Punë jashtë vendit - Profesionet më të kërkuara

Punë jashtë vendit - Profesionet më të kërkuara

Udhëtimi jashtë vendit është një ëndërr për shumë njerëz. Të jetosh dhe të punosh në një vend të huaj ofron një përvojë unike kulturore. Për disa, kjo është një hap në rrugën drejt një jete plotë aventura, ndërsa të tjerët e bëjnë atë për të plotësuar të ardhurat e tyre ose për t'u vendosur në një vend tjetër. 

Pavarësisht se çfarë ju sjell deri tek vendimi për të kërkuar punë jashtë vendit, mund të jeni të sigurt se fillimi i karrierës suaj jashtë shtetit do të kërkojë disa kërkime dhe planifikime nëse doni të jeni të suksesshëm. 

Në këtë artikull ne diskutojmë se si mund të lëvizni jashtë vendit tuaj, punët më të kërkuara dhe si të bëni një ndikim në vendin tuaj të ri të punës. 

     1. Mjekësi 

Një karrierë në fushën mjekësore është gjithçka që punëtorët e fushës së mjekësisë kërkojnë. Ka diçka jashtëzakonisht përmbushëse në dhënien e këshillave për njerëzit në gjithë botën. Një karrierë në mjekësi ka gjithashtu një potencial të jashtëzakonshëm rritjeje, veçanërisht jashtë vendit. 

Nëse ju pëlqen të ndryshoni jetën e të tjerëve dhe ju pëlqen të udhëtoni, atëherë ndiqni konkurset për infermiere në Zvicër, infermiere në Gjermani dhe doktor të fushave të ndryshme në faqen tonë pasi këto mundësi mund të jenë një përshtatje e shkëlqyer për ju.

     2. Ndërtim

Në shumë vende, veçanërisht ato me një industri turistike mjaft mirë të zhvilluar, ka një kërkesë të madhe për punëtorë të kualifikuar ndërtimi.

Industria e ndërtimit është një nga industritë me rritje më të shpejtë në botë. Punët në ndërtim janë shumë të dobishme për të gjetur mundësi të shumta jashtë vendit. Puna në fushën e ndërtimit kërkon aftësi, përvojë dhe pasion për këtë fushë. Gjithashtu ofron shumë mundësi për të punuar jashtë vendit, gjë që është shumë fitimprurëse si dhe e popullarizuar në mesin e njerëzve.

Gjatë kërkimit tuaj për punë në ndërtim jashtë vendit ju mund të gjeni mundësi punësimi si mjeshtër i pllakave, mjeshtër fasade, murator, saldues në Gjermani, Kroaci, Mal të zi, Zvicërr dhe vende të tjera Europiane.

     3. Arsim

 Mësues/e e gjuhëve të huaja

Mësimdhënia jashtë vendit është një nga punët më shpërblyese që mund të gjeni. Njerëzit që duan të japin mësim dhe të frymëzojnë studentët e huaj shumë lehtë mund të gjejnë mundësi të ndryshme për të dhënë mësim jashtë vendit.

Mësimdhënia jashtë vendit nuk është vetëm një mundësi për të dhënë mësim, por edhe për të përjetuar jetën në vende të ndryshme. Pra, nëse jeni duke kërkuar për punë në arsim jashtë vendit, atëherë mund të konsideroni mësimdhënien në vende të ndryshme të Evropës dhe shumë vende të tjera.

Vizitoni TEFL.com për të parë se cilat rajone ofrojnë punët më të mira për mësuesit aspirues. Dhe sigurohuni që të regjistroheni në forumin e punës TEFL, ku instruktorë të tjerë TEFL ndajnë përvojat e tyre dhe ndajnë këshillat më të mira për nxënësit që kërkojnë të japin mësim në kulturat e huaja.

     4. Përkujdesje

 Kujdestare për fëmijë dhe të moshuar

Sot ka qindra mundësi për të punuar jashtë vendit si kujdestar/e. Kjo është diçka e re që ka ndodhur gjatë dekadës së fundit. Me rritjen e rrjeteve sociale, faqeve të reja si LinkedIn dhe Facebook, më shumë njerëz po kërkojnë informacion në internet për të gjetur punën e duhur që jo vetëm do t'u përshtatet nevojave të tyre financiare, por edhe dëshirës së tyre për të udhëtuar, për të mësuar rreth kulturave të reja dhe për të bërë gjëra të ndryshme. gjëra që ata nuk mund t'i bënin në vendin e tyre.

Ju do të punoni së bashku me kujdestarët e tjerë në institucione apo shtëpi private, duke ndihmuar të moshuarit ose personat me aftësi të kufizuara të ngarkohen me rutinat e përditshme, si të veshin dhe të ushqehen. Jo vetëm që do të arrini të shihni një vend tjetër, por gjithashtu do të arrini të mbështesni të tjerët në nevojë.

Varësisht nga kërkesat tuaja punët si kujdestare për fëmijë në Gjermani, kujdestare për të moshuar në Zvicërr dhe vende të tjera Europiane mund të jenë mundësitë ideale për ju.

Dado për fëmijë

Nëse jeni duke kërkuar për një punë jashtë vendit, kjo punë mund të jetë një mundësi e shkëlqyer. Ju ofron mundësinë për të parë një vend tjetër, duke ju siguruar edhe të ardhura.

Si dado, ju jeni përgjegjëse për mirëqenien e fëmijës, por është e rëndësishme të mbani mend se jeni duke punuar për familjen, dhe jo familja për ju. 

Si dado jashtë vendit, ju do të jeni përgjegjëse për t'u kujdesur për një ose dy fëmijë, si dhe për shtëpinë e prindërve për një orar të caktuar, si dhe një numër të caktuar orësh pune. Fakti që do të jetoni jashtë vendit do t’ju vë në dispozicion të mësoni kulturën dhe gjuhën shpejt, dhe të jeni fleksibël dhe të aftë të përshtateni me gjithçka që ju del përpara.

     5. Transport

Punëtorët në fushën e transportit zakonisht përdorin kamionë, autobusë ose automjete të tjera të mëdha. Kjo është një mundësi e shkëlqyer për njerëzit që duan të udhëtojnë dhe të shohin botën. 

Ju mund të punoni jashtë vendit në transport duke aplikuar tek kompanitë që punësojnë shoferë kamioni, shofer të kategorisë C, shofer kamioni në Angli, shofer kamioni në Gjermani. shofer kamioni në Itali, shofer autobusi dhe më shumë.

     6. Punë nga shtëpia - Freelance

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë për të punuar jashtë vendit, merrni parasysh profesionin e pavarur apo freelancing. Ka shumë vende në mbarë botën që mirëpresin punëtorë të fushave të ndryshme dhe përkthyes të pavarur. 

Në fakt, platformat e punës së pavarur si Upwork kanë parë një rritje të madhe të numrit të njerëzve që përdorin shërbimet e tyre për të gjetur punë në distancë ose të pavarur. 

Lista e mëposhtme përmban pesë nga profesionet më të kërkuara me të cilat mund të bëni para kur punoni në distancë:

1. Web Design

2. Content writer

3. Graphic Design

4. Programim

5. Përkthyes & Interpretues

6. Menaxher të rrjeteve sociale

Kërkimi për punë mund të jetë një detyrë e frikshme për këdo, por mund të jetë veçanërisht e vështirë nëse po kërkoni të lëvizni jashtë vendit. Shumë njerëz mendojnë se puna jashtë vendit është një detyrë e vështirë dhe është, por është gjithashtu shumë shpërblyese nëse e dini se cilat punë janë më të kërkuara dhe si të përgatiteni. 

Shfletoni faqen tonë dhe gjeni mijëra shpallje për punë jashtë vendit në shtete të ndryshme Europiane si Gjermani, Itali, Zvicërr, Kroaci, Mal të zi, etj në mjekësi, ndërtim, arsim, transport, perkujdesje, etj. Gjeni punë jashtë vendit sipas kërkesave tuaja dhe interesit tuaj të kërkimit duke përdorur filtrat për kërkim në MerrJep.com.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione