Këshilla për testimin e veturës përpara blerjes

Këshilla për testimin e veturës përpara blerjes

Blerja e një makine është një blerje e rëndësishme dhe është e rëndësishme të kushtoni kujdesin e duhur përpara se të merrni një vendim përfundimtar. Hulumtimi i markës, modelit dhe vitit të makinës që po kërkoni do t'ju lejojë të identifikoni çdo problem ose “flamuj të kuq” që mund të shfaqen gjatë testimit të drejtimit të veturës. Pasi të keni vendosur për një makinë specifike, ia vlen të mësoni sa më shumë që të jetë e mundur për atë model specifik.

Mënyra e vetme për të kuptuar se cili model është i duhuri për ju është të kaloni shumë kohë pas timonit dhe të krahasoni veçori si çmimi, trajtimi, komoditeti dhe siguria. Këshillat e mëposhtme për kontrollin e makinës do t'ju ndihmojnë të shmangni surprizat e pakëndshme pas blerjes.

1. Bli veturën nga një shitës i besueshëm

A e dini se shumë njerëz blejnë vetura nga tregtarë të cilëve nuk mund t'u besohet? Kur blini një veturë është e rëndësishme të merrni kohë për t'u siguruar që blini nga një tregtar me reputacion.

Merrni kohën tuaj për vozitje testuese. Mos lejoni që shitësi t'ju bëjë presion për të blerë një makinë përpara se të ndiheni gati. Nëse jeni duke vozitur një model me të cilin nuk jeni të njohur ose që është makina juaj e parë, provoni disa modele të ndryshme të të njëjtit shitës.

Kjo do t'ju japë një ide se si duhet të ndjehet makina për të vozitur dhe mund t'ju ndihmojë të dalloni ndonjë defekt përpara se të blini.

2. Kërkoni raportin e historikut të veturës

Përpara se të pranoni të blini një makinë, merrni një raport të historisë së makinës. Raport ju ndihmon të kurseni para përmes një blerjeje më të sigurt. Ky raport ju ndihmon të zbuloni mashtrimin me leximin e kilometrave, historikun e inspektimit, importe të dyshuara, defekte të fshehura dhe shumë më tepër. Gjithashtu në bazë të këtij raporti ju mund të zbuloni nëse makina që po mendoni të blini është përfshirë në një aksident si dhe nëse makina është vjedhur apo rishitur.

3. Çfarë duhet të konsideroni gjatë vozitjes testuese?

Blerja e një makine është një nga vendimet më të rëndësishme dhe më të shtrenjta për njerëzit. Me koston gjithnjë në rritje të jetesës dhe çmimin e makinave që arrin nivele të larta, është e rëndësishme të dini se po merrni një vlerë të mirë për blerjen tuaj të radhës.

Testimi i një makine përpara blerjes është gjithmonë gjëja më e mirë për të bërë dhe mënyra e zgjuar për të blerë një makinë të mirë. Tregtarët e automjeteve shpesh e ekzagjerojnë gjendjen e makinës së tyre dhe nuk do të hezitojnë të shtojnë disa shtesë në koston e makinës. 

Për fat të mirë, ka disa gjëra të thjeshta që mund të bëni që mund t'ju ndihmojnë të dini nëse blerja juaj e ardhshme e makinës është e mirë.

1. Planifikoni rrugën që do të përshkoni

Është koha për të testuar makinën tuaj! Përshpejtimi duhet të jetë i qetë dhe frenat duhet të hyjnë me saktësi. Kur vozitni në kushte të ndryshme, provoni të dëgjoni për zhurma ose dridhje të çuditshme që mund të jenë tregues i një problemi në të ardhmen.

Këshilla për testimin e veturës përpara blerjes

Për t'u siguruar që makina juaj e re është e përshtatshme, sigurohuni që të provoni përshpejtimin dhe frenimin e saj në një sërë rrugësh të ndryshme. Ju dëshironi të dini se si sillet në çdo situatë që mund ta drejtoni.

Rrugët e shpejta, korsitë e fshatit dhe rrugët me gunga të qytetit janë të gjitha vende të mira për të testuar makinën. Marshi mbrapa duhet të hyjë lehtësisht dhe pa probleme kur jeni duke vozitur veturën tuaj mbrapa.

2. Kontrolloni pajisjet elektronike

Kur blini një makinë, është e rëndësishme të bëni kërkimin tuaj paraprakisht. Teknologjia e përparuar në makinë është e mrekullueshme, por është e shtrenjtë të rregullohet nëse ka prishje pastaj. Sigurohuni që ajri i kondicionuar të jetë i ftohtë; nëse ka veçori shtesë si sediljet me ngrohje ose lidhje me Bluetooth, sigurohuni që ato të funksionojnë siç duhet. 

Këshilla për testimin e veturës përpara blerjes

Provoni të lidhni telefonin tuaj me makinën ose të vozitni me navigacion të aktivizuar për një kohë sa jeni duke e testuar veturën në vozitje. Kjo do të tregojë nëse navigacioni funksionon siç duhet dhe nëse ju dërgon saktë në destinacionin tuaj.

3. Vozisni veturën në mënyrë më të sforcuar se zakonisht

Tani për pjesën argëtuese! Kur vozitni, eksperimentoni me përshpejtimin dhe ngadalësimin.

Testoni motorin për të parë nëse ka fuqi të mjaftueshme për nevojat tuaja.

•  A po përshpejtohet mjaft shpejt për t'ju çuar atje ku dëshironi të shkoni?  

•  Dëshironi më shumë fuqi?

•  A ndërrojnë shpejtësitë pa probleme apo bëjnë një zhurmë të çuditshme kur jeni në modalitetin e shpejtë?

Tani kthehuni te bazat - Dëgjoni zhurmën e rrjedhës së ajrit rreth automjetit.

Disa nga gjërat që duhet t’i kushtoni vëmendje gjatë testimit

Vozitja

A reagon motori pa probleme dhe shpejt ndaj shtytjes së pedalit të gazit?

Nxitoni të ngjiteni në një kodër. A duket motori i fortë dhe i qetë?

A ka shpejtësi të mjaftueshme për tejkalim të automjeteve të tjera? 

A mund të dëgjoni ndonjë zhurmë nga motori, zhurmë, trokitje apo bluarje? 

A ndjeni ndonjë dridhje, hezitim të motorit ose përshpejtim të ngadaltë ose të paqëndrueshëm? 

A kalon transmisioni pa probleme nga niveli i ulët në të lartë dhe mbrapa pa kërcitje, rrëshqitje, "zhurma kërcitëse", bluarje ose hezitim?

A reagon makina shpejt dhe pa probleme ndaj përdorimit tuaj të timonit dhe frenimit?

Interieri

A punon kondicioneri?

A përshtaten dhe palosen lehtë sediljet? 

A janë kontrollet dhe matësit e makinës të lehta për t'u kuptuar dhe përdorur?

Ulëset dhe rripat e sigurimit në gjendje të mirë? 

A ka hapësirë të mjaftueshme në bagazh për nevojat tuaja? 

Dukshmëri e mirë nëpër dritare dhe me pasqyra? 

A funksionojnë të gjitha opsionet e energjisë (bravat, dritaret, antena, sediljet, etj? 

A janë në gjendje të mirë dhe funksionale Stereo, CD player, GPS, radio MP3, etj?

Eksterieri - Pamja e jashtme e veturës

Kushtojini vëmendje ngjyrës dhe cilësisë së bojës

A ka ndonjë rrjedhje të dukshme poshtë makinës?

A ka vetura dëmtime si gërvishtje, zbehje të ngjyrës apo ndryshk?

A janë të gjitha gomat në gjendje të rregullt dhe të barabarta me njëra tjetrën?

    Blerja e një veture është një vendim i madh, por nuk duhet të jetë një vendim stresues. Në fakt, me përgatitjen e duhur, mund ta bëni blerjen e një automjeti sa më të lehtë dhe të këndshme.

    Një nga mënyrat më të rëndësishme për t'u përgatitur është të testoni makinën që po mendoni të blini. Në fund të fundit, është e vetmja mënyrë për të ditur vërtet nëse ajo veturë është e duhura për ju.

    Në fillim

    Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

    Më shumë informacione