Çfarë duhet të konsideroni para se të blini një veturë Mercedes-Benz?

Çfarë duhet të konsideroni para se të blini një veturë Mercedes-Benz?

Shumica e njerëzve kanë një veturë të ëndrrave, me disa që zgjedhin një Mercedes-Benz si veturën e tyre ideale. Duke qenë se është një nga markat më të njohura dhe më të kërkuara në mbarë botën, nuk duhet të jetë befasi. Megjithatë, kostoja e lartë e automobilave luksoz mund t'i bëjë ato të duken të paarritshme për shumë njerëz. 
Disa nga makinat luksoze më të njohura në botë janë modelet Mercedes-Benz. Kjo kompani ka një gamë të gjerë modelesh dhe ekziston për një kohë të gjatë. Ka disa gjëra që duhet të keni parasysh nëse dëshironi të blini një Mercedes-Benz si veturën tuaj të ardhshme. Për shkak se blerja e një veture është një vendim i madh, është e rëndësishme të bëni detyrat e shtëpisë, të bëni pyetje dhe të verifikoni informacionin për çdo veturë që po shqyrtoni.
Ekipi ynë në MerrJep.com do t'ju ndihmojë të mësoni më shumë rreth konsideratave kryesore që duhet të bëni përpara se të blini një Mercedes-Benz.

Të blini veturë të re ose të perdorur? 

Kur mendoni të blini një Benz, një nga vendimet e para që duhet të merrni është nëse dëshironi të blini një model të ri apo të përdorur. Faktori më i rëndësishëm në këtë vendim është shpesh ajo që ju mund të përballoni. Pavarësisht nga zgjedhja që bëni, ka avantazhe dhe disavantazhe për t'u marrë parasysh.
Para se të blini një veturë të përdorur, duhet të bëni kërkimin tuaj për t'u siguruar që nuk do të përfundoni duke blerë një veturë të dëmtuar. Gjithashtu, kontrolloni raportin mbi historikun e automjetit dhe bëni një inspektim të plotë për t'u siguruar që vetura është kujdesur mirë dhe nuk ka probleme të fshehura. Megjithatë, duhet të keni parasysh se automjetet luksoze thuhet se amortizohen më shpejt se automjetet ekonomike.
Makinat në pronësi të mëparshme dhe motorët e rinj Mercedes-Benz kanë të dyja avantazhet dhe disavantazhet e tyre. Le të shqyrtojmë disa nga këto.

Përfitimet dhe të metat e blerjes së Mercedes-Benz të ri 

Kur zgjidhni këtë opsion, ju bëheni pronari i parë. Përveç ndjenjës së mrekullueshme të të qenit i vetmi person që ka drejtuar dhe përdorur automjetin, kjo ka edhe shumë përparësi të tjera. Kur blini një makinë të re, mund ta përdorni në gjendjen e saj më të mirë, që është një tjetër avantazh. Nuk ka gërvishtje ose defekte të tjera dhe kilometrazhi është ende i vendosur në standardet e fabrikës. Përveç kësaj, ju mund t'i blini këta motorë nga një tregtar i autorizuar dhe me reputacion.
Blerja e një veture të re Mercedes-Benz ka gjithashtu të meta. Para së gjithash, ju do ta blini këtë makinë me çmimin më të lartë të mundshëm. Ju mund të parashikoni të paguani një shumë të madhe për këtë markë të nivelit të lartë. Kjo mund të jetë ose jo një ide e mirë, në varësi të mënyrës se si synoni ta financoni atë dhe situatës suaj financiare. Me përdorim, makinat amortizohen shpejt dhe vlera e tyre bie ndjeshëm pas disa vitesh. Nëse vendosni të shisni Mercedes-Benz-in tuaj të përdorur pas disa vitesh, mund të merrni shumë më pak për të sesa keni paguar kur e keni blerë.

Përfitimet dhe të metat e blerjes së një Mercedes-Benz të përdorur

Nga ana tjetër, një nga përfitimet kryesore të blerjes së një veture të përdorur Mercedes-Benz është çmimi më i ulët që mund të parashikoni të paguani në krahasim me koston e blerjes së një automjeti të ri. Një investim i mirë janë automjetet Mercedes-Benz në pronësi, të cilat zakonisht kanë kilometrazh të ulët dhe mund të jenë në gjendje të mirë.
Nëse dëshironi të siguroheni që të merrni vlerën më të mirë për paratë tuaja kur blini Mercedes Benz-in tuaj të ardhshëm, duhet të merrni parasysh të gjitha pengesat e mundshme që lidhen me blerjen e një modeli të përdorur. Në varësi të pronarit të mëparshëm, për sa kohë ata e zotëronin automjetin dhe sa vëmendje i kushtuan, një makinë e përdorur mund të ketë kaluar shumë. Mund të duket mirë nga jashtë, por mund të ketë probleme me cilësinë poshtë që vetëm një sy i stërvitur mund t'i shohë.
Një pengesë tjetër e një Mercedes-Benz të përdorur është kostoja e lartë e pjesëve të ndërrimit pas skadimit të periudhës së garancisë. Për shkak të kësaj, shumë njerëz besojnë se ka vetëm dy zgjedhje kur bëhet fjalë për blerjen e një Mercedes-Benz: ose blini modelin më të mirë ose mos bëni asgjë. Mund të jetë gjithashtu sfiduese për të konfirmuar legjitimitetin e shitësit.
Megjithatë, ka zgjidhje të shumta për disa nga këto çështje kur blini një Mercedes-Benz të përdorur, kështu që nuk duhet të shqetësoheni. Nëse ndiqni këshillat në këtë artikull dhe merrni kohën tuaj kur zgjidhni një automjet, mund të merrni një automjet të mirë pavarësisht nëse e blini të re apo të përdorur.

Kostot e blerjes

Blerja e një Benz mund të jetë relativisht e shtrenjtë, në varësi të vitit dhe modelit që zgjidhni. Kontrolloni financat tuaja për të parë nëse mund të përballoni të vazhdoni me pagesat përpara se të angazhoheni për një kosto të tillë. Në rast se jeni duke blerë makinën plotësisht, kontrolloni që llogaria juaj bankare të mos jetë shteruar plotësisht dhe se keni ende disa fonde në rezervë për t'ju ndihmuar në mbulimin e shpenzimeve tuaja. Ndoshta do t'ju duhet të shikoni me ndershmëri financat tuaja në mënyrë që të kuptoni nëse mund t'i përballoni ato.
Gjithashtu, mbani në mend se nëse jeni duke financuar veturën, duhet të siguroheni që interesi të mos jetë shumë i lartë për të shmangur humbjen e parave. Mund t'ju duhet të punoni në përmirësimin e kredisë tuaj së pari nëse nuk mund të gjeni një normë të mirë interesi. 

Modeli i veturës

Nëse dëshironi të blini një Mercedes-Benz, do t'ju duhet të zgjidhni një model dhe klasë specifike. Pavarësisht nëse dëshironi një automjet të vogël personal ose një automjet më të madh e më të fortë, kjo markë ofron një gamë të gjerë opsionesh modelesh dhe klasi, siç u përmend më parë. Kontrolloni për të parë nëse disa nga modelet plotësojnë nevojat tuaja duke mësuar rreth tyre dhe veçorive të tyre.
Ka shumë veçori që duhen marrë parasysh kur zgjidhni një model ose klasë Mercedes. Shembujt përfshijnë veçoritë e sigurisë, problemet me cilësinë e mëparshme, madhësinë e grupit të fuqisë dhe veçoritë e teknologjisë.
Nëse vendosni të blini dy makina të njohura nga kategori si Mercedes-Benz C-Class dhe E-Class, duke përfshirë merrjep mercedes 200, merrjep mercedes 220, do të dëshironi të dini pak më shumë rreth tyre këtu. Ju gjithashtu mund të vendosni nëse përdorimi i opsionit AMG është më i mirë për ju.

Sigurimi

Drejtimi i një automjeti pa sigurim është i paligjshëm dhe i dënueshëm me ligj. Një tjetër shpenzim i vazhdueshëm që lidhet me pronësinë është sigurimi. Për shkak se një Mercedes Benz është i shtrenjtë, ju duhet të zgjidhni sigurimin e duhur. Në rast aksidenti ose ndonjë ndodhie tjetër, keni nevojë për mbulim. Diskutoni me agjentin tuaj të sigurimit planin më të mirë për një automjet të kushtueshëm. Ju gjithashtu mund të lexoni vetë mbi këtë temë ose të kërkoni këshilla nga tregtari.

Jetëgjatësia

Para se të blini një makinë, duhet të merrni parasysh se sa kohë planifikoni ta ngasni atë. Duke marrë parasysh të gjitha konsideratat e lartpërmendura, kjo mund t'ju ndihmojë në marrjen e një vendimi përfundimtar. Nëse e dini se dëshironi të drejtoni makinën për pesë vitet e ardhshme, duhet të kërkoni një standard të caktuar dhe një nivel sigurie. Edhe pse veturat Mercedes-Benz janë të shkëlqyera për të vozitur, duhet të siguroheni që ato janë të përshtatshme për ju.
Kur blini një makinë të re, mund të ndiheni të lumtur dhe të emocionuar. Megjithatë, nëse nuk doni të shpenzoni shumë para për riparime, makinat luksoze vijnë me përgjegjësi dhe duhet të jenë të mirëmbajtura. Megjithatë, nëse mund t'i realizoni këto gjëra, udhëtimi i qetë mund t'i vlejë paratë.
Mendimet e fundit për blerjen e një makine Mercedes-Benz
Një nga gjërat më të mira të njërës prej këtyre veturave është se nëse dëshironi të merrni në shtëpi dhe ta përdorni një model të nivelit të lartë, nuk mund të gaboni. Ndërsa veturat Mercedes-Benz dhe AMG janë fantastike për të blerë krejt të reja, blerja e një automjeti të përdorur paraqet sfida unike. 
Për shkak të kësaj, çmimi i një Mercedes Benz të përdorur është zakonisht dukshëm më i ulët se ai i makinave të reja. Pas skadimit të periudhës së garancisë, riparimi dhe mirëmbajtja e këtyre automjeteve është e kushtueshme. Prandaj, duhet t'i kushtoni vëmendje cilësisë së veturës së përdorur që blini. Strategjia më e mirë ose asgjë mund të jetë e preferueshme, dhe më e lirë nuk është gjithmonë më e mirë.
Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione