6 Modele veturash që kanë pjesë shumë të shtrenjta
6 Modele veturash që kanë pjesë shumë të shtrenjta

Kostoja e posedimit të një veture nuk është diçka që shumica e njerëzve mendojnë kur blejnë një veturë. Sigurisht, ju mund të keni një buxhet për veturën dhe mirëmbajtjen, por çfarë ndodh me kostot e tjera që lidhen me zotërimin e një automjeti?
Të gjithë e dinë se pronësia e makinës së re mund të jetë e shtrenjtë. Në fund të fundit, ju duhet të paguani për sigurimin dhe karburantin, si dhe tarifat e regjistrimit. Megjithatë, pak njerëz e kuptojnë se mirëmbajtja e një veture është gjithashtu një kosto e rëndësishme.

Ndërsa nuk do të shpenzoni para çdo javë për riparime, do t'ju duhet të ndërroni rregullisht pjesë të caktuara të veturës suaj ose ajo do të ndalojë së punuari. 
Nëse keni nevojë për pjesë këmbimi të gomave, filloni të kërkoni për goma te reja apo të përdorura në MerrJep dhe gjeni ofertat më të mira për goma nga Continental, Goodyear, Bridgestone, Dunlop etj.

Këtu është një listë e gjashtë veturave që janë të shtrenjta për t'u mirëmbajtur.

1. Audi A8L

Audi A8L është një sedan luksoz me madhësi të plotë që ofron shumë rehati dhe stil. Ndërsa mund të jetë një nga makinat më të besueshme në rrugë sot, është gjithashtu një nga më të shtrenjtat kur bëhet fjalë për riparime.

Kostoja e zëvendësimit të një motori është shumë e shtrenjtë gjë që e bën këtë automjet një nga makinat më të shtrenjta për të zotëruar për sa i përket kostove të mirëmbajtjes.

2. BMW Seria 7

Seria 7 BMW është një tjetër sedan luksoz me madhësi të plotë që ofron shumë stil dhe performancë, por vjen me një çmim të lartë nëse diçka nuk shkon me makinën tuaj.

Për shembull, nëse diçka prishet në automjetin tuaj, atëherë prisni të paguani çmime të larta vetëm për pjesët pa kosto pune të përfshira në atë çmim. Kjo nuk përfshin as riparime më të vogla, si ndryshimi i kandelave ose ndonjë gjë tjetër që mund të shkojë keq me motorin ose sistemin e transmisionit të automjetit tuaj.

3. Mercedes-Benz S-Class

Mercedes-Benz S-Class është një nga makinat më luksoze në treg. Ai gjithashtu ka një nga kostot më të larta të riparimit. Sipas të dhënave nga Warranty Direct, një kompani e pavarur sigurimesh për garancitë e makinave, është gjithashtu një nga automjetet më të shtrenjta për t'u mirëmbajtur. 

4. Audi Q7

Audi Q7 është një SUV luksoz që mund të jetë pak i shtrenjtë për t'u mirëmbajtur, por ka disa gjëra që mund të bëni për të ulur kostot. Për shembull, ju mund t'i blini pjesët vetë dhe t'i bëni vetë një pjesë të punës ose t'i çoni në një dyqan riparimi lokal. Ju gjithashtu duhet të pyesni mekanikun tuaj nëse ata kanë ndonjë zbritje ose kupon në dispozicion kur të sillni makinën tuaj për shërbim.

5. Ford Mustang GT

Mustang GT ekziston që nga viti 2005 dhe ka qenë një nga modelet më të shitura të Fordit gjatë dekadës së fundit. Por ky popullaritet ka nënkuptuar gjithashtu se ka shumë kompani pas tregtimit që shesin pjesë të performancës për Mustang GT. Mund të shpenzoni lehtësisht mijëra dollarë për përmirësimet e Mustang GT-së tuaj, prandaj kini kujdes se sa para do të vendosni në makinën tuaj përpara se të blini një të tillë.

6. Range Rover Sport

Range Rover Sport është një nga makinat më të shtrenjta në botë, dhe kjo nuk është vetëm për shkak të çmimit të tij. Ai gjithashtu ka disa nga pjesët më të shtrenjta të automjeteve në treg. Range Rover Sport është i njohur për luksin dhe fuqinë e tij, por është i njohur edhe për kostot e larta të riparimit. Kostoja mesatare e riparimit të një Range Rover Sport është 3,500 dollarë.

Kur bëhet fjalë për riparimet e makinave, nuk ka asgjë më të frikshme sesa të zbuloni se pjesa e automjetit tuaj është jashtëzakonisht e shtrenjtë. Edhe më keq, nëse pjesa prishet kur jeni në mes të një udhëtimi të gjatë rrugor ose në rrugën tuaj poshtë autostradës. Kjo është arsyeja pse ju duhet të dini se cilat pjesë janë shumë të shtrenjta në përgjithësi (Airbags), por edhe cilat modele kanë pjesë specifike shumë të shtrenjta.

Ajo që është gjithashtu e rëndësishme është se ku mund të blini pjesët e duhura për makinën tuaj. Kërkoni pjesë kembimi në dyqanet tuaja lokale të veturave, ose faqe të internetit.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione