Si të zgjidhni biçikletën e duhur për ju?

Si të zgjidhni biçikletën e duhur për ju?

Zgjedhja e biçikletës më të mirë për ju mund të jetë një proces konfuz nëse nuk dini saktësisht se çfarë po kërkoni. Dëshironi një biçikletë rrugore, apo diçka më të përshtatshme për shëtitje në shtigje dhe biçikletë malore? Po në lidhje me frenat në biçikletën tuaj - a preferoni frenat tradicionale të dorës apo dëshironi një frenues slitë më të lehtë për t’u përdorur?

Opsionet e blerjes janë të larmishme, sidoqoftë, kur bëhet fjalë për zgjedhjen e bicikletës tuaj mes gamës së gjerë të biçikletave në dispozicion, zgjedhja mund të jetë pak konfuze.

Këtu janë disa këshilla që do t'ju ndihmojnë në zgjedhjen e biçikletës më të mirë për ju.

     1. Konsideroni nevojat tuaja

Para se të vendosni se çfarë lloji të biçikletës do të zgjidhni, është e rëndësishme të merrni në konsideratë disa gjëra që ndikojnë në stilin tuaj të jetesës.

Filloni të bëni llogaritje se ku planifikoni të udhëtoni me biçikletë: në rrugë, në shtigje biçikletash, të udhëtoni për në punë, apo kombinim të të gjitha vendeve. Varësisht nevojave apo kërkesave tuaja, më poshtë mund të gjeni llojet e biçikletave që mund t’i gjeni në treg. 

Biçikletat rrugore

Biçikletat rrugore janë të mira për ushtrime fitnesi, udhëtime ditore, turne dhe gara. Shumica kanë një timon me shirita rënie (duke u mbështjellë poshtë dhe drejt pjesës së pasme të biçikletës), gjë që e vë vozitësin në një pozicion aerodinamik. 

Këto biçikleta, janë të ndërtuara për shpejtësi, gjë e cila do t’ju bëj që t’i kryeni detyrat tuaja ditore në kohë reale dhe shpejtë.

Biçikletat malore 

Biçikletat janë një pjesë e rëndësishme e çdo aventure dhe biçikleta malore nuk përbëjnë dalim.

Ato përdoren nga fillestarët deri tek ekspertët, nga fëmijët tek të rriturit. Karakteristikat në secilën biçikletë janë të ndryshme për të përmbushur nevojat e përdoruesit.

Këto biçikleta janë ndërtuar zakonisht për të qenë më të thyer dhe të qëndrueshëm sesa të afërmit e tyre në rrugë dhe janë krijuar për të trajtuar terrene të vështira siç janë hedhjet, shkëmbinjtë, balta dhe pengesa të tjera.

Biçikleta Hibride

Hibridet njihen për shkathtësinë e tyre. Ato mund të përdoren në rrugë të asfaltuara, shtigje të ashpra dhe madje edhe pak në terrene të pashtruara. 

Kjo i bën ato një zgjedhje të shkëlqyeshme për njerëzit që duan të dalin të ushtrojnë, por nuk duan të investojnë në një biçikletë që do të mund të përdoret vetëm në rrugë. Këto biçikleta ju lejojnë të merrni rutinën tuaj të fitnesit kudo që dëshironi dhe ta shtrini atë rutinë përtej kufijve të palestrës tuaj lokale.

Biçikleta elektrike

Biçikletat elektrike janë një trend në rritje që tashmë kanë gjetur rrugën e tyre në treg. Këto ditë, shumica e njerëzve janë duke lëvizur drejt mjeteve më miqësore për mjedisin e transportit, dhe biçikletat elektrike janë një mënyrë e shkëlqyeshme për ta bërë këtë. Ato janë një nga blerjet më praktike që dikush mund të bëjë, veçanërisht për ata që kanë udhëtime të gjata për në punuë dhe shkollë.

     2. Caktoni buxhetin që planifikoni të shpenzoni për blerje

Pasi të keni vendosur për llojin tuaj të biçikletës dhe të keni vendosur disa kufizime paraprake buxhetore, është koha të filloni procesin e zbulimit të asaj që mund të prisni të paguani për biçikletën tuaj të re.

Gjëja e parë që duhet të merret parasysh është sa buxhet keni për biçikletën tuaj. Planifikoni të shpenzoni 100 EUR në një biçikletë të re? Apo do të përpiqeni të marrni ofertën më të mirë në një biçikletë të përdorur? Varet nga ju, por sigurohuni që të vendosni një buxhet që nga fillimi në mënyrë që të mund të ngushtoni opsionet tuaja

Më poshtë mund të shihni çmimet e tregut për klasa të ndryshme të biçikletave që janë të listuara për shitje në MerrJep.com:

     • Çmimi i ulët 70-100 EUR - Zakonisht në këtë kategori hynë biçikletat me korniza metalike të cilat janë funksionale pa ndonjë funksion të veçantë, megjithëse me mjaft stil.

    • Çmimi mesatar 100-200 EUR -  Ne çmimin mesatar bëjnë pjesë biçikletat metalike prej alumini të cilat janë ideale për vozitje të përditshëm sepse kanë rrota, zinxhirë dhe pedale me cilësi dhe qëndrueshmëri të lartë.  

    • Çmimi i lartë 250-500 EUR - Kjo kategori përmban biçikleta prej alumini, karbon,  moderne, të personalizuara dhe mjaft të përshtatshme për vozitje të përditshme me mekanizma shumë cilësorë.

     3. Zgjidhni madhësinë e duhur

Zgjedhja e biçikletës me madhësi të duhur është shpesh një problem shqetësues për çiklistët e rinj. Përmasat e gabuara të biçikletës mund ta bëjnë ngasjen e biçikletës të pakëndshme dhe joefikase. Mund të çojë gjithashtu në dëmtime dhe dhimbje ndërsa trupi juaj përpiqet të përshtatet me një madhësi të gabuar. 

Në vazhdim, ne do të përshkruajmë disa udhëzime të përgjithshme për zgjedhjen e biçikletës me madhësi të duhur. Gjatë përzgjedhjes tuaj ju duhet të konsideroni:

• Madhësinë e kornizës

• Shalën

• Pozicionin e pedaleve

• Lartësinë e timonit

     4. Hulumtoni për materialin që ka jetëgjatësi më të madhe

Ka një sërë materialesh për korniza të biçikletave për të zgjedhur kur blini një biçikletë të re rrugore. Kornizat prej karboni, alumini, titani dhe çeliku janë më të zakonshmet. Por, cila prej tyre konsiderohen më të qëndrueshme?

Alumini: Korniza prej alumini përdoret në shumicën e biçikletave pasi konsiderohet të jetë e qëndrueshme dhe me çmim të volitshëm, gjë që e bën atë një zgjedhje perfekte midis fillistarëve dhe profesionistëve.

Titaniumi: Titaniumi është një zgjedhje më e shtrenjtë me karakteristika të qëndrueshme. Biçikletat që peshojnë më shumë janë të përbëra nga titani, pasi ky material ka një kapacitet të mirë përkulës për thithjen e duhur të goditjeve dhe rezistencën ndaj ndikimit.

Çeliku: Çeliku i karbonit ose çeliku me tërheqje të lartë i cili është i fortë, i ngurtë dhe i rëndë, si dhe përdoret në biçikletat që janë të lehta me sistemin pezullues dhe ingranazh minimal.

     5. Testoni biçikletën në vozitje

Duke marrë biçikletën tuaj për një vozitje prove, ju do të zbuloni nivelin e komoditetit, qëndrueshmërisë dhe manovrimit të biçikletës. Prandaj, para se të blini një biçikletë, së pari duhet ta provoni atë në vozitje për të parë se si ajo performon. 

Ju mund të zbuloni se nuk jeni adhurues i mënyrës se si biçikleta duket edhe nëse ju pëlqen performanca e saj. Në anën tjetër, ju gjithashtu mund të zbuloni se ju pëlqen të ngasni biçikletën aq sa keni menduar- gjë e cila konsiderohet një avantazh nëse planifikoni ta blini atë.

Marrja e biçikletës së duhur për ju do ta bëjë përvojën tuaj si çiklist shumë më të këndshme. Ju mund të krahasoni biçikleta të ndryshme bazuar në materialin e kornizës, sediljen, dorezat, rrotat, frenat, ingranazhet dhe karakteristikat e tjera.

Është e rëndësishme të zgjidhni një biçikletë që është e rehatshme për ju - karakteristika të ndryshme do të bëjnë ndryshimin midis një përvoje pozitive dhe negative të çiklizmit. Prandaj, pavarësisht nëse jeni në treg për biçikleta të reja apo biçikleta të përdorura, konsideroni këto këshilla për blerje të mençur!

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione