6 gjëra të vjetra bodrumi nga të cilat mund të fitoni para

6 gjëra të  vjetra bodrumi nga të cilat mund të fitoni para

Shitja e pasurive tuaja është një nga mënyrat më të lehta për të fituar para shpejtë. Shitja e sendeve të tua me vlerë ka përfitime të tilla si, zvogëlimi i rrëmujës

Gati të shndërroni kaosin tuaj të dollapit në një sukses financiar? Këtu janë 6 gjërat që mund të shesësh për të fituar para sot.

1. Librat

Ju ndoshta nuk do të pasuroheni duke shitur libra të vjetër në internet. Por pastrimi i rafteve mund të jetë një mënyrë për të zgjatur buxhetin tuaj deri në pagën tjetër. Dhjetra faqe në internet, përfshirë Merrjep, janë një vend ideal për shitjen e librave të vjetër. Vetëm postoni një shpallje falas, dhe filloni të pranoni oferta të ndryshme.

2. Kartat e dhuratave
Një kartë dhuratë për një dyqan ku nuk blini kurrë, në thelb është e harxhuar para. Për fat të mirë, ju mund ta shndërroni atë plastikë në para (ose një tjetër kartë dhuratë). Nëse keni një kartë për dhuratë elektronike, duhet të jeni në gjendje të paguheni menjëherë. Kartat fizike do të duhet të dërgohen me postë dhe zakonisht duhen më shumë kohë për t'u përpunuar.

3. Mobilje

Keni rregulluae dhomën tuaj të gjumit, por nuk dini se çfarë të bëni me mobiljet e vjetra? Shitja e mobiljeve të vjetra që zënë hapësirë në bodrumin tuaj është një nga mënyrat më të mira për të fituar para të shpejta. Dhe tavolinat dhe karriget e tua të vjetra zakonisht do të sjellin një çmim të lartë. Është falas të postosh. Dhe mund të gjeni blerës lokalë, kështu që nuk do të duhet të merreni me dërgesa. Nëse keni një pjesë që mendoni se është më e vlefshme, siç është një karrige moderne e shekullit të mesëm ose anësore anësore antike, provoni një tregtar antikë.

4. Veshje

Dollapi juaj i mbushur mund të ndihmojë në zgjidhjen e problemeve tuaja të parave. Nëse jeni në një nxitim, provoni dyqanin e dërgesave në internet, e cila do të blejë drejtpërdrejt rrobat tuaja. Ose shkoni në një dyqan të dorës së dytë në zonën tuaj.

Me siguri do të merrni vetëm një pjesë të çmimit të shitjes me pakicë për shumicën e artikujve, por nëse dollapi juaj është plot me rroba të cilat nuk I përdorni më atëherë do t’ja vlente.

5. Pajisjet sportive

Fëmija juaj mund të mos jetë në gjendje të marrë një bursë sportive kolegji, por pajisjet e tij të vjetra sportive mund të kontribojnë sadopak në faturën e shkollimit. Ju mund të rendisni patina tuaj të vjetër, hokej, klube golfi, çizme dëbore, dhe mjete të tjera sportive në një treg të bashkëmoshatarëve dhe t’i shisni ato me një çmim të arsyeshëm.

6. Skrap

Skrap metali mund të duket si një rast tetanozi që pret të ndodhë, por në të vërtetë mund të jetë mjaft i vlefshëm. Disa njerëz bëjnë një metal të gjallë për shitje (dhe hajdutët shpesh e vjedhin atë për të bërë një lëvizje të shpejtë), por çdokush mund të futet në veprim. Nëse keni pajisje të vjetra, tava kuzhine, mobilje për patio metalike, materiale ndërtimi, apo edhe kanaçe prej alumini në shtëpinë tuaj ose garazh, ato mund të shiten për skrap.

Kjo ishte një përmbledhje e gjërave qe shumica prej jush I keni në shtëpi dhe nuk I përdorni. Këto janë disa “këshilla” për ju se sit ë fitoni para të shpejta pa u lodhur.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione