Cfare eshte me rendesishme kur bleni nje veture-Kilometrazha apo viti i prodhimit?

Çfarë është më e rëndësishme kur bleni një veturë-Kilometrazha apo viti i prodhimit?

 

Nëse keni vendosur të blini një veturë dhe nuk e dini se ku të bazoheni në klimotrazh apo ne vitin e prodhimit, ju duhet të dini se të dyja këto dilema janë shumë të rëndësishme dhe esenciale për mirëqenjen e veturës suaj ndër vite.

Kilometrazhi dhe viti, luajnë rol kyç në vendosjen e çmimit përfundimtarë të veturës dhe në shpenzimet e vazhdueshme për mirëmbajtje dhe servisim.

E mira do të ishte të gjeni një balancim në mes kilometrave dhe vitit në mënyrë që të keni një pasqyrim për historikun e veturës që ju doni të bleni.

Kilometrazha        

Kilometrazhi i veturës tregon historikun që vetura ka kaluar. Pra, sa kilometra kanë kaluar vozitësitë paraprak me të. Siç e kemi cekur edhe në fillim, kilometrat janë  faktorë përcaktues në çmimin e veturës. Prandaj, duke pasur parasysh këtë, ju duhet të dini se një veturë me më shumë kilometra do të kushtojë më shtrejtë sesa një e tillë me më pak kilometra.

Kilometrat mesatare që vetura i përshkon për gjatë vitit ështe 12.00 km. Prandaj, nëse një veturë ka më pakë se 60.00 km pas pesë viteve do të konsiderohej si një veturë me kilometrazh të ulët, ndërsa, nëse kjo shifër tejkalohet, atëhere, do të klasifikohej veturë me kilometrazhë të lartë.

Këto janë detaje që duhet konsideruar pasi që jetëgjatësia e veturës dhe shumicës së pjesëve të saj ndikohet nga kilometrazhi i veturës.

Një gjë që duhet të keni parasysh gjatë inspektimit të veturës është të keni informacione për terenin nëpër të cilin është vozitur vetura. Nëse vetura është vozitur në lokacion lokale, pra nëpër qytet, do të jetë më e konsumuar sesa një veturë që është vozitur në autostradë apo në hapësira tjera rurale.

Viti i prodhimit

Viti në të cilin është prodhuar vetura për të cilën ju jeni të interesuar ka është faktorë shumë i rëndësishëm që duhet konsideruar gjatë përzgjedhjes. Dihet që veturat me vit të prodhimit më të vjetër janë me lirë se ato të cilat e kanë vitin e prodhimit më të ri. Për këtë arsye është e rëndësishme të përcaktoheni për buxhetin të cilin jeni në gjendje ta përdorni për të kryer blerjen.

Në krahasim me modelet e reja të veturave, blerja e një veture me vit prodhimi të vjetër shpesh mund të konsiderohet si opsion jo shumë i mirë blerjeje. Kjo nuk ështe vetëm për shkak të pamjes së jashtme të veturës por për shkak të funksioneve dhe opsioneve të ndryshme që modelet e reja të veturave ofrojnë.

Pra, kur ju të konsideroni se model i cilit vit do të jetë vetura juaj e re, ju duhet të keni parasysh opsionet për siguri dhe sensorët që modelet e reja kanë. Prandaj, nëse siguria në rrugë është prioriteti juaj, ju duhet të konsideroni vetura të vitit 2009 e tutje

Ndërsa sa i përket funksionimit të rregullt të veturës, disa pjesë të cilat lidhen direkt me funksonimin e saj mund të ndodhë që të dëmtohen me kalimin e viteve pasi që shumica e tyre janë të instaluara në bazë të numrit të miljeve të veturës.

Kilometrazha apo viti i prodhimit?

Të dyja viti i prodhimit dhe kilometrazhi i veturës, luajnë rol kyç në funksionimin e makinës në formën e tyre.

Por përveç kësaj, gjendja në të cilën gjendet vetura është gjithashtu ë rëndësishme. Nëse ju gjeni një veturë me pak kilometra dhe me vit të prodhimit të përshtatshëm por nuk është mirë e mirëmbajtur atëherë do të ishte e kotë të shikonit për gjërat tjera.

Sidoqoftë, ju mund të bëni një analizë thelbësore të veturës duke i krahasuar këto veti që vetura ka dhe të vendosni. 

Nëse po kwrkoni të bleni veturë kërkoni në Merrjep.com, dhe plotësoni rubrikën për kilometrazhën dhe vitin e prodhimit, për të gjetur veturën me veçoritë që ju kërkoni

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione