Si të blesh një makinë që i përshtatet nevojave tuaja?!Si të blesh një makinë që i përshtatet nevojave tuaja?!Si të blesh një makinë që i përshtatet nevojave tuaja?!

Nëse jeni i ri në blerjen e makinave ose nuk keni bërë një blerje në shumë vite, është e vështirë të dini se ku të filloni. Prandaj ne ju sygjerojmë se si duhet të veproni nëse tashmë keni vendosur të bleni një makinë.

Si e gjeni makinën që do t'ju përshtatet saktësisht nevojave tuaja për vitet në vazhdim?

Duhet vetëm një hulumtim dhe planifikim i vogël. Kur e dini llojin e makinës që dëshironi, atëherë mund të vendosni nëse dëshironi të blini një makinë të re, të merrni me qera një makinë ose të blini një makinë të përdorur.

Vlerësoni nevojat tuaja

"Makina e duhur" varet nga çfarë personi jeni dhe çfarë prisni nga një makinë..

Për ata që kanë nevojë për një automjet për detyrat e përditshme, funksionaliteti duhet të bie në sy. Këto janë disa konsiderata praktike për tu mbajtur në mend:

Sa pasagjerë ju duhet të transportoni?

• A keni një udhëtim të gjatë dhe a janë shpenzimet  e karburantit te rëndësishme për ju?

• Cilat karakteristika të sigurisë janë të rëndësishme për ju?

• A doni monitorim në vend të verbër, paralajmërim të nisjes së korsisë dhe frenim automatik emergjent.

Nëse nuk keni para për të paguar makinën tuaj, do të duhet të mendoni për financimin e blerjes ose marrjes me qira. Një makinë e përdorur do të jetë më pak e kushtueshme, por duhet të zbatohet i njëjti rregull. Njohja e buxhetit tuaj paraprakisht do t'ju ndihmojë kur negocioni makinën tuaj të ardhshme.

Çfarë makine ju përshtatet (automaik apo manual)

Varet ku jetoni dhe varet sa  është i dendur komunikacioni sepse makina automatike është më praktike kur ka komunikacion. Por nese keni dëshirë shpejtësine dhe adrenalinën atëherë makina manuale do të ishte zgjedhja e duhur për ju. Me siguri ju tashmë dini të vozitni të dy llojet e makinës, qoftë ajo manual apo automatike, por padyshim njërën nga to e preferoni më shumë.

Të shohim se cilat janë përparësit e tyre

Makinat automatike

Makinat automatike po bëhen gjithnjë e më të njohura në mbarë botën dhe nuk është e vështirë të kuptosh pse.

Makinat automaike janë me të përshtatshme dhe më të lehta për t’i vozitur.

Është më e shpejtë dhe më e lehtë të mësosh ta vozitësh automatikun sesa një transmision manual sepse nuk duhet të zotërosh ndërruesin e shpejtësive. Disa ekspertë gjithashtu argumentojnë se automatiku është më i sigurt sepse ju mund t'i mbani të dy duart në timon gjatë ndryshimeve të ingranazheve

Përparësit e makinës automatike

E lehtë për tu përdorur

Më praktike për vozitës të ri

Më e përshtatshme për rrugët me terren të vështirë

E lehtë për tu vozitur gjatë trafikut të dendur

Makinat manuale

Një makinë manuale ka një transmision manual, i njohur gjithashtu si një ingranazh manual. Është lloji i parë dhe më i zakonshëm i makinave. Kalimi manual ishte modeli tradicional dhe njihet si transmetim standard. Makinat manuale janë ato në të cilat ndërrimi i shpejtësive bëhet ne mënyrë manule, duke përdorur një vegël e cila quhet ndërrues i shpejtësisë. Ingranazhet janë të drejtuar nga shoferi, dhe ndryshe nga një makinë automatike në të cilën ingranazhi rregullohet nga disa funksionalitete të automjetit.

Përparësit e makinës manuale:

Kushton më pak

• Cmim të volitshëm për mirëmbajtje

• Më efikase në konsumin e karburantit

• Kontrollë të plot njerëzor

Gjerat qe duhet t’i dini para se të bleni një makinë

1. Mendoni për financimin

Para se të vizitoni ndonjë dyqan, duhet ta dini se sa para keni mundësi të ofroni dhe sa mund të jetë limiti i pagesës mujore. Do t’ju ndihmonte gjithashtu të bëni disa hulumtime mbi kreditë e disponueshme automobilistike që të jeni pak a shumë në ngjarje rreth tregut automobilistik. 

2. Kontrolloni rezultatin tuaj të kredisë

Njohja e rezultatit tuaj të kredisë mund të jetë e dobishme gjithashtu. Kjo sepse ju duhet ta mendoni se si do ta realizoni pagesën e makinës tuaj.

Nëse vendosni që ta merrni atë me këste ju duhet të keni parasysh se çfarë shume mund ta ndani nga rroga juaj mujore për kryerjen e pagesës.

Sigurisht kjo do të vendoset nga ju, por duhet ta dini se pagesa mujore e makinës suaj nuk duhet ta kalojë 15% të rrogës tuaj. Prandaj vendosni me kujdes se si do ta kryeni pagesën. Njohja dhe llogaritja e buxhetit tuaj do të ju ndihmojë ta kaloni më lehtë këtë periudhë financiare.  

3. Bëni pazar

Hulumtoni makinat për të cilat mund të interesoheni përpara se të shkoni në një dyqan, në vend se të shkoni në të papërgatitur.

Njohuria e çmimeve të makinave është një gjë e mirë për të bërë pazar me shitësin. E gjitha kjo mund të bëhet edhe tek Merrjep.com ku mund të gjeni të gjitha çmimet e makinave për të cilat jeni të interesuar. 

4. Krahasoni çmimet

Siç e cekëm dhe më lartë hulumtimi Online i çmimeve mund të jetë një ndihmesë e madhe që të mos ketë mosmarrvëshje dhe vjedhje parash gjatë blerjes së makinës. Prandaj para se të vendosni ku të bëni blerjen e makinës sigurohuni që të keni njohuri për çmimet e makinave që janë në treg.

5. Njihni të drejtat tuaja

Për çdo makinë të re ose të përdorur, merrni kohën për t'u njohur me paketën e garancisë dhe politikat e kthimit. Nese makina është e përdorur dërgojeni në servisim që ta kontrolloni gjendjen e makinës para se ta bleni.

Pra, këto janë gjërat që ju duhet t'i keni parasysh para se të bleni një makinë. Blerja do të kryhet me sukses nëse së pari mendoni se për çfarë keni vërtetë nevojë. Prandaj ndiqini këto rregulla që blerja e një makine të ketë sukses.

 

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione