A janë Mac të mirë për lojëra?
A janë Mac të mirë për lojëra? 

Kompjuterët Mac janë të mirënjohur për pamjen e tyre elegant, veçoritë më të avancuara dhe optimizimin superior të softuerit. Mac-et janë zakonisht një zgjedhje e shkëlqyer për kompjuterët e punës për shkak të këtyre karakteristikave, veçanërisht për njerëzit që përdorin aplikacione të mëdha softuerësh që kanë nevojë për shumë fuqi përpunuese, si softuerët e redaktimit të videove ose fotografive ose programet e dizajnit grafik. 
Megjithatë, ata që tashmë përdorin ose po mendojnë të blejnë një kompjuter Mac mund të jenë kuriozë nëse këto makina të fuqishme janë gjithashtu një opsion i mirë për të luajtur video lojërat e tyre të preferuara. 

A janë Mac-të miqësorë me lojërat? 

MacBook Air, MacBook Pro, Mac Pro, Mac Mini dhe desktopi iMac-gjithë-në-një janë ndër modelet kompjuterike të Apple. Makinat e fuqishme me performancë të qetë dhe grafikë me cilësi të lartë, të gjitha të mbështjella me një dizajn elegant dhe kompakt, janë ndërtuar për të trajtuar shumë aplikacione të mëdha në të njëjtën kohë.

Edhe pse këto veçori i bëjnë Mac-ët një zgjedhje të shkëlqyeshme për këdo që kërkon një kompjuter të fuqishëm pune, nga hobistë krijues e deri te profesionistët, performanca e tyre e lojërave zakonisht bie. Nga një këndvështrim profesional, Mac-ët janë kompjuterë të shkëlqyer për produktivitet, por ata nuk janë krijuar për të qenë kompjuterë lojërash.
Edhe pse Apple ka përmirësuar specifikimet e modeleve të saj më të fundit për t'u ofruar përdoruesve performancë më të mirë të lojës, veçanërisht me lëshimin e procesorëve të tyre të rinj të çipit M1, ka ende një disavantazh të madh për lojërat në një kompjuter Mac: përzgjedhja aktuale e lojës. Shumica dërrmuese e lojërave të bazuara në kompjuter bëhen duke pasur parasysh përdoruesit e Windows.

Fakti që shumë nga lojërat që lëshohen thjesht nuk kanë një version që është i pajtueshëm me një Mac, ose që versioni macOS lëshohet shumë më vonë se versioni i Windows, mund ta bëjë bibliotekën e lojërave të një përdoruesi Mac mjaft të kufizuar ose t'i lërë ato. prapa lojtarëve të tjerë që luajnë në një kompjuter Windows.

Pra, a mund të përdoret një Mac për të luajtur lojëra? 

Po, kjo është përgjigja! Ju absolutisht mund të luani lojëra në Mac, të cilat janë shumë të fuqishme. Nëse po mendoni të blini një Mac, ndoshta dëshironi të dini nëse mund të luani lojëra atje. Edhe pse kompjuterët Mac kanë shumë fuqi, ata nuk mund të konkurrojnë me kompjuterët Windows kur bëhet fjalë për lojëra. Por ju mund t'i bëni lojërat të ekzekutohen në Mac tuaj duke bërë disa gjëra.
Nëse po mendoni të blini një Mac, kontrolloni nëse mund të trajtojë grafikat që dëshironi për lojën tuaj.
DirectX, për shembull, është një API grafike specifike për Mac, OpenGL, nga ana tjetër, është një API grafike me burim të hapur. Mac-i juaj duhet të ketë pajisjen për të mbështetur një lojë që përdor një nga këto API në mënyrë që ju ta luani atë. Për shembull, ose duhet të blini një kartë grafike shtesë ose Mac-i juaj duhet të jetë në gjendje të përdorë kartën grafike të integruar.
Kërko pc gaming ne shitje  për të gjetur PC-në e lojrave që preferon

Cili model Mac është më i përshtatshmi për lojëra?

MacBook Pro 16 inç me procesorin M1 është ndoshta Mac-i më i mirë për lojëra. Edhe pse nuk është i lirë, ky është një nga laptopët më të fuqishëm të lojërave të Apple që mund të merrni.
Ka karakteristika të shumta, duke përfshirë grafikë të shkëlqyer, porte të shumta USB dhe një ekran mahnitës të retinës. Megjithatë, kostoja është mjaft e konsiderueshme.

Cili model Mac me një çmim të ulët është më i miri për lojëra?

MacBook Pro 13 inç është opsioni Mac më me kosto efektive. Ky model i vjetër është i shkëlqyeshëm për lojëra të moderuara dhe të lehta. Megjithëse i mungon shumë goditje, kjo mund të jetë alternativa juaj më e mirë nëse keni nevojë të luani lojëra dhe jeni një përdorues i zjarrtë i Mac.
Edhe pse nuk do të jeni në gjendje të luani një lojë me shumë grafikë dhe shumë kuaj fuqi vetëm për të filluar, ju mund të luani ende disa lojëra të shkëlqyera në një Mac. Ndërsa Mac-ët janë solidë për lojëra më të zakonshme, fokusi i tyre i optimizimit të softuerit pengon aftësinë e tyre për të luajtur lojëra si Death Stranding.

Konkluzioni

Është e pamohueshme që kompjuterët Mac kanë teknologji të fuqishme, duke i bërë ata kompjuterë të shkëlqyer për krijuesit dhe profesionistët. Megjithatë, pas përfundimit të punës për ditën, përdoruesit që duan të përdorin Mac-in e tyre për lojëra ka të ngjarë të jenë të pakënaqur me kufizimet e tij si në performancën e përgjithshme të lojërave ashtu edhe në përzgjedhjen e kufizuar të lojërave të disponueshme për ta. 
Në vend që të shpenzojnë shumë para në një kompjuter të dytë që mund të përdoret vetëm për lojëra, përdoruesit e Mac mund të përdorin një program si Parallels për të ekzekutuar pa probleme aplikacionet Windows në kompjuterin e tyre. Duke përdorur Parallels për të ekzekutuar të dy sistemet operative njëkohësisht, ju mund të përfitoni nga veçoritë e tyre më të mira.
Kërkoni laptop në shitje ose laptop të përdorur për të gjetur ofertat më të mira në shitjen e laptopëve në MerrJep.
Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione