10 Këshilla të mençura për të qëndruar të organizuar në veturë

10 Këshilla të mençura për të qëndruar të organizuar në veturë

Nëse jeni person që kalon shumë kohë në veturë, qoftë për punë apo për udhëtimin tuaj, atëherë ju ndoshta jeni mjaft të njohur me ndjenjën e të qenit të paorganizuar dhe duke humbur gjëra si adapteri i telefonit ose portofoli juaj nga koha kur arrini atje ku po shkoni.

Të qenurit i organizuar në makinën tuaj është një sfidë me të cilën përballen shumica dërrmuese e shoferëve. E vërteta është se është pak e vështirë të mbash gjithçka në rregull kur je duke vozitur. Por kjo është njëra nga gjërat kryesore për t'ju mbajtur ju dhe udhëtarët tuaj të sigurt.

Këto janë disa këshilla vërtet të zgjuara për t'ju ndihmuar të qëndroni të organizuar në veturë dhe të siguroheni që të jeni gjithmonë të përgatitur për rrugën përpara jush.

1. Përdorni mbajtëse telefoni

Mbajtësi i telefonit është aksesori perfekt i veturës për çdo telefon. Ky është një produkt revolucionar që do ta mbajë telefonin tuaj të bashkangjitur në automjetit tuaj. Mbajtësi përshtatet me çdo pajisje të lëvizshme dhe mund të pozicionohet kudo në vijën e automjetit për një shikim optimal. 

Me anë të kësaj paisjeje ju do të jeni në gjendje ta përdorni telefonin tuaj gjatë ngasjes nga çdo kënd i veturës suaj. Kjo paisje mund të montohet lehtësisht dhe të hiqet nga vendi i vendosur, kështu që mund ta zhvendosni me lehtësi nga një makinë në tjetrën.

2. Maksikoza për fëmijë

Kush thotë që ju duhet të jeni të parehatshëm ndërsa udhëtoni me fëmijët tuaj? Maksikoza është zgjidhja për të gjitha problemet tuaja. Është një mënyrë komode, e rehatshme dhe e sigurt për të transportuar fëmijët tuaj në makinë.

Ajo është projektuar posaçërisht për përdorim në vetura dhe nuk kërkon ndonjë instalim shtesë. Fëmijët ndihen të sigurt dhe rehat brenda tij, kështu që ata mund të flenë ose të luajnë gjatë udhëtimeve të gjata.

3. Mbajtëse për iPad/Tabletë

Nuk ka mënyrë më të mirë për të mbajtur të argëtuar fëmijët në rrugë të gjata të autostradës sesa me një mbajtëse për iPad/Tabletë. Fëmijët tuaj nuk do të shqetësohen më që iPad-i i tyre të rrëshqasë dhe të bie rreth sediljes së pasme, pasi ky montim do ta mbajë atë në vend të sigurt.

Ky mbajtës ju bën të mundur fëmijëve tuaj të shikojnë video, të luajnë lojëra, apo edhe të bëjnë një turne në destinacionet e tyre të preferuara derisa jeni duke vozitur.

4. Krijoni kompletin tuaj të urgjencës për veturën tuaj

Kur të jeni në një udhëtim, është gjithmonë mirë të keni disa artikuj emergjence në makinën tuaj, të cilat mund t'ju shpëtojnë jetën tuaj një ditë. 

Çanta e Urgjencës në Rrugë është projektuar të jetë një shpëtim për të gjitha urgjencat tuaja që mund t’i hasni gjatë rrugës dhe përfshin bateri dore, fryerëse gomash, batanije emergjence, jelek reflektues dhe gjëra të ngjajshme që ruhen në mënyrë të përshtatshme në një çantë të vogël që mund t'i hidhni në bagazhin tuaj, duke ju lënë pa shqetësime gjatë udhëtimit. 

5. Kuti plastike për fluidet e veturës

Dëgjoni zhurma që vijnë nga bagazhi juaj gjatë vozitjes? Këto zhurma janë si pasojë e rrokullisjeve të produkteve fluide që ju i vendosni në bagazhin tuaj pasi t’i blini ato.

Kjo eksperiencë mund të marr fund vetëm me një kuti organizuese plastike në të cilën ju mund t’i vendosni të gjitha produktet fluide. Ideale do të ishte që kutia të jetë e ndarë, mirëpo në rastet kur nuk mund të gjeni një të tillë në dyqan, mjafton të blini një që juve ju duket e përshtatshme për këtë lloj organizimi.

6. Vendosni kupa të kekave në fund të mbajtëseve të pijeve

Mbajtësit e kupave mund t’i mbani të pastra me kupa të kekave. Nëse keni mbajtëse pijesh në makinën tuaj, e dini se sa shpejt mund të bëhen të ndyra dhe me erë të keqe.

Kupat e kekave mund të ndihmojnë në mbajtjen e tyre të pastër ndërsa ju jep ende mundësinë t'i hidhni ato kur bëhen shumë të ndyra. Thjesht vendosni një kupë të kekave mbi mbajtësen e pijeve, vendoseni kupën tuaj në kupë dhe nuk do të shqetësoheni më për pijet e derdhura dhe mbetjet ngjitëse.

7. Përdorni kuti plasitke si shportë mbeturinash

Të kesh një vend të caktuar në makinën tënde që i kushtohet mbeturinave është vërtet e dobishme. Ky është një nga ato truqet e vegjël që bën një ndryshim të madh në jetën tuaj.

Në vend që të mbushni makinën tuaj me mbeturina, keni një kuti drithërash ose diçka tjetër që është e disponueshme në makinë për të hedhur mbështjellësit tuaj, çamçakëzët, kapakët e pijeve dhe çdo plehër tjetër.

8. Ruani qeset plastike në kuti të pecetave

Nëse keni shumë qese plastike në makinën tuaj, ju mund t'i ruani ato në kuti me peceta të përdorura (ato që merrni kur blini një kuti me peceta nga supermarketi) në mënyrë që të mund t'i përdorni ato lehtësisht pa pasur nevojë të mundoheni për t’i gjetur ato.

Qeset plastike janë të shkëlqyeshme për pastrimin e derdhjeve, mbledhjen e plehrave, apo edhe për t'i përdorur si çanta për blerje gjatë udhëtimit. Prandaj, mbani ato brenda makinës një dhe gjeni lehtësisht në raste përdorimi.

9. Mbani një kuti të çamçakizave për të vendosur paratë e hekurit

Caktoni një vend në makinën tuaj ku mund të mbani paratë e hekurit dhe bëni zakon ta hidhni aty sa herë që merrni kthimin në vend që ta mbani në xhep.

Arsyeja pse ju duhet ta bëni këtë është sepse është shumë më e lehtë të përdorësh paratë e hekurit në kuti se sa të hapësh portofolin kur keni për të bërë ndonjë pagesë rrugore apo të blini ndonjë gjë gjatë udhëtimit.

10.  Mbroni çokollatat nga shkrirja

Mbrojtja e çokollatave nga shkrirja në makinë është një problem i madh në verë. Të gjithë ata që i duan çokollatat duan të dinë ndonjë trik që do të ju ndihmonte ta menaxhonin këtë problem.

Ne ju sugjerojmë që çokollatat t’i vendosni pranë kondicionerit apo edhe ti fusni në hapësirat e kondicionerit në një temperaturë të ulët.

Këto janë disa nga truqet e mençura që ju mund t’i përdorni. Disa prej tyre mund t’i bëni vetë, ti zëvendësoni për përdorime të ndryshe dhe disa të tjera janë të gatshme për përdorim dhe vetëm duhet t’i blini. 

Organizimi i mirë i gjërave që ju duhen në veturë, do t'ju lejojë të arrini në destinacionin tuaj në kohë dhe në një mënyrë të qetë dhe të mbledhur. Sigurisht, do të ketë rrethana kur do të duhet të devijoni nga plani juaj, por është e rëndësishme të keni një plan organizues në radhë të parë.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione