Të shiturit online – Ktheni rrëmujen tuaj në para

Të shiturit online – Ktheni rrëmujen tuaj në para

Të gjithë ne mbajmë në shtëpi gjëra që nuk na duhen apo nuk i përdorim më. Këto gjëra të vjetra zënë hapsirë të pa-nevojshme dhe shumë shpesh kërkojnë të pastrohen apo mirëmbahen. Pa marrë parasysh nëse dëshironi që të thjeshtësoni jetën tuaj, apo thjeshtë dëshironi të bëni një stil minimalist të të jetuarit, do të gjeni shumë opsione se si të ktheni atë rrëmujë në para. Në fund të fundit, askush nuk ankohet për ca para shtesë.

Në këtë blog ju munf te lexoni se si mund të shisni online, duke zvogëluar kështu rrëmujen në shtëpinë tuaj.

MerrJep shumica e shpalljeve vijnë nga njerëz si ju dhe unë të cilët gjërat e tyre të panevojshme i kthejnë në para duke i shitur për një çmim të volitshëm. Pa marrë parasysh nëse dëshironi të shisni vetura, mjete pune apo thjeshtë vetëm dekorime shtëpiake, ju mund të krikoni një shpallje për çdo gjë. Prandaj, sot faqet online janë hapsirat e preferuara të njerëzve që të shesin gjërat që nuk ju nevojiten.

Pyetja e parë e cila duhet ti’a bëni vetes tuaj është nëse duhet të shisni gjërat tani apo më vonë kur ato mund të kenë një vlerë më të madhe.

Filloni nga bodrumi

Shumë nga paisjet elektronike apo orenditë e vjetëra shtëpiake zakonisht përfundojnë në bodrum. Prandaj do të ishte një ide e mirë të filloni nga ajo pjesë e shtëpisë pasi mund të gjeni vlerë të cilën as nuk e keni ditur që e keni.

Kaloni nga garazhi

Në garazhin tuaj me shumë mundësi keni pjesë metalike të cilat nuk ju duhen dhe mund ti shisni për skrap. Gjithashtu, ju mund të shisni apo ndërroni pjesë të makines tuaj të cilat nuk i përdorni më. Përveç pjesëve, ju mund të shisni edhe makinen tuaj që nuk e përdorni, apo thjeshtë dëshironi të bleni një të re. Nuk do të thotë që ju gjithmonë duhet të shisni diçka që të fitoni para, egziston edhe mundësia e dhënjes me qira të paisjeve të ndryshme, si për shembull makinen e kositjes së barit.

Dhomat e garderobës dhe dollapët

Nëse keni rroba të brendeve të njura dhe nuk jeni më të lidhur me to, atëherë jum mund të konsideroni t’i shisni ato për një çmim të mirë, që të ktheni të pakten një pjesë të vlerës për të cilin i keni blerë. Përveq rrobave, ju mund të konsideroni të shisni edhe qanta apo aksesorë të panevojshëm më për ju.

Ju gjithashtu mund të blini gjëra të përdorura në dyqane dhe t’i shisni ato online për një fitim të caktuar.

Shisni librat që nuk i lexoni më

Nëse mirëmbahen mirë, librat mund të jenë një produkt me jetëgjatësi të lartë. Kështu ju mund të konsideroni të shisni librat të cilat nuk i lexoni apo përdorni më.

Kaloni nëpër dhoma

Duke kaluar nëpër dhomat tuaja ju mund të hasni në shumë dekorime të ndryshme të cilat mund të mos ju duhen më dhe mos të kenë një vlerë të madhe. Dekorimet janë gjëra të vështira për tu shitur, pasiqë është një luks për njërëzit. Ju mund të rrisni shancat e shitjes së dekorimeve duke bërë fotografi të bukura dhe tërheqëse.

Gjërat e vlefshme

Bizhuteritë e ndryshme apo aksesorët me vlerë të madhe shumë shpesh janë të tepërta dhe nuk ka hyjnë gjithmonë në punë. Gjërat me vlerë ju gjithashtu mund ti shisni online duke përdorur sistemin e ankandit. Në këtë mënyrë ju siguroheni që po nxirrni më të mirën nga ato.

Duke ndjekur këto praktika ju liroheni nga gjërat e tepërta, si dhe të bëni para shtesë të cilat mund ti përdorni për të blerë gjëra të reja.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione