Blerja e mobiljeve të përdorura - Çfarë duhet të konsideroni?

Blerja e mobiljeve të përdorura - Çfarë duhet të konsideroni?

Blerja e mobiljeve të përdorura është një praktikë e zakonshme sot. Shumë njerëz blejnë mobilje të reja dhe pastaj kanë qëllim t'i shesin ato para se t'i vendosin në shtëpitë e tyre. Ata zgjedhin të ruajnë disa para kundrejtë cilësisë së artikullit. Blerja e mobiljeve të përdorura është një mënyrë e mirë për të ruajtur para, por duhet të jeni të vetëdijshëm për çfarë duhet të shikoni kur blini mobilje të përdorura sepse shumë gjëra mund të ndikojnë vlerën totale.
Ndërsa kjo mund të jetë një përvojë e këndshme dhe emocionuese. Njëkohësisht, ajo mund të jetë edhe e vështirë. Ka shumë informacione që ju ndihmojnë për të mësuar më shumë para se të bëni blerjen tuaj. Ky udhëzues do t'ju ofrojë disa këshilla që mund t'ju ndihmojnë të filloni të blini mobilje të përdorura. 

1. Inspektoni vazhdimisht produktin

Para se të blini mobilje të përdorura, shikoni mirë. Inspektoni çdo centimeter të artikullit dhe kontrolloni për shenja të përdorimit ose dëmtimit. Kërkoni gërvishtje në dru, ngjyra të shlyera ose pjesë të munguara. Gjithashtu duhet të inspektoni të gjithë pajisjen në tërësi për të siguruar që është ende në gjendje të mirë.

2. Konsideroni buxhetin tuaj

Kur blini mobilje të përdorura, njohja e buxhetit tuaj është e rëndësishme sepse ju tregon se çfarë lloj çmimesh mund të paguani pa shkaktur probleme financiare në të ardhmen. Nëse kërkoni diçka të lirë, atëherë eleminoni artikujt që janë të bëra nga materiale si tabela e pjesëve ose druri i shtresuar në vend të drurit të ndërtuar ose llojeve të tjera të drurit të fortë që janë më të shtrenjtë dhe më të vështirë për të riparuar në qoftë se janë të dëmtuar përtej riparimit (që mund të mos ndodhë).
Nga ana tjetër, nëse doni diçka më luksoze dhe më të shtrenjtë, atëherë shkoni me drur të ndërtuar në vend të tabelës së pjesëve ose drurit të shtresuar sepse këto materiale zakonisht janë më pak të durueshme në kohë pa mirëmbajtje të rregullt (që mund të mos jetë gjithmonë e disponueshme).

3. Njihni nevojat tuaja

Sigurohuni që e dini saktësisht çfarë po merrni. Para se të filloni të kërkoni diçka, sigurohuni që e dini saktësisht çfarë doni. Nëse doni diçka të vogël dhe të thjeshtë, atëherë vazhdoni dhe blini atë nga dikush që shet gjëra të vogla dhe të thjeshta. Nëse doni diçka të madhe dhe të shtrenjtë, atëherë vazhdoni dhe bëni blerje në një vend tjetër.

4. Bleni me kujdes

Blerja e mobiljeve të përdorura nganjëherë mund të konsumoj kohë. Sigurohuni të bëni blerje në vende ku njerëzit vërtet blejnë gjëra të tilla në vend që t'i llëshojnë ato me qera. Do të keni më shumë fat të gjeni gjëra nëse ka edhe njerëz të tjerë që kanë të njëjtat shije me ju në dyqanet ku kërkoni.
Kur vjen puna për blerjet online, faqet e internetit si MerrJep, Craigslist, Kijiji dhe eBay janë vende të mrekullueshme për të gjetur mobilje të përdorura sepse gjithmonë mund të prisni disa oferta të mrekullueshme aty. Thjesht kërkoni "mobilje ferizaj" ose "merrjep mobilje te perdorura" për të gjetur mobilje të përdorura në internet.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione