf të përdorur kanë një rezervuar gazi poshtë transmisionit. Prandaj, sigurohuni që rezervuari të mos shfaqet sipër transmisionit ose kthetrave. 

5. A ka ndryshk makina?

Për performancën më të mirë të gjithanshme, sigurohuni që makina të mos jetë abuzuar. Fotografitë janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të kontrolluar se si është mirëmbajtur automjeti.

6. Hulumtoni gjendjen e dritareve dhe dyerve

Nëse pjesa e brendshme e makinës ka ndonjë çarje ose ngjyrë të dëmtuar, kjo është një shenjë se xhamat mund të dëmtohen lehtësisht. Sigurohuni që dritaret dhe dyert e automjetit të jenë në gjendje të mirë pune përpara se ta blini atë.

7. Kontrolloni gjendjen e brendshme të veturës

Ndryshku dhe druri i prishur mund ta bëjnë një Volkswagen të përdorur të duket i ndyrë dhe jo komod për vozitje.

8. Kontrolloni zonat rreth motorit

Çdo gjë që del jashtë mund të duket e shëmtuar dhe ndryshku mund ta bëjë makinën të duket e vjetër dhe e plasaritur. 

9. A mund të jetë jashtë funksioni motori ose ora e transmisionit?

Sigurohuni që nuk ka ndonjë tregues përpara se të blini. 

10. A është trupi i këtij Volkswagen Golf të përdorur veçanërisht origjinal?

Kjo mund të ketë shumë implikime të mëdha për performancën e makinës.

3. Cilat nga modelet e VW Golf mund t’i gjeni në MerrJep?

Pavarësisht nëse vendosni të blini nga shitës privat apo auto sallone, të dyja zgjedhjet mund t’i bëni fare lehtë në MerrJep.com.

Kategoria e veturave VW Golf përmban mbi 66.000 shpallje për seritë më të kërkuara të VW Golf, të postuara për shitje uke filluar nga seria më e fundit VW Golf 7,  VW Golf 5, VW Golf 4 e deri tek seritë më të vjetra të këtij brendi. 

Shfletoni faqen tonë dhe bëni zgjedhjen tuaj në kohë reale. Përdorni filtrat për kërkim dhe specifikoni çmimin, modelin, karburantin dhe transmetuesin për të parë shpallje që i përshtaten interesave tuaja kërkimore.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione