Puna nga distanca

Ju pëlqen të udhëtoni? Pse nuk e konsideroni një punë nga distanca?

Ju pëlqen të udhëtoni? Pse nuk e konsideroni një punë nga distanca?

Secili nga ne do preferonte të punonte me një pamje nga plazhi se sa në një dhomë katër murëshe me dritë fluroshente e cila pas një kohë të gjatë, ulur në karrigen e papërshtatshme të verbon. Shumë statistika dhe hulumtime tregojnë që produktiviteti në punë është drejtpërdrejtë i lidhur me ambientin në të cilin ne punojmë. Në këtë epokë digjitale, mundësitë janë të shumta.

Sot është më lehtë se ndonjëherë më parë të gjeni një punë e cila do ju mundësojë të punoni nga çdo vend të cilin ju jeni. Mjafton të keni qasje ne internet dhe ju jeni pjesë e një tregu botëror të shërbimeve dhe punëve që ju mund të kryeni. Disa nga profesionet të cilat ju mund ti ushtroni nga distanca janë:

·          Shërbim ndaj klientit,

·          Tele-shitje,

·          Menaxhim të rrjeteve sociale,

·          Programim,

·          Zhvillim të aplikacioneve,

·          Mirëmbajtje të uebfaqeve të ndryshme,

·         Kontabilist

Avantazhet e të punuarit në distancë janë të panumërta, dhe ato nuk përfshijnë vetëm komoditetin e detit por edhe mungesën e presionit të cilën ta shkakton puna në zyre. Zhurma, presioni dhe tensionet e ndryshme mund të ndikojnë negativisht në produktivitetin tonë në punë.

Te punuarit në distancë ofron një fleksibilitet i cili në ditët e sotshme mund të shihet si një luks. Koha e cila është e pa-caktuar, ju lejon që ndërkohë të kryeni tjera obligime dhe te ktheheni në punë kurdo që ju keni dëshire, gjithmonë duke përfunduar detyrat e dhëna në kohë.

Një nga benefitet kryesore janë edhe ato shëndetësore

Njerëzit që punojnë nga shtëpia kanë një kohë më shumë për të ngrënë të shëndetshëm dhe duke arritur një ekuilibër të menaxhueshëm mes punës dhe jetës.

Ushqimi më i shëndetshëm dhe të pasurit më shumë kohë për të kaluar me familjen tuaj mund t'ju ndihmojnë të ndjeheni më pak të stresuar, gjë që do të bëjë një ditë pune më të lumtur dhe më produktive.

Një studim i vitit 2011 nga Staples zbuloi se punonjësit që punonin nga shtëpia kishin 25 përqind më pak stres. Punonjësit gjithashtu raportuan se ata ishin në gjendje të ruanin një ekuilibër më të mirë të punës dhe jetës, si hanin më të shëndetshëm.

Kompanitë me siguri po kapin trendin, dhe shumica kanë fleksibilitetin për të punuar nga shtëpia, nëse jo në të gjitha kohërat, të paktën kur është e nevojshme. Po ndryshon mënyrën se si ne punojmë, veçanërisht në sferën e teknologjisë. Dhe ndërsa mund të mos jetë për të gjithë, punëdhënësit mund të zbulojnë se mund të kursejnë para dhe të rrisin produktivitetin për disa punëtorë. Dhe për disa të punësuar, përfitimet nga puna nga shtëpia mund të jenë ndryshimi midis një jete pune të këndshme dhe stresuese.

Zyra juaj në shtëpi mund të jetë sido

Ju ndoshta do të punoni nga shtëpia nëse punoni në distancë. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të keni një cep të dhomës tuaj të jetesës me një tavolinë të ngathët, një monitor të madh dhe një karrige të shëmtuar. J

u mund të përshtateni në zyrën tuaj kudo që të përshtatet në jetën tuaj. Kam dëgjuar për një punëtore në distancë që përdor barin e saj të mëngjesit të kuzhinës si një tavolinë në këmbë (të gjitha ato përfitime shëndetësore pa investime!) Dhe një i cili e shndërroi një pjesë të dollapit të dhomës së gjumit në një zyrë të "fshehur", në mënyrë që të mund të mbyllë punën e saj larg në fund të ditës.

Nëse po kërkoni punë, atëherë vizitoni MerrJep që të shikoni mundësitë për punë nga zyra apo nga distance.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione