Këshilla për mirëmbajtjen e baterisë gjatë motit të ftohtë

Këshilla për mirëmbajtjen e baterisë gjatë motit të ftohtë

Dimri është stina më e ashpër për bateritë e makinave. Ato nuk janë krijuar për të funksionuar në mënyrë të rregullt në temperatura të ulëta, prandaj edhe  priren të jenë të më të dobëta se zakonisht.

Mbajtja e baterisë tuaj të shëndetshme gjatë gjithë vitit mund të jetë një punë e përditshme. Bateritë janë një komponent jetik i automjetit dhe e mbajnë atë në punë, por atyre nuk u pëlqejnë shumë ndryshimet dhe luhatjet. 

Kjo do të thotë se ata nuk janë aq të mirë për t'u përballur me motin e ftohtë dhe kanë nevojë për pak kujdes shtesë nëse dëshironi që ato të zgjasin një kohë të gjatë. Këtu janë disa mënyra për t'ju ndihmuar të mbani baterinë e makinës tuaj të shëndetshme në mot të ftohtë.

1. Ndizni makinën tuaj çdo 2-3 ditë për të mbajtur baterinë në funksion

Shkaku numër një i dështimit të baterisë së makinës është për shkak të mungesës së përdorimit. Nëse një makinë qëndron për më shumë se 2 javë pa u ndezur, ajo do t’ju shkaktojë mos funksionim adekuat të makinës. Motori mund të digjet, bateria do të shkarkohet dhe sulfatohet dhe mund të ndodhin lloj-lloj problemesh të tjera.

Zgjidhja e thjeshtë është ta karikoni baterinë e makinë dhe ta mbani atë të mbushur duke e ndezur motorin çdo 2-3 ditë. Kjo mund të parandalojë që alternatori të karikojë shumë baterinë, gjë që mund të shkurtojë jetën e saj.

2. Pastroni pjesën e sipërme të baterisë dhe kontrolloni kabllot për të parë që edhe ato janë të pastra

Për shumicën e njerëzve, bateria është një zonë e makinës së tyre që injorohet derisa një ditë nuk ndizet më. Në realitet, bateria është një nga pjesët më të rëndësishme të automjetit tuaj. Ashtu si shumica e gjërave në jetë, bateritë nuk zgjasin përgjithmonë. Kur bateria juaj ka kaluar kulmin e saj, kjo mund të çojë në rritje të konsumit të pjesëve të tjera të makinës suaj.

Sigurohuni që të mos ketë gërvishtje ose korrozion në terminalet e baterisë. Korrozion është një problem i zakonshëm me bateritë e vjetra dhe duhet të pastrohet për të siguruar kontakt të mirë. Ju mund të pastroni baterinë duke përdorur lecka shtëpiake ose duke shkuar në dyqanin tuaj lokal të pjesëve të automjeteve.

3. Ndërroni baterinë

Çdo automjet ka nevojë për një bateri për të punuar dhe muajt e ftohtë të dimrit mund të jenë sfidues. Një bateri makine i jep motorit tuaj fuqinë për të ndezur makinën tuaj. Nëse motori juaj nuk ka një ngarkesë të mirë elektrike, mund të keni probleme për ta ndezur atë në mot të ftohtë, pasi bateritë humbasin ngarkesën e tyre në të ftohtë.

Kur kjo të ndodhë, do të filloni të vini re gjëra të tilla si errësimi i fenerëve, fikja e stereos ose zhurma e radios që futet brenda dhe del jashtë. Nëse i injoroni këto shenja për një kohë të gjatë, kjo mund të çojë në vdekjen e makinës suaj në një autostradë të ngarkuar, gjë që është një rrezik i vërtetë i sigurisë. Nëse shihni këto shenja, koha për të ndërruar baterinë është afruar. 

Preferohet që të ndërroni baterinë e makinës tuaj të paktën një herë në vit. Jetëgjatësia mesatare e një baterie është 3-5 vjet. Dhe ndërsa dikur zgjasnin shumë më gjatë, automjetet e sotme moderne janë më komplekse se kurrë, gjë që mund të jetë e vështirë për baterinë tuaj nëse nuk e mirëmbani atë.

4. Ngrohni veturën para nisjes

Gjithmonë është thënë se gjatë dimrit vetura duhet ngrohur para nisjes. Kjo praktikë vazhdon të përdoret edhe në ditët e sotme. 

Gjatë stinës së dimrit rekomandohet që të ngrohni veturën për disa minuta para se të filloni vozitjen në mënyrë që ajo të jetë më e përshtatshme për ngasje gjatë temperaturave të ulëta.

Hapat që duhet t’i ndiqni për ngrohjen e veturës në mënyrën e duhur janë:

Vetura duhet të jetë e parkuar jashtë dhe jo në garazhë

•  Ndizni automjetin

 Lëreni motorrin të funksionoj për 30 sekonda deri në 1 ose 2 minuta, varësisht sa ju e shini të nevojshme.

 Filloni ngasjen në mënyrë të ngadalshme

5. Parkoni veturën tuaj në garazhë

Dimri po vjen. Është koha për të parkuar makinën tuaj në garazh dhe për të mbrojtur baterinë nga ngrirja. Hapi juaj i parë në përgatitjen për motin e ftohtë është të karikoni plotësisht baterinë e automjetit. Më pas, duhet të siguroheni që bateria të mos jetë e ekspozuar ndaj temperaturave nën ngrirje për një periudhë të gjatë kohore. 

Nëse garazhi juaj nuk ka një derë që mbyllet plotësisht ose një batanije të izoluar, ka mënyra të tjera për të parandaluar që kjo të ndodhë.

Si të mbrojmë nga i ftohti veturën e parkuar jashtë ?

Jo të gjithë posedojnë garazha. Për të gjithë ju që nuk keni një garazhë dhe parkoni veturën në ambient të jashtëm, këto janë mënyrat se si mund ta mbroni atë nga i ftohti:

Mbuloni veturën me mbulesë veturash

Mbulesa e makinës është një nga opsionet më të mira të mbrojtjes në rast se nuk keni një garazh dhe vetura juaj është e parkuar në parking, apo para shtëpisë gjatë dimrit. 

Në këto raste ju mund të përdorni një mbulesë makine, apo thjesht një batanije të trashë  si një garazh alternativ sepse mbron automjetin tuaj nga bora.

Nëse vendosni të blini një mbulesë për vetura, në treg mund të gjeni opsione dhe modele të ndryshme mbulesash. Pavarësisht zgjedhjes suaj, sigurohuni që mbulesa të jetë rezistente ndaj ujit pasi në këtë formë ju mboni më mirë veturën tuaj.

Mbroni xhamin me mbulesë të xhamit

Nëse dëshironi të kurseni kohën tuaj dhe të evitoni pastrimin e xhamit të parmë në mëngjes para se të shkoni në punë, ne ju rekomandojmë që së paku xhami i parmë i veturës të jetë i mbuluar.

Përveç se kurseni kohën tuaj, në këtë mënyrë ju gjithashtu mbroni xhamin e veturës nga krisjet e mundshme si pasojë e borës dhe të ftohtit gjatë natës.

Mbuloni gomat e veturës

Një tjetër zonë e makinës tuaj për të cilën duhet të kujdeseni gjatë stinës së dimrit, janë gomat. Ashtu si pjesët tjera, edhe gomat janë shumë të ndjeshme ndaj të ftohtit dhe ngricave, e sidomos nëse vetura juaj është e parkuar jashtë në të ftohtë.

Si pasojë e të ftohtit dhe borës, gomat mund të bllokohen dhe kështu mund të pamundësohet lëvizja e automjetit tuaj. Për të evituar këtë problem, ne ju sugjerojmë të mirëmbani gomat dhe t’i mbuloni ato me mbulesë gomash apo diçka tjetër të ngjajshme.

Mos lejoni që moti i ftohtë të shkatërrojë ditën ose makinën tuaj! Vetura juaj është më e mbrojtur nëse gjatë dimrit ju e parkoni atë në garazhë. Sidoqoftë, në rast se nuk posedoni garazhë, rekomandohet që vetura të mos lihet e parkuar në ambient të hapur pa mbulesë, e sidomos gjatë natës. 

Këto këshilla do t’ju ndihmojnë të nisni ditën tuaj më shpejtë në mëngjes dhe të mos kaloni 20 minuta duke hequr borën e rënë mbi veturën tuaj.

Të gjitha paisjet e nevojshme mund t’i gjeni të listuara për shitje në kategorinë e auto pjesëve në MerrJep.com.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione