10+ Gjërat që duhet t’i mbani me vete në veturë
10+ Gjërat që duhet t’i mbani me vete në veturë

Një nga gjërat më të mira të vozitjes është se mund ta çoni makinën tuaj kudo. Për udhëtarët e përkushtuar dhe ata që duan aventurat, është gjithmonë një ide e mirë të jenë të përgatitur. Pavarësisht nëse jeni duke u nisur për një udhëtim të gjatë rrugor ose thjesht duke kryer punë në qytet, ka shumë gjëra që duhet t'i keni gjithmonë në makinë.
Kjo është arsyeja pse ne kemi përpiluar një listë me 10+ gjërat thelbësore të makinës për t'ju ndihmuar të siguroni suksesin tuaj në rrugë. Nga dokumentacioni deri te riparimet dhe mirëmbajtja e makinave, ne kemi përpiluar një listë me 17 gjëra thelbësore që do t'ju ndihmojnë të qëndroni të sigurt dhe në rrugë.

     1. Dokumentacioni

Kur jeni në rrugë, është një ide e mirë të mbani në makinën tuaj një komplet të përditësuar të dokumentacionit të makinës që përmban informacione të rëndësishme si dokumentet e automjetit tuaj, informacion rreth sigurimit dhe detajet e kontaktit të qendrave të shërbimit. Kjo do t'ju ndihmojë të dilni nga telashet në rast të ndonjë emergjence.

Regjistrimi i automjetit: Dëshmia e pronësisë dhe regjistrimit të automjetit tuaj.

Tingëllon klishe, por sigurohuni që të keni patentën, regjistrimin dhe sigurimin ndërsa jeni duke drejtuar makinën. Sigurohuni që të ruani të gjithë dokumentacionin që mund t'ju nevojitet ndonjëherë në kutinë e dorezave, vetëm në rast se të tërhiqeni nga policia ose të hasni në një ndalesë trafiku.

Këto gjëra të rëndësishme duhet t'i keni gjithmonë në makinën tuaj sepse kërkohet me ligj. Nëse ndaloheni se nuk i keni këto dokumente me vete, jeta juaj do bëhet shumë më të vështirë.

Kartat e sigurimit të automjetit

Dokumentacioni i sigurimit të veturës është një dokument shumë i rëndësishëm dhe ju duhet ta mbani në dorë gjatë gjithë kohës. Është një dokument ligjor dhe mund të jetë shumë i dobishëm në raste nevoje.

Një aksident mund të ndodhë në çdo kohë dhe pa asnjë paralajmërim. Është e rëndësishme që të keni të gjithë informacionin në dispozicion për t'u ofruar autoriteteve dhe të jeni të përgatitur për çdo situatë. Ju gjithashtu duhet të siguroheni që jeni të mbuluar nga plani i duhur i sigurimit.

Manualet e operimit të automjetit: Informacion shtesë mbi funksionimin e automjetit tuaj. 

Të gjithë e dimë manualin e vjetër të mirë të pronarit: Nëse ju humbni manualin tuaj, duhet të kontrolloni gjithmonë dollapin e veturës së pari për t'u siguruar që është aty.

Shumë informacione të rëndësishme që do të jenë unike për automjetin tuaj janë të përfshira në manual, kështu që ia vlen të kontrolloni rregullisht për t'u siguruar që nuk ju mungon asgjë. Shumica e makinave vijnë me një manual operimi, kështu që nëse nuk e hiqni atë, nuk do të duhet të shqetësoheni kurrë për humbjen e tij.

     2. Vegla riparimi 

Kur makina juaj prishet ose fillon të bëjë zhurma të çuditshme, duhet të keni mjetet për ta rregulluar atë. Të kesh mjetet e duhura për këtë punë është veçanërisht e rëndësishme nëse nuk dini shumë për makinat.

Një lift

Kjo është një domosdoshmëri absolute kur bëhet fjalë për mirëmbajtjen e makinës. Nëse gomat e makinës suaj janë të dëmtuara, do t'ju duhet një mënyrë për ta ngritur atë. Ju mund ta bëni këtë vetëm me një lift. Është e rëndësishme të dini se çfarë lloj lifti po përdorni dhe ta përdorni atë në mënyrë korrekte. Mund të kërkoni një video në YouTube për të mësuar se si të përdorni liftin në makinën tuaj.

Gomë rezervë

Ndoshta ka qindra arsye për të pasur një gomë rezervë. Nuk është vetëm për rastet kur ju ndeshet një gomë, por edhe për raste urgjente. Një gomë rezervë do t'ju shpëtojë jetën nëse jeni në mes të askundit dhe makina juaj ndeshet.

Ajo përdoret për të zëvendësuar gomën të dëmtuar, veçanërisht kur nuk ka kohë për ta sjellë makinën në riparim. Pra, është thelbësore që çdo shofer të ketë një gomë rezervë në automjetin e tij.

Kabull elektrike

Të ka përfunduar bateria e makinës? Nuk je vetem. Kabllot elektrike janë ndoshta aksesori më i pavlerësuar por më thelbësor i makinës që mund të keni në dorë. Kabllot elektrike përdoren për të nisur një automjet me bateri të harxhuar ose të dobët duke lidhur dy terminalet për të ndezur motorin e makinës. 
Kabllot elektrike përbëhen nga tela të kuq dhe të zi dhe zakonisht kanë një dorezë për t'i mbajtur ato. Teli i kuq është pozitiv (+) dhe teli i zi është negativ (-) prandaj ato janë të lidhura gjithmonë në një rend të caktuar. në mënyrë që fuqia nga një makinë të mund të transferohet në tjetrën.

     3. Vegla sigurie

Siguria është prioriteti numër një për shoferët. Por kur janë në rrugë, drejtuesit e mjeteve janë ende të prekshëm nga aksidentet dhe rreziqet rrugore.
Disa nga aksidentet më të zakonshme që ndodhin gjatë vozitjes janë grabitja e makinave, goditja dhe ikja nga vendi i ngjarjes dhe fryrja e gomave. Këto mjete sigurie do t'ju ndihmojnë të mbani ju dhe familjen tuaj të sigurt ndërsa jeni në rrugë.

Çekiç i urgjencës

Një çekiç urgjence është një mjet i shkëlqyeshëm që duhet të keni në makinë për t'ju ndihmuar të dilni nga situatat e papritura 
Çekiçi i vogël i urgjencës mund të jetë mjeti juaj i parë i sigurisë kur e gjeni veten të bllokuar në një situatë të ngushtë. Mund të thyejë xhamat e makinës, të thyejë xhamat anësore ose të pasme, apo edhe të thyejë një xham anësor në rast zjarri.

Komplete sigurie të automjeteve

Kompletet e sigurisë së automobilave janë një mënyrë e mirë për të mbajtur pajisjet e sigurisë në një vend të përshtatshëm. Ato janë perfekte për t'i mbajtur pajisjet tuaja të sigurisë të organizuara dhe të lehta për t'u aksesuar.
Në rast urgjence, do të përgatiteni në mënyrat e mëposhtme:
• Nëse përfshiheni në një aksident automobilistik dhe keni lëndime, do të keni fasha dhe pomada për të trajtuar plagët tuaja.
• Nëse hasni probleme në mes të askundit, do të keni mjete për të hapur dyert e makinës tuaj, për të ndezur një zjarr për ngrohtësi dhe për të ndërruar një gomë

Çanta e ndihmës së parë

Një çantë e ndihmës së parë në makinë është thelbësore të keni në rast urgjence. Plagët, prerjet dhe mavijosjet nuk janë një pjesë argëtuese e jetës për t'u përballuar, por kur jeni në një aksident me makinë, është e pashmangshme.

Për të qëndruar të sigurt në makinë, gjëja më e mirë që mund të bëni është të jeni të përgatitur. Asnjëherë nuk e dini se kur do të ndodhë një aksident, kështu që do të ishte e mençur të investoni në një çantë të ndihmës së parë.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione