Përse duhet ta keni një gomë rezervë në veturë dhe si ta ndërroni atë?
Përse duhet ta keni një gomë rezervë në veturë dhe si ta ndërroni atë?

Gomat e veturave janë një nga pjesët më të rëndësishme të automjetit tuaj. Ato janë e vetmja gjë që të ndajnë ty dhe rrugën me shpejtësi të madhe. Gomat janë gjithashtu një nga gjërat e para që një blerës potencial do të vërejë pasi ato mund të ndikojnë në pamjen e makinës suaj. 
Të pasurit një gomë rezervë në automjetin tuaj është një pjesë thelbësore e mirëmbajtjes së automjetit tuaj dhe kushdo që nuk e ka duhet ta marrë atë menjëherë. E vendosur brenda bagazhit, goma rezervë përdoret si gomë zëvendësuese në situatat kur njëra prej gomave shfryhet dhe ju mbeteni në rrugë. 
Nëse dëshironi të dini përfitimet e të pasurit një gomë rezervë në automjetin tuaj, lexoni artikullin tonë më poshtë.

     1. Shfryrja e gomës mund të ndodhë në çdo moment

Ne e dimë se mund të tingëllojë si një klishe, por ju garantojmë që një ditë do t'ju shfryhet apo shpohet goma sa jeni në rrugë dhe kjo ndodhë si pasojë e gjendjes rrugore nëpër të cilën ju kaloni, ose thjeshtë nga vjetërsia e gomës. Është fakt se gomat janë lidhja më e dobët e automjetit dhe përfundimisht do të shpohen ose dëmtohen gjersa ju përshkoni rrugën deri tek destinacioni juaj. 
Kur kjo të ndodhë, ju do të jeni të lumtur që keni një gomë rezervë me vete që do t’ju ndihmojë për t'ju kthyer në rrugën tuaj. Pasi pavarësisht se çfarë ndodh, ju do të jeni në gjendje të vozitni përsëri nëse keni një gomë rezervë në makinën tuaj. Edhe nëse goma juaj rezervë është e shfryer, ju mund ta fryni përsëri dhe të shkoni në shtëpi ose në një dyqan riparimi për punë më të gjera.

     2. Situatat emergjente

Ka kaq shumë gjëra që mund të shkojnë keq me automjetin tuaj në çdo moment. Mund të jetë një gomë e shfryrë apo e dëmtuar ose një rrip i thyer dhe jo gjithmonë do të jeni në gjendje t'i parandaloni ato që të ndodhin. Megjithatë, kur kjo të ndodhë, një gomë rezervë do të jetë jetike për ju. Nëse jeni në autostradë, mund të shkoni në pikën më të afërt të karburantit për të ndërruar gomat.

     3. Ju ndihmon të arrini në destinacion

Të kesh një gomë rezervë në veturë mund t'ju ndihmojë të ktheheni në rrugë të sigurt. Nuk është gjithmonë e përshtatshme që në raste të veçanta si shfryrja apo dëmtimi i gomës, të presësh për një kamion tërheqës, veçanërisht nëse jeni rrugës për në punë ose nëse jeni duke dalë në një takim të rëndësishëm. Pasja e një gome rezervë në makinë ju lejon të ktheheni shpejt në rrugë në mënyrë që të mbani orarin tuaj dhe të arrini në destinacionin tuaj në kohë.

Si duket një gomë rezervë?

Gomat rezervë janë zakonisht të vogla, kompakte dhe më të lehta se gomat tuaja të tjera. Ato ndryshojnë në formë, por të gjithë kanë të njëjtin qëllim që është të mbajnë automjetin tuaj funksional kur ju nevojitet. Ju gjithashtu duhet të siguroheni që e dini se ku ndodhet goma juaj rezervë. Shumë automjete kanë një gomë rezervë të ruajtur poshtë automjetit ose në sediljen e pasme.

Çfarë duhet të kërkoni kur blini një gomë rezervë?

Ka shumë gjëra që duhen marrë parasysh kur blini një gomë rezervë. Është e rëndësishme të kuptoni se çfarë po blini dhe pse. Gjëja më e përshtatshme për të kërkuar është një gomë universale. Ky është opsioni që ju me shumë mundësi do të blini dhe do t'ju shërbejë më gjatë në përdorim. Shumë njerëz mendojnë se mund të blejnë një gomë makine dhe ta përdorin vetëm si rezervë, por nuk është kështu.
Tani pasi jemi informuar se përse na duhet të mbajmë një gomë rezervë në automjet dhe si duket ajo, më poshtë mund të shihni se si bëhet ndërrimi i gomës me gomën rezervë në raste urgjente rrugore.

Këshilla për ndërrim të shpejtë dhe të lehtë të gomave rezervë

Na ka ndodhur të gjithëve; na dëmtohet apo shfryhet një gomë larg shtëpisë dhe duhet ta ndërrojmë vetë. Megjithëse nuk është detyra më argëtuese, është diçka që çdo shofer duhet të dijë ta bëjë. Këtu janë 5 këshilla për ndërrimin e një gome rezervë shpejt dhe lehtë.

     1. Ndalni veturën në një vend të sigurt në anë të rrugës, larg trafikut

Kur ju dëmtohet një gomë, gjëja e parë që duhet të bëni është të ndaloni veturën në një vend të sigurt në anë të rrugës. Pasi të jeni larg trafikut, mund të filloni të ndërroni gomën rezervë.

     2. Aktivizoni pulsuesit e urgjencës

Para se të filloni të ndërroni gomën rezervë, sigurohuni që të ndizni pulsuesit e urgjencës. Kjo do t'u bëjë të ditur drejtuesve të tjerë se jeni të ndaluar në anë të rrugës dhe po ndryshoni një gomë. Pasi të keni ndezur pulsuesit, ndiqni këto hapa për të ndërruar gomën rezervë:

     3. Gjeni liftin e automjetit dhe gomën rezervë në bagazhin e makinës suaj - Lexoni manualin e makinës tuaj nëse nuk jeni të sigurt se ku ndodhen.

Nëse keni qenë ndonjëherë në anë të rrugës me një gomë të shfryrë, apo të dëmtuar, ju e dini ndjenjën e zhgënjimit. Ndryshimi i një gome rezervë nuk është i vështirë, por mund të marrë kohë.

Hapi i parë është vendosja e liftit nën njërën nga bulonat që mbajnë lart makinën. Është e rëndësishme të siguroheni që lifti i veturës të jetë e pozicionuar siç duhet, ose përndryshe mund të rrëshqasë dhe të shkaktojë lëndime serioze. Pasi lifti të jetë vendosur, pomponi ose rrotulloni dorezën derisa goma të largohet lartënga toka.

     4. Lironi shrafat e gomës në gomën e shfryrë me një çelës përpara se të ngrini makinën - Mos i hiqni akoma

Nëse keni një gomë të shpuar, gjëja e parë që duhet të bëni është të lironi shrafat para se të ngrini makinën. Ju do të duhet të përdorni një çelës për ta bërë këtë.

Pasi të lirohen shrafat, më pas mund ta ngrini makinën dhe të hiqni gomën e shfryrë. Vendosni gomën rezervë dhe sigurohuni që të gjitha shrafat e gomës të jenë të shtrënguara përpara se ta vendosni makinën përsëri në tokë.
Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione