5 arsye pse të blini gjëra të përdorura

5 arsye pse të blini gjëra të përdorura

Produktet e përdorura janë më të lira

Mënyra më e mirë për të kusyer para në të mira materiale, është të bleni gjëra të përdorura. Gjësende si veshmbathjet, pajisjet sportive dhe të mira tjera, mund të blihen edhe pasi janë përdorur nga persona të tjerë. Produktet e përdorura, janë me dhjetëra herë më të lira se ato të rejat. Ju mund të blini produkte shumë kualitative, me një çmim mjaft të levërdishëm

Mbrojtja e ambientit

Duke blerë gjëra të përdorura, ju kontriboni disa herë në mbrojtjen e ambientit në glob. Energjia e përdorur në prodhimin e produkteve që ne përdorim në baza ditore është enorm. Kjo shkakton ndotje të ajrit dhe konsumim të energjisë.

Një tjetër aspekt i mbrojtjes së ambientët është që produkti i përdorur të cilin ju e blini, ose do përdundonte në natyre apo në deponi ku do digjej dhe kjo do shëndrohej në ndotje të ajrit.

Është më pak stresuese

Kur shkoni në dyqan të bleni rroba, ju mendoheni gjatë dhe përfundoni duke u stresuar për shpenzimin që do ta bëni. Në rastin e të mirave të përdorura, ju nuk keni pse të mendoheni sepse ato kushtojnë më lirë dhe rreziku është më i vogël.

Ju mund ta dhuroni apo ta shisni pasi ti keni përdorur

Është më lehtë të hiqni dorë nga të mirat e përdorura se sa nga ato që i blini me çmim aktual. Prandaj, një përparsi e gjërave të përdorura është se në momentin që ju nuk e përdorni, hiqni dorë nga ajo dukle e dhuruar apo duke e shitur online.

Rritja e ekonomisë lokale

Duke blerë në dyqanet e gjërave të përdorura, ju ndihmoni në zhvillimin e ekonomisë lokale dhe familjare. Shumica e këtyre llojeve të dyqaneve janë pronë e familjeve apo organizatave të ndryshme jo-qeveritare.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione