Cili është iPhone më i mirë?

Cili është iPhone më i mirë?

Linja e iPhone nga Apple është rritur duke përfshirë tre telefona të rinj: iPhone 11, iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max.

iPhone 11

Ne rekomandojmë shumë iPhone 11, i cili kushton relativisht arsyeshëm 699 euro, por prapë përfshin teknologjinë më të rëndësishme dhe më moderne duke përfshirë processor të gjeneratës së fundit.

iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max

IPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max janë blerje të shkëlqyeshme për të varurit nga teknologjia që duan më të mirën, ata që duan teknologjinë e kamerave të nivelit të lartë dhe njerëzit që duan një telefon më të madh (Max) ose më të vogël (11 Pro).

iPhone XR

IPhone XR i vitit të kaluar është ende një zgjedhje e shkëlqyeshme, falë etiketës së saj të re më të ulët prej 599 dollarë. Nëse mund të gjeni një marrëveshje të mirë në iPhone XS dhe XS Max në Merrjep, megjithëse do të ishte më e zgjuar të blini iPhone 11.

iPhone X dhe iPhone 8/8 Plus

IPhone X, iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus janë ende mundësi të mira nëse mund të gjeni një marrëveshje, por do të bëni më mirë të blini iPhone XR.

Ka kaq shumë opsione tani dhe mund të duket e komplikuar kur të vijë koha për të zgjedhur iPhone-in e duhur për ju. Ne do mundohemi t’ua lehtësojmë atë, kështu që ju e dini saktësisht se cili iPhone të blini për nevojat dhe buxhetin tuaj. Ne gjithashtu ju tregojmë se cilët iPhone duhet t'i shmangni me çdo kusht, kështu që të mos përfundoni duke paguar qindra euro për një iPhone tre-vjeçar që tashmë është i vjetëruar.

Çfarë duhet të dini para se të vendosni se cili iPhone të blini?

Procesori dhe RAM

Procesori dhe RAM janë dy pjesët më të rëndësishme të çdo telefoni. Ato përcaktojnë sesi funksionon pa probleme dhe funksionon përmes detyrave intenzive si lojrat ose multitasking. Sa më i ri të jetë iPhone, aq më e mirë është fuqia përpunuese dhe RAM. Kjo është arsyeja pse ne ju rekomandojmë të blini modelet më të fundit të iPhone dhe nuk ju rekomandojmë asnjë iPhone nga tre vitet më parë.

Hapësira e ruajtjes

Ruajtja e fajleve është gjithashtu tepër e rëndësishme sepse sasia e ruajtjes që keni përcakton se sa foto, këngë, video dhe aplikacione mund të shkarkoni në telefonin tuaj.

Asnjëherë mos blini një iPhone 16 GB - do të mbaroni hapësirën dhe do të pendoheni. 32 GB është në rregull për shumicën e njerëzve, por nëse fotografoni shumë fotografi, keni shkarkuar tonelata këngë ose video, ose jeni një pararojë e aplikacioneve, do të dëshironi 64 GB, 128 GB ose 256 GB hapësirë ​​ruajtjeje.

Fatkeqësisht, shtimi i ruajtjes kushton para. Për fat të mirë, telefonat më të rinj fillojnë nga 64 GB, që është një hapësirë ​​zakonisht e mjaftueshme.

Madhësia e ekranit

iPhonët vijnë në madhësi të ndryshme të ekranit:

• 4 inç- iPhone SE

• 4,7 inç- iPhone 6, 6S, 7, 8

• 5,5 inç- iPhone 6 Plus, 6S Plus, 7 Plus, 8 Plus

• 5,8 inç- iPhone 11 Pro dhe XS

• 6.2 inç- iPhone 11 Pro Max dhe XS Max

• 6.1 inç- iPhone 11 dhe XR 

Telefonat me madhësi të vogël të ekranit kanë trupa më të vegjël fizikë, të cilët janë më të lehtë për t'u mbajtur. IPhone 11 Pro Max dhe linja Plus janë telefonat më të mëdhenj për tu mbajtur dhe ato janë me të njëjtën madhësi. Max ka një ekran shumë më të madh, sidoqoftë. IPhone 11 Pro është fizikisht më i madh se iPhone 6, 6S, 7 ose 8, kështu që është shumë i rehatshëm për tu mbajtur.

Jetëgjatësia e baterisë

Shumica e iPhone nuk kanë jetë të gjatë të baterisë. Sa më i vogël të jetë iPhone, aq më e shkurtër është jeta e baterisë. IPhone 11 Pro Max ka jetëgjatësinë më të mirë të çdo iPhone, por iPhone 11 Pro gjithashtu ka jetë të mirë të baterisë, ashtu si edhe iPhone i ri 11. iPhonët e këtij viti bënë një hap të madh për sa i përket jetëgjatësisë së baterisë.

Çmimi

Konsideroni blerjen tuaj një investim. Smartphone juaj është më shumë se një pajisje komunikimi - është aparati juaj, kompjuteri juaj, albumi juaj fotografik, riprodhuesi juaj dhe tastiera juaj e lojërave. Një smartphone i mirë mund t’ju ​​zgjasë me vite, por një i lirë do të vjetrohet më shpejtë, dhe do të përfundoni të shpenzoni më shumë në aspektin afatgjatë. Një çmim prej 1.000 dollarësh për një iPhone 11 Pro duket më pak e frikshme kur konsideroni se mund t'ju zgjasë për katër deri në pesë vjet.

Si të blini: Ju mund të blini një iPhone duke vizituar merrjep.com, ku mund të gjeni me dhjetëra-mijëra shpallje për iPhone të të gjitha llojeve.

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione