Çfarë duhet të konsideroni kur zgjidhni piktura për shtëpi?

Çfarë duhet të konsideroni kur zgjidhni piktura për shtëpi?

Dekori i shtëpisë është shumë më tepër sesa thjesht art dhe mobilje, dhe nuk është diçka që mund ta tejkaloni. Është një pjesë e rëndësishme e krijimit të hapësirës perfekte të jetesës për ju dhe familjen tuaj dhe ka shumë faktorë që duhen marrë parasysh: buxheti juaj, nëse doni ta bëni vetë ose të punësoni një arkitekt të brendshëm, madhësia e shtëpisë tuaj, stili i hapësirës tuaj, dhe natyrisht, shijet dhe preferencat tuaja personale.

Arti ka fuqinë të transformojë një shtëpi të tërë dhe të bëjë një deklaratë për personalitetin tuaj. Por, me kaq shumë stile, mjete dhe forma të disponueshme në treg sot, si të dini nga të filloni? Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për një vepër të veçantë arti që të përputhet me brendësinë tuaj ose thjesht jeni të interesuar të shtoni një pikturë ose skulpturë të re në hapësirën tuaj, sigurohuni që të bëni këto hapa kur zgjidhni një pjesë.

     1. Caktoni buxhetin

Arti mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të treguar personalitetin tuaj dhe mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për dekorin e shtëpisë tuaj. Sidoqoftë, gjëja e parë që duhet marrë parasysh kur dekoroni shtëpinë është buxheti juaj. 

Është e rëndësishme të siguroheni që pjesët dekoruese që dëshironi t’i blini të jenë brenda buxhetit tuaj. Prandaj, mendoni se çfarë shume mund të shpenzoni - Nëse doni të shpenzoni shumë, a është kjo diçka që buxheti juaj mund të përballojë në të vërtetë?  

Nëse keni një buxhet më të madh, mund të shikoni në pjesë më të shtrenjta. Nëse jeni me një buxhet më të ngushtë, mund të shikoni pjesë më të përballueshme nga artistë vendas. Mos kini frikë të bëheni kreativ. Shikoni në dyqane, shtëpitë e ankandeve dhe madje edhe në bodrumin, ose papafingon tuaj për artin që mund të rivendosni në shtëpi.

     2. Konsideroni madhësin e pikturave

Madhësia e artit tuaj është po aq e rëndësishme sa stili dhe ngjyra. Para se të zgjidhni ose blini një vepër arti, gjithmonë duhet të keni parasysh hapësirën ku do ta varni. Ndërsa disa arte mund të duken të shkëlqyera kudo, pjesët e tjera duhet të vendosen në një vend të caktuar për t'u dukur sa më mirë.

Vepra e artit  duhet të zërë 50 përqind të murit në të cilin është vendosur, por gjithashtu duhet të merrni parasysh madhësinë e artit tuaj për hapësirën që keni. Për shembull, një pikturë gjigante mund të mos jetë zgjidhja më e mirë për një dhomë të vogël ose një pikturë e vogël mund të mos jetë zgjidhja më e mirë për një dhomë masive.

     3. Merrni parasysh ngjyrat e dhomës

Kur jeni duke blerë art për shtëpinë tuaj, është e rëndësishme të merrni parasysh ngjyrat e dhomës dhe sesi vepra e artit do të përshtatet me ato ngjyra.

Ngjyrat e lehta të tilla si e bardha, gri ose blu pastel janë perfekte për dhomat në të cilat dëshironi të krijoni një ndjenjë të freskët; ndërsa ngjyrat e errëta si blu e errët, jeshile ose kafe janë më të mira për hapësira më formale. 

Ndërsa disa skema ngjyrash janë të lehta për tu kombinuar, të tjerat nuk janë edhe aq. Për shembull, një skemë ngjyrash të ngrohta (të kuqe, portokalli, të verdhë) nuk përzihet mirë me ngjyrat e ftohta (blu, vjollce, jeshile).

     4. Zgjidhni korniza të përshtatshme

Shumë njerëz mendojnë se korniza për veprat e artit  është e nevojshme vetëm sepse e mbron atë nga pluhuri dhe dëmtimet, por është gjithashtu e rëndësishme se si e bën atë të duket arti juaj. 

Kur vendosni piktura apo vepra arti në shtëpi, është e rëndësishme të zgjidhni një kornizë për secilën pjesë të artit që do të shfaqni. Korniza jo vetëm që do të tërheqë vëmendjen për artin tuaj, do ta mbrojë atë, por gjithashtu i jep strukturë dhe rrit aparencën.

     5. Zgjidhni një vepër arti kuptimplotë

Arti na prek të gjithëve në mënyra të ndryshme dhe është kjo fuqi që e bën artin kuptimplotë. Nuk është çudi, pra, që kaq shumë koleksionistë duan që arti i tyre të jetë i ndritshëm, i guximshëm dhe kuptimplotë. Edhe pse mund të duket si një sfidë, gjetja e një vepre kuptimplotë të artit nuk duhet të jetë e vështirë. Në fakt, shpesh mund të jetë aq e thjeshtë sa të zgjedhësh një stil artistik që e do dhe të zgjedhësh një artist që ka një stil të ngjashëm.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e artit për shtëpinë tuaj, është e rëndësishme të gjeni diçka që ju kujton diçka të rëndësishme për ju dhe që ju bën të lumtur kur e shikoni atë çdo ditë. Është më mirë të kesh diçka në shtëpinë tënde që e do dhe që do të thotë diçka për ty personalisht, sesa një pikturë që duket bukur, por që nuk do të thotë asgjë për ty. Kjo mund të jetë një pikturë që ju kujton një udhëtim të kaluar, një kujtim të veçantë ose diçka që thjesht ju vendos një buzëqesh në fytyrë dhe ju motivoni të vazhdoni ditën.

     6. Piktura abstrakte apo tradicionale

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një stili pikture për shtëpinë tuaj, është e rëndësishme të vendosni nëse doni diçka më abstrakte dhe moderne apo diçka më tradicionale. Pikturat abstrakte shpesh duken pak më moderne dhe shfaqin ngjyra dhe forma që janë më bashkëkohore. Ndërsa pikturat tradicionale janë shpesh peizazhe ose portrete.

Zgjedhja mes pikturave abstrakte dhe atyre tradicionale është çështje shijesh personale. Të dyja stilet e pikturave bëjnë që shtëpia juaj të duket e kompletuar dhe plotë jetë. Pavarësisht dilemave që mund të hasni, ne ju rekomandojmë të zgjidhni stilin që ju pëlqeni dhe që kombinohet me arredimin e shtëpisë tuaj.

Arti është një pjesë thelbësore e çdo dizajni të shtëpisë dhe do të përmirësoj ose prishë dekorin e shtëpisë. Është e vetmja gjë që mund të shtojë një ngjyrë dhe jetë në muret e zbrazëta, dhe madje mund të jetë faktori vendimtar kur zgjedh midis dy dhomave të shtëpisë.

Vendosja e pikturave, fotografive, skulpturave dhe objekteve të tjera të rregulluara me art në një shtëpi nuk është një art më vete, por efekti mund të jetë vizualisht mahnitës. Tashmë e gjitha çfarë ju mbetet, është të konsideroni këshillat tona dhe të blini piktura të bukura në faqen tonë të internetit duke klikuar këtu.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione