5 Keshilla per ta rritur biznesin tuaj

5 Këshilla për ta rritur biznesin tuaj

A keni menduar se si të rrisni biznesin tuaj online pa shpenzuar shumë para, por keni menduar se nuk mund të ja dilni? Ne jemi këtu për të ju treguar se si mund ta bëni këtë.

Në ditët e sotme besoj që keni hasur në shumë kompani të ndryshme të cilët kanë zgjedhur të promovojnë biznesin e tyre online. Kjo ndodh sepse mënyra e promovimit të biznesit në platforma të ndryshme sociale sjellë mperë shumë përfitime dhe klientë të rinjë për biznesin tuaj.

Ja se cilat janë këshillat që ju duhet të ndjekni për ta rritur biznesin tuaj online:

1. Regjistroni biznesin tuaj online

Në ditët e sotme regjistrimi i biznesit tuaj online si në Facebook, Instagram apo edhe në rrjete tjera sociale po rezulton si metodë shumë e sukssesshme që ndikon në rritjen e bzinesit tuaj.

Tashmë nëse ju nuk keni një profil të biznesit tuaj në Facebook apo Instagram, njerëzit do të mendojnë se bzinesi juaj nuk po funksion si duhet. Prandaj, kushtojini rëndësi krijimit të profilit tuaj biznesor në rrjete sociale.

Regjistrimi i biznesit tuaj online ofron mundësin e informimit të qytetareve për biznesin tuaj pasi ju aty do të postoni për veçoritë e brendit tuaj si dhe të tregoni se çfarë ju ofroni.

Përveç rrjeteve sociale Facebook dhe Instagram të cilat mund t’i përdorni për të krijuar profile të bizneseve tuaja të njejtën gjë mund ta bëni edhe në MerrJep.com.

Ne iu ofrojmë mundësinë të regjistroni biznesin tuaj dhe ta trajtoni atë në mënyrë profesionale. Benefitet e regjistrimit të biznesit tuaj në MerrJep.com janë të shumta. Duke filluar nga vendosja e produkteve dhe shërbimeve që biznesi juaj ofron deri tek analizat analitike që iu mundësojnë të shihni se si po ecin produktet tuaja. Ju gjithashtu do të keni opsionin në të cilën blerësit potencial do të ju kontaktojnë përmes email-it apo numrit të telefonit për produktet e juaja.

2. Përdorni rrjetet sociale për promovin

Një ndër gjërat më të rëndësishme që ofrojn rrjetet sociale është efikasiteti që ofron për reklamim, pa pasur nevojë të shpenzoni shuma të mëdha të parave. E gjitha çfarë ju duhet për të realizuar promovimin e biznesit tuaj online është të keni profile në llogari përkatëse të rrjeteve sociale

Perdorimi i rrjeteve sociale

Rrjetet sociale më të famshme të momentit tek të cilat ju mund të gjeneroni shumë trafik janë:

Facebook

Instagram

Youtube

Linkedln

Këto platforma do ta vendosin biznesin tuaj në vëmendjen e mijëra blerësve potencial. E gjitha çfarë ju duhet është të targetoni apo të synoni audiencën që iu përshtatet më shumë.

Pra, nëse ju synoni të promovoni biznesin tuaj në audience më të re, atëherë, rrjeti social Instagram është platforma më e përshtatshme për ta bërë këtë. Ndërsa nëse ju jeni të fokusuar të promovoni biznesin tuaj për audience e cila është më e madhe në moshë, atëherë, ju duhet të përdorni Facebook.

1. Shfrytëzoni veglat për marketing falas

Interneti të ofron mundësi të shfrytëzoni vegla të shumta për marketing pa pagesë. Këto platforma mund të përdoren për postim apo dizajnim të posteve tuaja në rrjete sociale.

Pasi që postimi në rrjetet sociale në shumicën e rasteve bëhet manualisht, pra në secillën platformë veç e veç, nëse kërkoni për metoda tjera të postimeve atëherë ju do të gjeni programe në të cilat mund të postoni tek të gjitha profilet pa pasur nevojë t’i postoni ato manualisht.

Creator Studio

 Një program që ju mund ta përdorni është “Creator Studio” i cili iu mundëson të bëni postimin e përmbajtes së biznesit tuaj nga një vend i vetëm.

2. Postoni në baza ditore

Mënyra se si ju e menaxhoni orarin e postimeve në rrjete sociale luan rol të rëndësishëm në rritjen e audiences tuaj. Përderisa disa biznese preferojnë të postojnë më pak gjatë javës, disa të tjera postojnë çdo ditë. Ju mund të provoni të dyja opsionet dhe të provoni se cili plan ju rezulton më i sukssesshëm.

Por, nëse dëshironi të merrni vëmendjen e audiences tuaj, atëherë ju duhet të postoni çdo ditë. Postimi në baza ditore do të ju shërbejë të krijoni lidhje me audiencën tuaj dhe do t’i bëjë ata më aktiv në profilin tuaj.

3.  Marketingu

Tanimë të gjithë jemi në dijeni se sa ka rëndësi marketingu që i bëhet një produkti apo kompanie online. Marketingu i mirë ndikon në trafik, shitje dhe rritje të biznesit tuaj.

Reklamat në rrjete sociale si Facebook dhe Instagram, mund të ndikojnë shumë në rritjen e biznesit tuaj online.

Marketingu online

Reklamimi bëhet duke i cekur veçoritë e audiences tuaj. Pra, reklama duhet përgatitet në bazë të asaj se çfarë ju do të targetoni. Në rastin tuaj, ju mund të caktoni lokacionin, moshën, gjininë, profesionin etj.

Krijimin e reklamave ju mund ta bëni personalisht apo edhe duke punësuar personat e duhur për ta bërë atë për ty.

4. Bëjeni të lehtë kontaktin me klient

Në mënyrë që klientat tuaj të kenë komunikim të vazhdueshëm me ju, ju duhet të vendosni format e komunikimit si email-i dhe numri i telefonit.

Kontakti me klient

Kjo formë e kontaktit tashmë do të iu ofrohet nëse bëheni pjesë e MerrJep dhe hapni shitore. Në momentin që ju do të postoni produktin tuaj do t’i keni butonat për dërgimin e e-mailit, numrin e telefonit si dhe opsionet për thirrje Viber dhe Whatsapp.

5. Marketingu përmes influencerëve

Influencer quhet personi i cili ka një numër të madh ndjekësish në rrjete sociale. Instagram mban primatin e rrjetit social në të cilin kjo mënyrë e reklamimit përdoret më së shumti.

Zgjedhja e një influenceri bëhet varësisht se çfarë produktin doni të shisni. Pra, ju duhet të analiozni profilin e influencerit në rrjetet sociale dhe të vendosni se me cilin do të bashkëpunoni për reklamim të produktit.

Duhet të keni parasysh se, ndryshe nga reklamimi me anë të reklamave në rrjetet sociale, reklamimi përmes influencerëve ka kosto më të lartë. Megjithatë, mund të rezultojë shumë i sukssesshëm për shkak të ndjekësve të shumtë që një influencer ka, dhe dëshirës qe ata ngjallin tek ndjekësit për ta pasur produktin që reklamohet nga ata.

Marketingu dhe regjistrimi i biznesit tuaj online do të sjellë përfitime dhe shumë blerës potencial. Mos hezitoni të regjistroni biznesin tuaj në MerrJep për shitje të shpejt të produkteve tuaja. Gjithashtu ju keni mundësinë që të përdorni hapësirat reklamueseMerrJep.com të cilat do ta vendosin biznesin tuaj në mesin e mijëra përdoruesve ditor.

 

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione