Goma të dimrit apo Goma 4 sezonale?

Goma të dimrit apo Goma 4 sezonale?

Nëse po e lexoni këtë artikull, ndoshta po mendoni të investoni në një grup të ri gomash për automjetin tuaj. Ndoshta ju dëshironi të zgjeroni aftësitë e makinës suaj në rrugë për të përfshirë aftësitë e të gjitha sezoneve, ose ndoshta dëshironi të qëndroni me atë që dini si një bast i sigurt.

Sido që të jetë, ekzistojnë dy lloje kryesore të gomave që janë në dispozicion për blerje: Gomat e dimrit dhe gomat për të gjitha sezonet. Cilat janë të duhurat për ju? Gomat për të gjitha stinët janë krijuar për të trajtuar shumicën e situatave të drejtimit me një ekuilibër të tërheqjes së mirë dimërore dhe verës. Gomat e dimrit, nga ana tjetër, janë projektuar posaçërisht për të siguruar tërheqje në kushtet e motit të ftohtë.

Pavarësisht nëse vendosni të blini goma të reja apo goma përdorura, faktorë të tillë si modeli, përbërja e gomës dhe dizajni i fellneve janë të rëndësishme kur zgjidhni se cilat goma janë më të mira për automjetin tuaj dhe kushtet e drejtimit.

Gomat e dimrit

Gomat e dimrit janë të krijuara posaçërisht për përdorim në mjedise me temperaturë të ulëta. Këto goma mund të bëhen nga komponime tërësisht prej gome (duke kombinuar kështu elementë të gomës natyrale dhe sintetike) ose si një kombinim i gomës natyrale dhe përzierjeve të përbërësve të tjerë.

Këto goma kanë më shumë hapa se sa ato të verës dhe zakonisht janë bërë nga një përbërje gome më e butë që siguron kapje më të mirë në akull dhe borë. Ndonëse nuk janë të detyrueshme, ato mund të përmirësojnë vërtet përvojën tuaj të vozitjes në dimër pasi janë më në gjendje të përballen me sipërfaqet e rrëshqitshme që gjenden zakonisht në ditët e ftohta të dimrit.

Gomat 4 Sezonale

Gomat për të gjitha sezonet apo gomat 4 sezonale janë një opsion i mirë për shoferët që duan të marrin vlerën më të madhe nga një grup gomash dhe nuk duan të shpenzojnë para shtesë për gomat e dimrit.

Gomat e të gjitha sezoneve janë të mira në kushte të lagështa dhe të thata, por jo të mira në borë ose në akull. Ato janë të njohura për sigurimin e tërheqjes dhe trajtimit të mirë në sipërfaqe të thata, të lagura dhe të akullta.

Gomat për të gjitha stinët janë projektuar për të siguruar tërheqje gjatë gjithë vitit në mot me acar, me borë dhe verë të ngrohtë e të thatë. Ka pasur shumë përparime në teknologjinë e gomave që e kanë bërë gomën gjatë gjithë sezonit një opsion të zbatueshëm për shumë shoferë.

Gomat standarde të verës performojnë mirë në rrugë të pastra. Megjithatë, kur moti bëhet i ashpër, ato mund të mos ofrojnë një alternativë të përshtatshme për modelet e të gjitha stinëve.

Modeli i ecjes

Ndërsa gomat për të gjitha stinët kanë një model shkelës që i ndihmon ato të ofrojnë tërheqje të mirë në kushte të lagështa dhe të thata, kjo nuk mjafton për borën dhe akullin. Gomat e dimrit kanë shkallë më të thellë dhe blloqe shkelëse që janë projektuar posaçërisht për të larguar ujin, baltën dhe borën duke siguruar tërheqje maksimale.

Kjo është një arsye pse shumë teknikë rekomandojnë kalimin në gomat e dimrit kur temperatura bie vazhdimisht nën 7°C, edhe nëse parashikimi kërkon qiell të pastër.

Përbërja e gomës dhe Dizajni i fellneve

Gomat e borës janë të afërmit më të afërt të gomave të dimrit. Ndërsa shumë shoferë përdorin termat në mënyrë të ndërsjellë, gomat e borës priren të përdoren në klimat më të ngrohta ku nuk është e nevojshme të keni goma verore dhe dimërore. Gomat e borës mund të kenë modele më pak agresive të shkallës dhe përbërje gome më të buta sesa gomat e dimrit.

Thellësia dhe modelet e ecjes

Një veçori unike e gomave të dimrit është thellësia më e thellë e hapit dhe modelet unike të shkallës. Thellësia më e thellë e shkelës zvogëlon grumbullimin e borës dhe siguron tërheqje më të mirë në dëborë. Modelet e shkallës së gomave të dimrit janë të dizajnuara për të kanalizuar borën dhe baltën dhe për të nxjerrë ujin.

Goma 4 sezonale apo gomat e dimrit: Cilat janë më të mira?

Vendimi nëse do të pajisni automjetin tuaj me goma të dimërit ose goma për të gjitha sezonet varet nga vendi ku jetoni dhe ngasni.

Gomat për të gjitha stinët janë të shkëlqyera për shumicën e kushteve të përditshme të drejtimit, por nëse temperaturat bien nën 0ºC, atëherë goma fillon të ngurtësohet dhe ato mund të mos ofrojnë tërheqjen dhe kontrollin që ju nevojitet.

Nëse vozitni në një rajon me borë të shpeshtë dhe temperatura nën ngrirje, mendoni të investoni në gomat e dimrit. Ato sigurojnë një kontroll shumë më të sigurt në rrugët e rrëshqitshme dhe me borë, plus që janë të dizajnuara për të funksionuar në temperatura shumë më të ulëta.

Gomat e dimrit zakonisht kanë modele shkelëse të dizajnuara për të qëndruar fleksibël në temperatura të ngrira, kështu që ato mund të gërmojnë në rrugët e mbuluara me borë dhe akull për t'u larguar me më shumë forcë.

Përfundim

Pra, kur bëhet fjalë për ngasjen në dimër, një grup gomash dimërore janë opsioni juaj më i mirë. Nuk është se gomat e të gjitha stinëve nuk mund të përdoren në kushtet e dimrit, por gomat e dimrit janë bërë posaçërisht për elementët. Gomat e dimrit ofrojnë një kapje shumë më të sigurt në rrugët e rrëshqitshme dhe me borë, plus ato janë të dizajnuara për të funksionuar në temperatura shumë më të ulëta.

Vozitja nëpër rrugë me dëborë merr një kuptim krejtësisht të ri, komod dhe të sigurt kur e bëni atë me gomat e duhura. Blini goma online ose vizitoni www.merrjep.com sot për të zgjedhur goma në shitje qofshin ato goma të reja apo goma të përdorura nga brendet më të njohura duke përfshirë: Michelin, Sava, BFGoodrich, Goodyear, Continental, Dunlop dhe brende të tjera në gjithë Kosovën.

Blini mençur, pasi vetura juaj do t’ju jetë mirënjohëse gjatë dimrit dhe tërë vitit!
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione