Këshilla për të blerë motorra të përdorur

Këshilla për të blerë motorra të përdorur

Nëse jeni motoçiklist i ri ose po kërkoni motorrin tuaj të radhës, blerja e një motoçiklete të përdorur mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të kursyer para. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar motorra sportiv, motorra me 4 rrota, chopper, off road, etj gjetja e një motorri të përdorur kurrë nuk ka qenë më e lehtë.

Një motoçikletë e përdorur do t'ju kushtojë shumë më pak se një e re, por ka gjëra që duhen marrë parasysh para se të dilni në rrugë. Blerja e një motoçiklete të përdorur kërkon të bëni kërkim të mjaftueshëm, durim dhe vendoshmëri.

Ne kemi paraqitur udhëzuesin fillestar për të blerë një motor të përdorur - nga mënyra se si të kurseni para në motorrin tuaj të parë deri tek vendet ku ju mund të blini një motorr të përdorur.

     1. Kontrolloni gjendjen e motorrit

Shumë shpesh, shitësit e ekzagjerojnë gjendjen e funksionimit të motorit dhe pretendojnë se kilometrazhi i tij është mbi 500 milje. Në realitet, ekziston një diferencë e konsiderueshme midis kilometrazhit dhe gjendjes aktuale të vozitjes. Shumica dërrmuese e motoçikletave të përdorura kanë motora që prishen ose nuk funksionojnë si duhet pas më pak se 500 kilometrash. 

Konsiderohet se më pak se 20% e biçikletave të përdorura kanë motorë plotësisht funksionues pas 500 kilometrash. Nga ana tjetër, shumë motorë "të rinj" në të vërtetë nuk funksionojnë pas një udhëtimi dhe mund të zgjasin me lehtësi për shumë më shumë kilometra dhe milje sesa 500 milje.

Prandaj, për rezultate që kanë vërtetë rëndësi, rekomandohet të testoni disa motorë të ndryshëm për të kuptuar se si funksionojnë.

     2. Hulumtoni çmimin

Motoçikletat zakonisht nuk kanë nevojë për shumë punë nëse nuk ndryshoni gomat dhe gjendjen e përgjithshme. Megjithëse çmimi i motorrave të përdorur varet nga shumë faktorë duke përfshirë gjendjen e motorrit, kilometrazhin, përdorimin dhe mënyrën e mirëmbajtjes, çmimi për një motoçikletë të përdorur duhet të përputhet ployësisht me gjendjen që motorri ka, si dhe të përfaqësojë një vlerë më të mirë kundrejt blerjes së një motorri të ri.

Prandaj, përveç nëse jeni duke kërkuar motoçikleta antike, ju nuk duhet të paguani një çmim të lartë për një motorr të përdorur pasi duhet konsideruar edhe investimet që mund t’i bëni në të në të ardhmen e afërt. 

     #Këshillë: Sigurohuni që të hulumtoni çmimet për motorra të përdorur online dhe në dyçane në mënyrë që të keni një pasqyrë se deri në çfarë shume mund të arrijë çmimi i një motorri të përdorur. 

     3. Inspektoni Motorrin

     Hapni sediljen e motorrit

Hapja e sediljes së motorrit ju mundëson të kontrolloni pjesën funksionale të motorrit si dritat e mjegullës, kabllot e energjisë dhe kasetën elektrike. Nëse gjatë ekzaminimit ju shihni se të gjitha këto paisje janë në vendin e duhur dhe me lidhëse të fabrikës, atëherë gjendja e brendshme e motorrit është e mirë. 

Por, nëse shihni se dritat e mjegullës, kabllot dhe kaseta elektrike nuk janë në vendin e duhur apo duken sikur të tërhequra, mund të ndodhë që pronari ka modifikuar apo ndërruar paisjet. Sigurohuni që të bisedoni me shitësin dhe të pyesni atë për çdo dyshim që mund të keni gjatë ekzaminimit në këtë pjesë.

     Hapni kapakun e karburantit

Ju ka shkuar ndonjëherë ndërmend se rezervuari i karburantit duhet gjithashtu të inspektohet? Epo, tani e kuptuat që po. Ky inspektim bëhet me qëllim që ju të shihni gjendjen e rezervuarit të karburantit. Pra, nëse brendësia e rezeruarit është ngjyrë metali dhe karburanti është në ngjyrën e zakonshme, atëherë është në rregull.

Por, nëse karburanti është mëi errët se zakonisht, ka mundësi që motorri nuk është vozitur dhe karburanti është vjetruar. Në këtë rast, karburanti duhet të kullohet dhe të zëvendësohet me karburant të ri, 

     Gomat dhe bandazhet

Meqenëse gomat dhe bandazhet, janë pjesët esenciale të sigurisë së motorrave, ato janë gjërat e para që duhen kontrolluar para se të niseni për destinacionin tuaj në mënyrë që të keni një vozitje të sigurt.

Nëse gomat kanë sipërfaqe të lëmuar, kjo situatë nuk është shkak për t'u shqetësuar. Sipërfaqja e rënduar në pjesën e tretë qendrore të gomës së pasme mund të jetë një tregues se motorri ka udhëtuar në distanca të gjata në autostradë ose ka frenuar vrullshëm. Kjo e fundit definitivisht nuk është e mirë për gomën, por gjithashtu shkakton abuzime të panevojshme në motor. Frenimi i tepërt i fortë dhe rrëshqitja mund të shkaktojë njolla të sheshta në gomë.

Këshilla për të blerë motorra të përdorur

Nëse dëshironi të dini më shumë informacione rreth gomave, ju mund të kontrolloni numrat 4 shifror DOT në anën e jashtme të tyre. Dy shifrat e para që do shihni, tregojnë javën e prodhimit, ndërsa ato të dytat tregojnë vitin. Nëse gomat janë më të vjetra se 6 vjeç, ju duhet t’i ndërroni ato edhe nëse gjendja e tyre është e mirë. 

Pavarësisht nëse vendosni të blini goma të reja apo goma të përdorura, ju mund të kërkoni në vende ku shiten pjesë të përdorura për motorra për t’i marrë ato me çmimet më të mira në treg.

     4. Testojeni në vozitje

Nëse jeni duke menduar për blerjen e një motoçiklete të përdorur, është e rëndësishme që të provoni të ecni me biçikletë për t'u siguruar që motorri është i përshtatshëm për ju. Nëse doni të shmangni ndonjë gabimi me blerjen tuaj, testoni motorrin e përdorur në një test vozitjeje para se ta blini atë.

Merrni kohën tuaj në garazh dhe mësoni të përdorni opsionet e ndryshme që motorri ofron, kontrolloni kontrollet e ndryshme në motorr si frenat, pedalen e gazit etj, Kontrolloni gjithashtu edhe pjesët e tij si gomat, pasqyrat, dhe gjendjen aktuale.

Këshilla për të blerë motorra të përdorur

Herën e parë që ngasni një motoçikletë të përdorur në natyrë, ka më shumë gjasa të ndiheni rehat me motorrin, pasi do të jeni mësuar më shumë me drejtimin e motoçikletës dhe tingujt që ato bëjnë. 

     5. Vendet më të mira për të blerë një motor të përdorur

Kur jeni duke kërkuar për një motor të ri ose të përdorur, dëshironi të siguroheni që blini nga një tregtar me reputacion. Ka shumë vende të mrekullueshme për të blerë një motor të përdorur, por ju doni të siguroheni që bëni kërkimet tuaja dhe gjeni një tregtar të drejtë dhe të ndershëm.

Nëse shpenzoni paratë tuaja të fituara me vështirësi në një motor të ri, dëshironi të ndiheni të sigurt se paratë që keni investuar janë shpenzuar mirë.

Ka dy mënyra për të gjetur vendin e duhur për të blerë motorrin tuaj të përdorur. Ato janë kërkimi online dhe kërkimi në dyqane. Nëse preferoni kërkimin online, faqja jonë merrjep.com do të ju ofrojë mijëra zgjedhje për motorra të përdorur në shitje në Kosovë direkt nga pronarët. 

E gjitha çfarë duhet të bëni është të zgjidhni kategorinë motorr 50cc në shitje apo motorr nën 50cc dhe ju do të jeni shumë pranë markave të njohura të motorrëve duke përfshirë Honda, Aprilia, Kawasaki, Piaggio dhe më shumë.

Sigurisht që blerja e një motorri të përdorur do të ruaj buxhetin tuaj. Sidoqoftë ju duhet të tregoheni të kujdesshëm në përzgjedhjen tuaj. Ndiqni këshillat tona që të mos bini pre e ndonjë mashtrimi të mundshëm gjatë blerjes. 

Për të gjetur motorra të përdorur në shitje vizitoni faqen tonë të internetit, kontaktoni me shitësit dhe caktoni një takim për të parë, testuar dhe analizuar motorrin para blerjes.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione