Qentë Pomeranez - Karakteristikat, avantazhet & disavantazhet

Qentë Pomeranez - Karakteristikat, avantazhet & disavantazhet

Pomeranian - është një racë qensh e tipit Spitz, e emëruar sipas rajonit të Pomeranisë në Gjermani, racë kjo e cila është bërë e njohur nga një numër pronarësh mbretërorë që nga shekulli i 18 -të.

E klasifikuar si një racë qensh lodër për shkak të madhësisë së saj të vogël, pomeranezi rrjedh nga qentë më të mëdhenj të tipit Spitz, veçanërisht Spitz gjerman. Qentë pomeranianë janë qen të gjallë, inteligjentë dhe kokëfortë. Ata konsiderohen kafshë shtëpiake të shkëlqyera për të moshuarit për shkak të natyrës së tyre miqësore. 

Këta qen kanë nevojë për shoqërim dhe trajnim të mjaftueshëm në mënyrë që të zhvillohen nga qenush të zakonshëm në shoqërues të mirë. Pomeranezët janë shumë besnikë ndaj pronarit dhe do t'i mbrojnë me gjithçka që kanë.

Nëse edhe ju doni të keni një qen pomeranian në shtëpinë tuaj, shikoni karakteristikat që kjo racë e qenve ka dhe shihni nëse kjo racë do të përshtatet me stilin tuaj të jetesës dhe atë se çfarë ju kërkoni. 

     1. Pamja e jashtme

Qentë pomeranianë karakterizohen nga leshi i trashë dhe i gjatë që i mbulon nga koka te këmbët. Leshi është zakonisht më i lehtë ose më i errët në ngjyrë, dhe mund të jetë gri, e kuqe, portokalli, krem, e zezë, kafe ose ngjyrë kafe-portokalli me shenja të bardha.

Sytë e tyre të errët, në formë bajame shkëlqejnë me inteligjencë dhe kuriozitet. Hundët e tyre mund të jenë të errëta ose me të njëjtën ngjyrë si veshjet e tyre. Tifozët e tyre dallues të bishtit të dalë mbi kurrizin e tyre.

     2. Personaliteti

Personaliteti i racës së qenve Pomeranian është një arsye e madhe pse pronarët e duan këtë qenush të mrekullueshëm. Nëse doni një qen inteligjent, të shoqërueshëm që është i lumtur të kalojë orë të tëra duke fjetur në prehrin tuaj, atëherë mos shikoni më tej se Pomeranezi.

Këta qen të adhurueshëm duan të jenë pranë njerëzve dhe nuk janë kurrë më të lumtur sesa kur përqafohen me pronarët e tyre.

Pomeranezët kanë një nivel më të lartë të inteligjencës sesa shumë racave të tjera të qenve. Si rezultat i inteligjencës së tyre, pomeranezët janë tepër të lehtë për tu trajnuar dhe mund të mësojnë shumë truke të ndryshme pa asnjë problem. Pomeranianët janë gjithashtu qen shumë aktivë.

     3. Jetesa me qen Pomeranian

Qent Pomeranian janë shtesa perfekte për çdo familje - ata janë miqësorë, lozonjarë dhe duan të afrohen. 

Edhe pse të vegjël në madhësi, pomeranezët kanë nevojë për stërvitje të rregull për të mësuar truqet e nevojshme që ndihmojnë ata të përshtaten me rutinën ditore si dhe të kryejnë nevojat e tyre personale me rregull. 

Kjo racë e qenve shkojnë shumë mirë me kafshët e tjera shtëpiake dhe janë shoqërues shumë të mirë të fëmijëve. Sidoqoftë ndërveprimet mes tyre duhet të mbikqyren nga persona të rritur për të shmangur incidentet e mundshme.

     4. Kujdesi për qent Pomeranian

Para se të vendosni të merrni një qen Pomeranez, ju duhet të dini se sa duhet t’i përkushtoheni atij dhe si të përkujdeseni që së bashku me qenin të keni një jetë aktive.

Kur bie fjala tek aktiviteti, vlen të theksohet që Pomeranët janë shumë aktivë dhe janë të përshtatshme për pronarët e banesave dhe atyre që kanë shtëpi me oborr të rrethuar ku mund të shijojnë shëtitjet e shkurtra ditore apo të luajnë.

Ata janë jashtëzakonisht të përzemërt dhe shijojnë shëtitje më të gjata, por gjithmonë mbani në mend se janë të vegjël dhe të ndjeshëm ndaj nxehtësisë. Ata duan të luajnë dhe mund të mërziten lehtësisht, prandaj sigurohuni që t'u jepni atyre shumë lodra dhe t'i rrotulloni ato shpesh në mënyrë që të ketë gjithmonë diçka të re. Ata veçanërisht kënaqen me lodrat që i sfidojnë.

     5. Sjellja e tyre në raport me njerëzit dhe kafshët e tjera

Qentë Pomeranez janë shumë të mencur, aktiv dhe i pëlqen të luajnë. Kjo racë e qenve janë shumë të përshtatshëm për pronarë me shtëpi dhe hapësirë të përshtatshme, e sidomos për familjet me fëmijë apo persona madhor të cilët do të përkujdesen për këta qenë me kujdes.

Në mënyrë që të shmangni incidentet, si kafshimet, gërrvishjet dhe rastet e tjera mes qenit dhe fëmijët ju duhet t’i mësoni ata se si të afrohen dhe prekin qentë si dhe t’i mbikëqyrni ata sa kalojnë kohë së bashku si dhe të mos i afrohet qenve ndërsa janë duke ngrënë. Sidoqoftë duhet të siguroheni që asnjë qen nuk duhet të lihet pa mbikqyrje me fëmijët.

Sa i përkët relacionit të tyre me kafshët e tjera, dihet se Pomeranianët mund të shkojnë shumë mirë dhe të përshtaten mirë me kafshët e tjera duke përfshirë macet dhe kafshët e tjera shtepiake, e sidomos nësë rriten bashkë në të njejtin ambient. Mirëpo duhet të keni kujdes pasi Pomeraniët nuk janë në gjendje të kuptojnë se sa të vegjël janë dhe nuk kanë frikë të sfidojnë qentë më të mëdhenj.

     6. A janë qentë Pomeranez të lehtë për tu trajnuar?

Për të gjithë ju që pëlqeni qentë Pomeranez dhe dëshironi të dini nëse mund t’i trajnoni ata lehtësish, na lejoni të ju tregojmë se po, ata mund të trajnohen lehtësisht, mjafton të keni durim dhe qëllim. 

Këto janë disa nga veprimet për të cilat duhet të trajnohen

•  Socializimi 

Nëse qeni juaj qëndron vetëm me ju brenda shtëpisë dhe nuk sheh njerëz të tjerë përreth, ai mund të bëhet agresiv. Prandaj, merreni qenin me vete dhe dërgojeni atë në vende të ndryshme në mënyrë që të socializohet me të tjerë njerëz apo kafshë.

Lehja

Duke pasur natyrë protektive, Pomeranezët nganjëherë mund të lehin edhe në rastet kur nuk është e nevojshme. Që të shmangni këtë ju mund t’i trajnoni ata të injorojnë gjërat dhe t’i komandoni ata të ndalen. Trajtoni ata kur të ndalen së lehuri sapo të pranojnë komandën nga ju.

Komandat bazike

Komandat bazike si të ulurit, të ngriturit, të ardhurit pranë jush mund të mësohen shumë lehtë nëse i shpërbleni ata me dhurata kur ata i përgjigjen këtyre komandave me korrektësi..

     7. Avantazhet dhe disavantazhet e të pasurit qen Pomeranez në shtëpi

Një racë e mrekullueshme qensh, pomeranezi do të bëjë një kafshë shtëpiake të përsosur. Zotërimi i këtyre qenve, ka avantazhet dhe disavantazhet e veta të cilat mund t’i gjeni më poshtë:

Avantazhet

I shoqërueshëm me fëmijë dhe kafshë të tjera

Me madhësi të përshtatshme 

I mencur dhe i vëmendshëm

Lehtë i trajnueshëm

Shkon shumë mirë me kafshët e tjera shtëpiake

Disavantazhet

Sjellje e dyshimtë ndaj të huajve nëse nuk socializohen me ta paraprakisht

Kërkojnë larje dhe krehje të vazhdueshme

Lehin më shumë se zakonisht

Ka mendje të fortë dhe ndjekin vullnetin e tij, që kërkon një pronar të sigurt që mund të marrë përgjegjësinë

Besojmë që tani e keni më të qartë nëse dëshironi të merrni një qen Pomeranez në familjet tuaja. Nësë tashmë keni vendosur ta blini atë, ne ju rekomandojmë të shikoni shpalljet për qen Pomeranez në shitje në kategorinë e kafshëeve shtëpiake. 

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione